کاهش ۵۴٪ فروش دوربین در سال ۲۰۲۰

انجمن دوربین و محصولات تصویربرداری در ژاپن که اصطلاحا CIPA نامیده می‌شود، به‌تازگی اطلاعاتی از تولید جهانی دوربین و لنز را تا سپتامبر (شهریور) سال جاری منتشر کرده است.نتایج به‌دست‌آمده از این انجمن نشان می‌دهد که این صنعت به‌طورواضح از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا بسیار ضربه خورده و کاهش فروش داشته است.

انجمن CIPA حجم واحدهای فروخته‌شده و ارزش ارسال‌شده‌ی آن‌ها را منتشر کرده است که همگی درمقایسه‌با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ با کاهش چشمگیری رو‌به‌رو بوده‌اند.

تولیدکنندگان دوربین تا سپتامبر (شهریور) سال جاری ۱٫۵۶۲ میلیون دستگاه DSLR فروخته‌اند که درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه در سال پیش افت ۵۴ درصدی را نشان می‌دهد. ناگفته نماند ارزش این دوربین‌ها نیز ۶۴٫۶ میلیارد ین (معادل ۶۲۵٫۶۶ میلیون دلار) برآورد می‌شود که از کاهش ۵۱ درصدی آن حکایت می‌کند.

دوربین‌های بدون آینه اگرچه وضعیت بهتری داشته‌اند، با فروش ۱٫۸۰۷ میلیون دستگاهی تاکنون، ۳۴ درصد کاهش را تجربه کرده‌اند و ارزش این واحدها نیز با ۲۶ درصد کاهش درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته، ۱۴۵٫۸۲ میلیارد ین معادل ۱٫۴۱۲ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

با اینکه حجم بیشتری از دوربین‌های کامپکت درمقایسه‌با دوربین‌های DSLR فروخته شده است، با افت ۵۱ درصدی درمجموع فقط ۲٫۴۹۸ میلیون دستگاه فروش رفته‌ و به همان اندازه آسیب را متحمل شده‌اند. ارزش این فروش ۵۳٫۵۷۸ میلیارد ین (معادل ۵۱۸٫۹۱ میلیون دلار) بوده است که ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در نمودار زیر، تمامی محموله‌های دوربین‌ دیجیتال با لنزهای قابل‌تعویض سال جاری را در‌مقایسه‌با دو سال گذشته مشاهده می‌کنید.

انجمن فروش دوربین _ کاهش 54٪ فروش دوربین در سال 2020

نمودار آخر محموله‌های فروش در بازار لنزهای ثابت را در‌مقایسه‌با دو سال گذشته نشان می‌دهد.

انجمن فروش دوربین _ کاهش 54٪ فروش دوربین در سال 2020

باتوجه‌به نمودارهای ارائه‌شده، فروش دوربین در سپتامبر بیشتر از آگوست (مرداد) بوده است و داده‌ها نشان می‌دهد که ارزش کلی فروش در حال افزایش است. فروش واحدهای DSLR در سپتامبر درمقایسه‌با آگوست تقریبا ۶۸ هزار واحد رشد و در همین بازه، دوربین‌های بدون آینه نیز ۱۴۰ هزار واحد رشد را نشان می‌دهند.

احتمالا مدتی طول خواهد کشید تا تولیدکنندگان دوربین و لنز خسارات واردشده در دو‌سوم سال ۲۰۲۰ به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا را جبران کنند؛ اما با روند فروش آن‌ها در شهریور سال جاری، نشان می‌دهد این صنعت توانسته کمی خود را احیا کند و فروش رضایت‌بخش دوربین‌ها را در آینده را نوید می‌دهد.

بیشتر مطالعه کنید

هزینه دوربین کامپکت Zeiss ’ZX1 باسیستم عامل اندروید ۶۰۰۰ دلار است

رونمایی یونگنو از لنز فوکوس خودکار ۳۵mm f/2برای دوربین های سونی

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا