نگاه چین به زندگی بدون دالایی لاما

«دالای لاما» به معنی اقیانوس علم و کسی است که علم بی کران دارد. یعنی کسی که علم غیب و علم فراوان دارد.عرفان دالای لاما برای منطقه تبت، منطقه ی غرب چین(قسمت کوههای هیمالیا) است، تقریباً قسمتی که هم مرز با پاکستان است و نزدیک ایالت بلتستان پاکستان است. دالایی لاما، رهبر دینی بوداییان تبت پس از قیام نافرجام علیه حکومت کمونیستی چین در سال ۱۹۵۹ به هند گریخت.

رهبر _ نگاه چین به زندگی تبتی ها بدون دالایی لاما

دولت چین دالایی لاما را متهم می کند که به دنبال جدا کردن تبت از خاک اصلی چین است،اما اوضمن رد اتهامات دولت چین بیان کردکه وی خواستار استقلال تبت از سرزمین چین نیست اما به این نکته ایمان دارد که دولت مرکزی پکن باید خودمختاری لازم را در اختیار تبتیان بگذارد تا مردم تبت بتوانند از آزادی مذهب و آزادی فرهنگ برخوردار شوند.

با این حال دولت چین به مخالفت با وی تاکید دارد.

و حتی سعی بر این دارد تا ازسفرهای غیر سیاسی او به سایر کشورها جلوگیری کند.

همچنین از راهپیمایی ها وتظاهرات مردم تبت (که اغلب با خشونت وآشوب همراه می شود)با استفاده از سلاح گرم جلوگیری می کند

و در نتیجه عده ای از مردم تبت در این گونه فعالیت ها کشته می شوند.

تبت سرزمین وسیعی واقع در شمال رشته کوه هیمالیا است و ساکنین آن در سال ۱۹۵۱ طی جنبش آزادی‌خواهانه خود به سرزمینی خودمختار از چین تبدیل شده و کماکان در مسیر استقلال طلبی قرار دارند.

مردم در دوران باستان اعتقادات مذهبی برایشان مانند غذایی معنوی بود که به آن احتیاج داشتند.

ولی امروزه این گونه نیست دولت با میلیاردها دلار سرمایه گذاری خود در جاده ها ، فرودگاه ها ، راه آهن ، مدارس و بیمارستان ها ، امید به زندگی را در بین مردم افزاریش داده ، شغل و فرصت هایی را برای منطقه ای مانند تبت که مدت ها عقب مانده است به ارمغان آورده است.

در سال ۲۰۱۹ دولت فقر شدید را در تبت از بین برد و زندگی بهتری برای مردم فراهم شد.

بحران تبت، مسائل را برای چین به وجود آورده و آن را وادار به نگرشی جدید در رابطه با قلمرو خود کرد.

شدت گرفتن نا آرامی‌ها در آن سوی فلات در سال ۲۰۰۸ باعث شد تا در آن‌جا برخورد شدید امنیتی همراه با محدودیت‌های شدیدتری صورت گیرد.

رهبر _ نگاه چین به زندگی تبتی ها بدون دالایی لاما

دولت تلاش کرد “عشق حزب کمونیست ” را از خانه تا دانشگاه را در ذهن و قلب نوجوانان و جوانان تبتی بکارد و این حزب را به آنها القا کند و همین باعث شده عکسی ازدالایی لاما بر روی دیوارهای خانه ها و معابد نباشد.

مدیریت دقیق مدارس یک کارزار تغییر ذهنیت نسل های بعدی تبتی است تا دیگر پیرو دالایی لاما نباشند و سخن هایش را گوش نکنند و به یک رهبر مذهبی نیاز دارند که به عنوان نماینده دولت چین برای کنترل تبت عمل می کنند.

در حالی که دالایی لاما می گوید او تحت حاکمیت چین تنها به دنبال خودمختاری معنادار است ، پکن وی را به حمایت از تروریسم و تقسیم تبت از چین متهم می کند و همه تماس ها را با نمایندگان خود قطع کرده است.

دالایی لاما به زودی ۸۶ ساله خواهد شد ، و انتخاب جانشین وی به مسئله ای مهم تبدیل شده است.

جانشین به طور سنتی توسط مریدان ارشد رهبانی ، بر اساس نشانه ها و چشم اندازهای معنوی شناسایی می شود.

اما چین می گوید که فقط پکن می تواند دالایی لامای بعدی را در مراسمی با استفاده از یک کوره طلایی برای انتخاب از میان نامزدهای مورد تأیید دولت مرکزی تعیین کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در سال ۲۰۱۹ گفت: “تناسخ مجدد بوداهای زنده از جمله دالایی لاما باید مطابق با قوانین و مقررات چین باشد و از آیین های مذهبی و کنوانسیون های تاریخی پیروی کند.”

در کالج بودایی تبتی ساخته شده توسط دولت در خارج از لهاسا ، بیش از ۹۰۰ دانشجو دین را به همراه سیاست ، حقوق ، علوم کامپیوتر ، چینی و تبتی می آموزند.

در میان آنها هشت راهب ۷ تا ۱۱ ساله وجود دارد که به عنوان تناسخ یا “بوداهای زنده” شناخته شده اند.

در همین حال ، چین تلاش کرده است تا شخصیت های معنوی دیگر ، به ویژه شخصیت رتبه بندی دوم بودایی تبتی ، پنچن لاما را ارتقا دهد.

پسری که توسط دالایی لاما به عنوان پنچن جدید شناخته شد خیلی زود ناپدید شد و پکن جانشین خود را تولید کرد ، که مشروعیت او بسیار مورد اختلاف است.

بیشتر بخوانید:

قحطی و گرسنگی درشمال اتیوپی

ورود غیر قانونی پناهجویان به خاک اسپانیا

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا