مجموعه عکس ” زیر سقف داور “

عکاس : ساجده زارعی

بحران آب و هوایی تهدیدی مضاعف برای کشورهای خاورمیانه و به ویژه ایران تبعات مضاعفی دارد. دریاچه و تالاب هامون در جنوب شرقی ایران و در همسایگی استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان است که به دلیل کم آب بودن و خشک‌شدن بخش‌های وسیعی از آن موجب به‌وجود آمدن مشکلات مختلف زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی در سطح منطقه شده‌است.

دریاچه هامون جز ارضه به دلیل سدسازی در بالادست،و سوء مدیریت دولتی و خشکسالی به بیابانی بی آب و علف تبدیل شده است. خشک شدن هامون و کم‌آبی آن باعث شده که با هر بادی که می‌وزد، ریزگردهای تالاب در هوا پراکنده شوند. پوشش گیاهی اطراف آن نابود شده است که در پی آن دامداری و پرورش گاوهای سیستانی نیز در منطقه نابود شد. مهاجرت خانواده ها روز به روز بیشتر میشود ساکنان این منطقه اکثرا بلوچ هستند و با فقر شدید، بیکاری، نداشتن امکانات و خشک شدن تالاب وضعیت را بدتر کرده است.

دریاچه هامون منطقه سیستان

جات ها قبیله ای بلوچ هستند که با نگهداری ۲۵۰ شتر متعلق به دیگران در حومه دریاچه هامون زندگی می کردند.ولی با سخت‌تر شدن معیشت خانواده‌ها، یک خیریه تصمیم می‌گیرد آن‌ها را از صحرا به روستای سولان منتقل کند

تا بتوانند از کمترین امکانات رفاهی مانند دسترسی، برق، بهداشت، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و مخابرات بهره‌مند شوند. با این حال برخی از خانواده های این قبیله هنوز در کنار شتر در بیابان زندگی می کنند. آنها در چادری زندگی می کنند که”داور” نامیده می شود.

دریاچه هامون منطقه سیستان

داور از برگ خرما، تکه های پارچه و حصیر کهنه درست می شود و بسیار ابتدایی است. به استثنای چند خانه خشتی غیراستاندارد و بدون هیچ گونه امکاناتی که با کمک دولت در منطقه ساخته شده است، اکثر خانه های منطقه داور هستند و در برابر باد، گرد و غبار، باران و سرما ایمن نیستند.

دریاچه هامون منطقه سیستان
ساجده زارعی عکاس

ساجده زارعی متولد ۱۳۶۲ در شیراز است دارای مدرک کارشناسی ارشد زمین شناسی است از سال ۲۰۱۸ به عکاسی علاقه مند شد شغلش را به عنوان معاون پژوهشی رها کرد تا تمام تمرکزش را بر مجموعه عکسهایش بگذارد بخاطر حرفه اش در زمینه مدیریت آب و تغییرات آب و هوا تحقیقاتی انجام داده است بخاطر همین پژه عکاسیش را بر مسائل زیست محیطی و تأثیرات اجتماعی آنها متمرکز است.

مجموعه عکس ” زیر سقف داور ” اثر عکاس ایرانی ساجده زارعی sajedehzarei مشاهده میکنیم.

بیشتر بخوانید
مجموعه عکس ” جنگ گمشده “

مجموعه عکس «شهری که غرق شد»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا