مارتین پار “عکاس مستند اجتماعی “

مارتین پار (Martin Parr) ، عکاس معاصر بریتانیای است که به عنوان وقایع نگاری زندگی مدرن و به خاطر دیدگاه نامتقارن اش به عکاسی مستند اجتماعی، و تصویرسازی های ابتکاری اش شهرت بین المللی یافته است.

مارتین پار عکاس (عکاسی مستند اجتماعی) و روز نامه نگار متولد ۱۹۵۲در بریتانیا به دنیا آمد از دوران کودکی به همراه پدرش برای گردش در امتداد رودخانه حرکت می کردند و به تماشای پرندگان می نشستند این تفریحی بود که به پرورش مهارتهای او به عنوان عکاس کمک کرده و باعث تقویت سکوت و صبر تمرکز در اوشده است.

اولین جرقه علاقه وی به عکاسی زمانی که برای تعطیلات به دیدار پدربزرگش رفته بود زده شد، پدربزرگش ( جورج پار) عکاس مبتدی بود که درآن زمان او را در فرایند عکاسی و چاپ فیلمها شرکت می داد به این ترتیب مارتین تصمیم گرفت در آینده عکاس شود.

بنابراین سال ۱۹۷۰ برای تحصیل دررشته عکاسی وارد دانشگاه پلی تکنیک منچسترشد ، سال ۱۹۷۳ همزمان با فارغ التحصیلی در شورای روابط اجتماعی منچستر مشغول به کار شد و بعد از آن اولین نمایشگاه آثارش به نام “خانه شیرین ” را برگزار کرد.

زمانی که مارتین پار در اوایل دهه ۷۰ میلادی کار خود را آغاز کرد کری وینگرند و تونی ری جونز عکاسانی بودند که آنها را تحسین می کرد ، افرادی که عکاسی سیاه سفید می کردند و جهان اطرافشان را با تمرکز و ویژگیها و حالات خاص مشاهده می کردند.

عکاسی پار در دهه ۷۰ کشف دنیاهای جدید در پدیده ای به نام روزمرگی بود ، همکاری مارتین پاربا یکی از دانشجویان سابق دانشگاه منچستر به نام دنیل میدووز دردهه ۱۹۷۰موجب انتشار آثاری از این دو در غالب دوپرژه به نام های خیابان ژوئن در ۱۹۷۲ و باتلین ها کنار دریا (Butlins by the Sea ) در سال ۱۹۷۱ شد.مجموعه های با تمرکز دوباره بر زندگی روزمره مردم بریتانیا بود.

مارتین در ادامه عکسهای سیاه سفیدش از زندگی روزمره به یورکشایر سفر کرد حدود پنج سال به زندگی مردم در این منطقه می پردازد که حاصل آن مجموعه سنت گریزان است.

مجموعه سنت گریزان اولین مجموعه تصاویری که مارتین پار دیده شد و به شهرت رسید عکس های سیاه سفید بود که با نام ناسازگارران یا سنت گریزان در اوایل دهه هشتاد در قالب کتاب منتشر کرد .

در سال ۱۹۷۵ زمانی که مارتین به تازگی از دانشگاه هنرفارغ التحصیل شده بود به یورکشایر زیبا سفر کرد.در طول پنج سال بخش های مختلف شهر را به تصویر کشید و مستندسازی کرد در این مدت بیش از هر چیزی بر جنبه های زندگی سنتی که در حال از بین رفتن بود تمرکز داشت.

بیشتر علت شهرت پار استفاده از رنگ های براق در مطالعه فرهنگ ملتهای مختلف از بریتانیا تا ژاپن است موضوعاتی که او به عنوان یک عکاس روی آن تمرکز داشته بررسی نوع سرگرمی ها ، فرهنگ مصرف و ارتباطات در میان مردم که با طنزی ظریف آنرا به نمایش میگذارد .مارتین پار به عنوان یک عکاس ، فیلمساز و مجموعه دار حالات نسل به خصوص را به ثبت رسانده است.

بسیاری از منتقدان و فعالان حرفه عکاسی معتقدند که آثار مارتین پار از سرگرمی و تفریحات مردم و همچنین فرهنگ مصرف گرایی اگر چه طنز ظریفی در خودش جای داده اما در واقع عکاس نگاهی تند و انتقادی به این پدیده داشته است.

تراژدی روی دیگر سکه آثار مارتین پار است مارتین خود را از عکاسان مستندی میداند (عکاسی مستند اجتماعی) که به طبقات مختلف اجتماعی دربریتانیا حساس و علاقمند بوده و سعی داشته درسالهای فعالیت حرفه ای خود ویژگیها وهویت طبقاتی مختلف را با دوربینش به تصویر بکشد.

صنعت گردشگری و تاثیرات آن بر فرهنگها نیز از جمله موضوعاتی است که مارتین با دقت به آن پرداخته است ، پار با بیان این موضوع که توریسم پدیده ای بسیار درآمد زا برای کشور های مختلف است به این نکته میپردازد که باید به مشکلاتی که این صنعت با خود برای نقاط باستانی و طبیعی دارد نیز توجه داشت، وی امیدوار است عکسهایش نقطه آغاز توجه جامعه جهانی و اروپایی به تاثیرات مخرب این صنعت بر اماکن گردشگری شود.

مارتین پار انتشار پیش از صد عنوان کتاب عکس از آثار شخص خود و شرکت در ویرایش حدود سی عنوان کتاب عکس دیگر در کارنامه خود دارد.وی معتقد است که کتابهای عکس جایگاه بسیار پر اهمیتی دارند که متاسفانه کمتر دیده می شوند.

برگزاری نمایشگاهای مختلفی از آثار خود در سراسر جهان و همچنین نمایشگاه گردانی در کنار مدیریت جشنواره ها و فستیوال های مختلف از جمله فعالیتهای حرفه ای مارتین پار است.

(آثار پار در نمایشگاههای انفرادی در سراسر جهان از جمله “نشانه های زمان” در گالری جانت بوردن نیویورک و “دنیای کوچک” در گالری عکاس لندن به نمایش درآمده است)

بزرگترین نمایشگاه آثار وی در گالری ملی پرتره در سال۲۰۱۹برگزار شد، یکی دیگر از فعالیتهای که وی در کنار عکاسی انجام میدهد فیلم سازی است وتا کنون چندین عنوان نیز فیلم ساخته است.

مارتین پار از سال ۱۹۹۴ عضو دائمی آژانس بین المللی عکس مگنوم است. وی در طول زندگی حرفه ای وکاری خود جوایز بسیاری کسب کرده است که از جمله مهمترین آن میتوان به جایزه سونی در سال ۲۰۱۷ که به پاس خدمتهای وی به عکاسی دریافت کرد اشاره داشت.وی در سال ۲۰۱۷ بنیاد مارتین پار را به منزله محلی پژوهش حفظ و نگهداری آثارش در بریستول تاسیس کرد.

بیشتر بخوانید

برت وستون “عکاس طبیعت “

اشرف السلطنه “اولین بانوی عکاسِ ایران”

ریچارد اودون ” از پیشگامان عکاسی مد و پرتره “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا