تفاوت عکاسی خیابانی و مستند

عکاسی شاخه ای از هنر است که شاخه های مختلفی از جمله عکاسی طبیعت، عکاسی خبری، عکاسی پرتره و… دارد. خیلی افراد به دلیل علاقه خاصی که به موضوعات اجتماعی دارند؛ به سراغ عکاسی خیابانی می روند. شاید در وهله اول تصور کنید عکاسی مستند و عکاسی خیابانی کاملا مشابه یکدیگرند؛ اما اینطور نیست و آن ها تفاوت هایی با هم دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی این دو نوع عکاسی و تفاوت های هریک بپردازیم.

عکاسی مستند چیست؟

عکاسی مستند شاخه ای از عکاسی است که در آن رخداد ها و واقعیات پیرامون، ثبت می شوند. این رشته از عکاسی به منظور نشان دادن واقعیت و در مواردی با دید منتقدانه نسبت به مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی انجام می شود.

به زبان ساده اگر بخواهیم عکاسی مستند را تعریف کنیم؛ می توانیم بگوییم در این نوع عکاسی، عکس یا تصویر نقش یک مدرک و شاهد را برای اثبات وجود یک وضعیت خاص، ایفا می کند. چیزی که در عکاسی مستند اهمیت دارد؛ تجهیزات بالا برای عکاسی نیست، بلکه مسئله مهم تر سطح اطلاعات عکاس از موقعیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مردم دنیا می باشد. مزیتی که عکاسی مستند دارد؛ این است که می ‌تواند با نشان دادن واقعیات جامعه، به بهبود شرایط نامناسب اجتماعی و اقتصادی کمک کند.

انواع عکاسی مستند

اگرچه عکاسی مستند خود زیرمجموعه ‌ای از هنر عکاسی می باشد؛ اما در حیطه خود انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

عکاسی مستند اجتماعی : این نوع عکاسی مستند تاثیر زیادی بر جامعه دارد و شامل عکاسی از شیوه زندگی، شرایط زندگی، محل زندگی، لباس افراد و… می باشد. ثبت تصاویر مستند اجتماعی اهمیت زیادی داشته و در جامعه شناسی نقش مهمی دارند.

عکاسی مستند طبیعت : همانطور که از نام این نوع عکاسی مشخص است؛ سوژه مورد نظر در آن، طبیعت و حیوانات غیر اهلی هستند. از آنجایی که سرشت انسان با طبیعت درآمیخته است؛ مشاهده این تصاویر به بیننده احساس خوبی منتقل می ‌کند. عکاسی مستند طبیعت به بیننده این امکان را می دهد تا بتواند طبیعت بکر و دست نخورده را ببیند و با شرایط زندگی حیوانات و پرندگان غیر اهلی آشنا شود.

عکاسی مستند خیابانی: این نوع عکاسی مستند که اخیراً بسیار مورد توجه عکاسان قرار گرفته است؛ شامل ثبت تصاویری از رفت و آمد انسان ها، رفتارهای اجتماعی قابل تامل و همچنین کوچه و خیابان ها می باشد. عکاسی خیابانی را می توان بی پرده ترین شیوه عکاسی از موقعیت‌های عمومی دانست.

برای عکاسی مستند چه تجهیزاتی لازم است؟

قبل از اینکه به سراغ معرفی تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی مستند برویم؛ باید بگوییم عوامل مهم تری هم وجود دارنند که می‌ توانند در ثبت تصاویر مستند موثر باشند که ازجمله می توان به قدرت انتخاب، قدرت تصمیم گیری و نحوه نگرش اشاره کرد. مسلما اولین چیزی که برای عکاسی مستند نیاز دارید، یک دوربین عکاسی است.

البته برای شروع نیازی نیست دوربین عکاسی حرفه ای داشته باشید. اگر در ابتدای مسیر یادگیری عکاسی مستند هستید؛ یک دوربین عکاسی با لنز زومی که قابلیت تنظیم فاصله کانونی ۳۵ تا ۷۰ میلیمتری را داشته باشد، کفایت می کند.

نکات مهم در عکاسی مستند

شاید تصور کنید برای اینکه بتوانید تصاویر مستند با ارزشی را به ثبت برسانید، باید عکاس ماهری باشید اما اینطور نیست. برای شروع عکاسی مستند، همین که اصول اولیه عکاسی را بدانید کافیست. حتی عکاس های آماتور و مبتدی هم می توانند عکاسی مستند را شروع کرده و به مرور، تجربه کسب کنند. در نظر گرفتن نکات زیر می تواند به شما در ثبت تصاویر مستند کمک کند:

مهارت اجتماعی بالا : سعی کنید مهارت های اجتماعی خود را افزایش دهید؛ چرا که عکاسی مستند بیشتر در ارتباط با تحقیق، یاد گرفتن، صحبت کردن و درک چیزهایی است که در اطراف شما در حال رخ دادن است.

صبور بودن : برای اینکه در عکاسی مستند مهارت کافی به دست آورید؛ باید صبور باشید. برخی از سوژه ها در این نوع عکاسی ممکن است روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها، زمان نیاز داشته باشند. بنابراین باید بتوانید سوژه را به خوبی بشناسید و با آن احساس صمیمیت کنید.

پشتیبان گیری : برای این که زحمت ثبت تصاویر مستند شما به هدر نرود؛ باید همواره از عکس های خود بک آپ بگیرید و آن ها را مدیریت و سازماندهی کنید.

کنجکاو بودن : برای عکاسی مستند باید حس کنجکاوی بالایی داشته باشید و علاوه بر این، به مردم و زندگی، علاقه مند باشید. معمولاً تصاویری که از سبک زندگی افراد به ثبت می ‌رسند در حیطه عکاسی مستند بسیار جالب توجه هستند.

طبیعی بودن تصاویر : در عکاسی مستند طبیعی بودن تصاویر اهمیت زیادی دارد، زیرا تصاویر مستند در استودیو گرفته نمی شوند. بنابراین برای ثبت چنین تصاویری باید به دنبال احساسات واقعی و خاص باشید.

توجه به جزئیات : سعی کنید در عکاسی مستند جزئیات را به تصویر بکشید. در واقع نباید هدف تنها سوژه مورد نظر باشد. حتی لازم نیست در تمامی تصاویر صورت و یا دست ها، نمایش داده شود. می توانید متفاوت تر فکر کنید و بدون نشان دادن چهره افراد، نوع زندگی آنان را به تصویر بکشید.

عکاسی خیابانی چیست؟

ویژگی خاص عکاسی خیابانی این است که سوژه ها از اینکه سوژه ی عکس هستند، آگاهی ندارند. این شیوه عکاسی هیچ ارتباطی به پرتره نگاری یا ثبت مناظر شهری ندارد؛ بلکه یک نوع از عکاسی است که کاملا بدون برنامه ‌ریزی و قصد قبلی، انجام می شود. هیچ ژست و حالت تصنعی در کار نیست و همین ویژگی است که عکاسی خیابانی را جذاب می کند.

تفاوت عکاسی خیابانی و مستند

اگرچه در مقالات مختلفی دیده ایم که عکاسی خیابانی را زیر مجموعه ‌ای از عکاسی مستند دانسته ‌اند؛ اما بهتر است به تفاوت هایی که این دو نوع عکاسی با یکدیگر دارند، بپردازیم. عکاسی مستند می‌ تواند شامل سوژه‌ های مختلفی باشد اما چیزی که در عکاسی خیابانی وجود دارد، تنها مردم هستند.

عکاسی مستند می تواند در مکان های مختلفی که عمومی یا غیر عمومی هستند انجام شود؛ اما عکاسی خیابانی فقط و فقط در محیط ‌های عمومی انجام می ‌شود. سوژه های عکاسی خیابانی می توانند کاملاً غیرقابل پیش بینی و غیرمنتظره باشند که تنها در یک لحظه می توان آن ها را به ثبت رساند؛ اما در عکاسی مستند حتی می توان چندین سال برای یک سوژه زمان گذاشت.

بیشتر بخوانید

عکاسی خیابانی (بخش اول)

۱۳ درس عکاسی از الیوت ارویت، عکاس مستند (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا