مجموعه عکس ” جنگ کوزوو “

عکاس : Jan Grarup

یوگسلاوی _ جنگ کوزوو درگیری مسلحانه‌ای در منطقه کوزوو بود که از ۲۸ فوریه ۱۹۹۸ تا ١۱ ژوئن ۱۹۹۹ جریان داشت.

ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی در این جنگ (که در آن هنگام شامل صربستان و مونته‌نگرو می‌شد) و پیش از جنگ کوزوو را در اختیار داشت در یک سو و گروه‌های شورشی آلبانیایی‌تبار کوزوو با نام ارتش آزادیبخش کوزوو در سوی دیگر قرار داشتند.

شورشیان کوزوو از ۲۴ مارس ۱۹۹۹ از پشتیبانی هوایی ناتو برخوردار شدند و در مقاطعی از جنگ (نبردکوزوو) پشتیبانی زمینی ارتش آلبانی را هم داشتند.

ارتش آزادیبخش کوزوو در سال ۱۹۹۱ تأسیس شد و از سال ۹۵ عملیات‌های نظامی خود را علیه پلیس صربستان آغاز کرد.

افزایش قدرت شورشیان جدایی‌خواه کوزوویی و گسترش حملات آنها موجب شد تا اسلوبودان میلوسویچ رئیس‌جمهور یوگسلاوی در اوایل سال ۱۹۹۸ نیروهای مسلح صرب را به منطقه وارد کند تا مناطق تحت تصرف چریک‌های آلبانیایی‌تبار را از آن‌ها بازپس بگیرند.

پس از اینکه درخواست‌های جامعه بین‌المللی برای پایان درگیری‌ها مورد قبول دولت یوگسلاوی واقع نشد، ناتو تصمیم به مداخله مستقیم نظامی در حمایت از آلبانیایی‌تبارها گرفت.

این نخستین جنگ ناتو (نبردکوزوو) در طول تاریخ حیات این سازمان نظامی بود. ناتو عملیات خود را یک «جنگ انسان‌دوستانه» توصیف می‌کرد اما انتقادهایی هم از آن صورت گرفت، چراکه هیچیک از اعضای ناتو مورد حمله قرار نگرفته بودند و مجوزی از شورای امنیت سازمان ملل برای این مداخله اخذ نشد .

در ۱۱ ژوئن ۱۹۹۹ یوگسلاوی پذیرفت که از کوزوو عقب‌نشینی کند و شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ۱۲۴۴ یک حکومت موقت به سرپرستی سازمان ملل را در کوزوو ایجاد کرد که در عمل به معنی جدایی این منطقه از یوگسلاوی بود.

در این مجموعه عکاس Jan Grarup عکس های تاثیر گزاری از مردم قربانی شده ی این  جنگ (نبردکوزوو) گرفته است . این مجموعه عکس پر از ترکیب بندی های  متفاوت است . علاقه مندان به خط افق های کادر عکس ها توجه کنند.

این عکاس به شکل باور نکردنی قانون خط افق در عکاسی را میشکند و عکس هایی این گونه شاهکار به مخاطب ارائه میدهد.

مجموعه عکس « جنگ کوزوو » اثر عکاس شناخته شده «Jan Grarup» مشاهده میکنیم .

  • یوگسلاوی _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "
  • یوگسلاوی _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "
  • یوگسلاوی _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "
  • یوگسلاوی _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "
  • جنگ _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "
  • یوگسلاوی _ مجموعه عکس " جنگ کوزوو "

بیشتر بخوانید

مجموعه عکس “کویت صحراى آتش”

مجموعه عکس “مهاجران سرد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا