چطور عکس های قدیمی خود را ترمیم کنیم؟

امروزه همه خانواده­ ها دارای عکس­ های قدیمی هستند که به نحوی با ارزش‌ ترین خاطرات زندگی آن‌ها است. در طول گذر زمان­ های مختلف با پیشرفت علوم و فنون، دوربین های مختلفی برای عکاسی ساخته شد که در هر دوره خاطراتی را برای مردم ثبت می ­کرد.شاید شما نیز فکر کنید که بر اثر گذر زمان این عکس­ ها هیچ وقت نمی‌توانند ترمیم شوند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان محیا شده است و شما به راحتی می ­توانید عکس‌های قدیمی خود را بازسازی کنید.

در این مقاله سعی داریم تا حدودی شما را با نحوه ترمیم عکس قدیمی آشنا کنیم.

برنامه ترمیم عکس قدیمی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ساخت کامپیوتر و نرم افزارهای موجود بر روی آن به راحتی می ­توانید توسط برنامه ­های گرافیکی مخصوص ترمیم عکس قدیمی همچون؛ فتوشاپ به راحتی عکس ­هایی که دچار پارگی، مهر خوردگی، ساییدگی، چسبندگی و… شده­ اند را ترمیم کنید.

فتوشاپ یکی از برنامه­ هایی است که برای ترمیم عکس قدیمی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین داشتن ابزارهای مختلف از جمله روتوش، تبدیل عکس سیاه -سفید به رنگی، بازیابی عکس­ های مخدوش شده و کمرنگ شده این امکان را برای شما فراهم می‌کند که عکس­ های خود را بازسازی کنید و از خاطرات خود نگه­داری و محافظت نمایید.

راحتی _ چطور عکس های قدیمی خود را ترمیم کنیم؟

آموزش ترمیم عکس قدیمی در فتوشاپ

  • در مرحله اول برای ترمیم عکس قدیمی در فتوشاپ ابتدا به یک اسکنر نیاز دارید که توسط آن عکس را اسکن کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که اسکن عکس باید به صورت رنگی انجام شود، پس بهتر است در زمان اسکن کانال رنگی را در نظر بگیرید که کدام نوع رنگ بیشترین مقدار تفکیک لکه ها را دارد.

اگر تفکیک لک‌هایی که در طول زمان طولانی بر روی عکس افتاده است در زمان اسکن شدن بیشتر باشد راحت‌تر میتوانید آن را تمیز کنید.

مثلاً در نظر بگیرید یک عکس سیاه و سفید در حالت GRAY MOOD اسکن شده است، در این حالت تمام لکه­ هایی که در طول زمان بر عکس افتاده است و همچنین لکه­ های رنگی عکس با هم ادغام می ­شوند و در هنگام مراحل بعدی و روتوش عکس کار بسیار سخت ­تر می ­شود.

راحتی _ چطور عکس های قدیمی خود را ترمیم کنیم؟
  • مرحله دوم ترمیم عکس قدیمی این است که عکس را بعد از اسکن در فتوشاپ باز کنید.

در این حالت تمام لکه­ ها و آثاری که در طول زمان روی عکس افتاده است نمایان خواهد شد، این آثار ممکن است خراشیدگی عکس، اثر انگشت، جای تمبر، لکه­ های چربی و. باشد که شما به راحتی با ابزار­های موجود در فتوشاپ می­ توانید آن­ها را حذف کنید.

  • سومین مرحله به اصطلاح مرحله تبدیل RGB به GRAYSCALE است.

در این مرحله شما به راحتی می ­توانید رنگ سیاه و سفید عکس را بازگردانی کنید،برای انجام این کار و ترمیم عکس قدیمی ابتدا باید رنگ مایه زرد آن را حذف کنید.

برای این منظور اگر به کانال سمت راستی مراجعه کنید، تصویر دلخواه را در چند تن رنگی می ­توانید مشاهده کنید هر فیلتر رنگی که در این سمت قرار دارد شامل؛ فیلتر قرمز، آبی و سبز دارای تن رنگی خود هستند که شما با انتخاب یکی از این فیلترها رنگ را از لایه زرد پاک خواهید کرد.

راحتی _ چطور عکس های قدیمی خود را ترمیم کنیم؟
  • مرحله چهارم روتوش عکس است.

در این مرحله باید با دقت و تمرکز کافی کار را انجام دهید ، هر چه میزان دقت و تمرکز در هنگام روتوش یک عکس بیشتر باشد عکس قدیمی ترمیم شده به عکس اولیه شباهت بیشتری دارد و کیفیت کار نیز بالا تر می ­رود.

روتوش در فتوشاپ با استفاده از ابزار Healing Brush امکان پذیر است ، در این قسمت با کلیک روی این گزینه یعنی Healing Brush عکس مورد نظر را با ریزترین جزییات می ­توانید پاکسازی کنید.

برای این کار بهتر است بزرگنمایی عکس را تا ۵۰ درصد افزایش دهید و با دقت و تمرکز بالا تمامی لکه­ هایی که بر روی عکس قرار گرفته است را پاک کنید. همانطور که می­ بینید برخی از لکه ­ها فقط در اثر چربی یا اثر انگشت نیستند بلکه حاوی خراشیدگی­هایی است که به هر دلیلی روی عکس رخ ایجاد شده است.

برای پاکسازی این خراشیدگی­ ها باید از قسمت Spot Healing در فتوشاپ استفاده کنید.

این مرحله از ترمیم عکس قدیمی را در چند سطر به صورت حرفه­ای با ابزارآلات بیشتر توضیح خواهیم داد.

اصلاح رنگ عکس قدیمی در فتوشاپ

اصطلاح رنگ عکس قدیمی در واقع همان رنگ مایه زرد رنگی است که در چند سطر بالا تر برایتان بازگو کردیم.

این رنگ مایه زرد بر اثر کهنگی و اثرات مختلفی است که در طول گذر زمان بر روی عکس قرار گرفته است.

نحوه اصلاح رنگ و حذف زرد مایگی عکس با روش RGB به GRAYSCALE انجام می‌شود.

راحتی _ چطور عکس های قدیمی خود را ترمیم کنیم؟

روتوش حرفه ­ای عکس­های قدیمی

در قسمت آموزش ترمیم عکس قدیمی در فتوشاپ شما را تا حدودی با ابزار روتوش آشنا کردیم؛ اما برای داشتن یک عکس با کیفیت ­تر بهتر است از دیگر ابزار­ها و اصطلاحات روتوش نیز مطلع شوید.

Patch tool یک ابزار در فتوشاپ است که شما به راحتی می ­توانید از آن برای جایگزینی نواقص عکس استفاده کنید.

همانطور که می بینید برخی از عکس­ های قدیمی دارای تکه ­هایی هستند که نیازمند جایگذاری یا به اصطلاح بازسازی مجدد آن قسمت است.

patch tool در واقع همان ابزاری است که شما را قادر می­ سازد بعد از دیدن نواقص عکس به راحتی قسمت مورد نظر را با قسمت دیگر جایگزین کنید.

برای این کار باید روی قسمت مورد نظر کلیک کنید و موس را پایین نگه­ دارید و سپس با کلیک روی قسمت جدید و آن را جایگزین کنید.

گاهی ممکن است خراشیدگی و یا نواقص عکس به قدری زیاد باشد که دیگر نتوانید از ابزارهایی مانند patch و Spot healing برای رفع آن­ها استفاده کنید.

برای ترمیم عکس قدیمی در این حالت بهتر است به بازسازی جزییات پرداخته شود.

در این حالت از ابزار clone stamp استفاده می­ شود، این ابزار در واقع نقطه یا بخش­ نزدیک به مکان مورد نظر را برای شما کپی می­ کند.

یکی دیگر از ابزارآلاتی که در روتوش مورد استفاده قرار می ­گیرد ابزار Gaussian Blur است.

در واقع شما با استفاده از این ابزار به عکس جان می­ بخشید، به گونه­ای که با بزرگنمایی هر چه بیشتر در عکس خراشیدگی­های کوچک آن را پوشش می­ دهید و این سبب می­ شود که عکس دارای بافتی نرم شده و یک دست دیده شود.

در آخر ذکر این نکته بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که ترمیم عکس قدیمی با استفاده از ابزار فتوشاپ و روتوش به سلیقه و ذوق هنری عکاس بستگی دارد.

برخی سعی در حفظ اولیه عکس می ­کنند و برخی دیگر با جزییات بیشتر سعی در ایجاد و بازسازی عکس بسیار مشابه اولیه دارند؛ اما این نکته را باید در نظر گرفت برای ترمیم عکس قدیمی هر چه میزان تمرکز بیشتری در تمامی مراحل روتوش داشته باشید عکس با کیفیت ­تری خواهید داشت؛ اما باید بدانید که آموزش کافی در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به شما کند تا بتوانید عکس‌های قدیمی خود را با بهترین کیفیت و بیشترین شباهت بازسازی کنید، لذا توصیه ما به شما استفاده از آموزش‌ها و ترفندهای سایت باشگاه عکاسان جوان است.

با استفاده از تجربه و آموزش‌های باشگاه عکاسان جوان بهترین باشید…

قیمت ترمیم عکس قدیمی

برای ترمیم عکس قدیمی تعرفه ­های مختلفی بر اساس میزان کار مورد نیاز روی عکس وجود دارد.

تعرفه­ ای که برای ترمیم عکس وجود دارد نسبت به عکس شکسته، رنگی کردن عکس، روتوش به صورت حرفه­ای در قسمت صورت، تنظیم نور تصاویر، تغییر و یا حذف بک گراند عکس، تنظیم قالب و کادربندی عکس و روتوش حرفه­ای محصولات صنعتی متفاوت است.

برای برخی عکس ­ها فقط یک روتوش ساده نیاز است اما برای برخی دیگر ممکن است همزمان با روتوش، تغییر بک گراند نیز انجام شود و یا دیگر مراحل که این موضوع قیمت کار انجام شده را افزایش می دهد.

همچنین میزان دقت کافی و تمرکز در روتوش خود دارای تعرفه­ هایی است که هر چه عکس با کیفیت ­تر شود میزان هزینه نیز بالا تر خواهد رفت.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم شما را تا حدودی با امکان ترمیم عکس قدیمی آشنا کنیم.

خوشبختانه امروزه در دوره­ای قرار داریم که نه تنها ثبت عکس­ های جدید بلکه بازسازی و ترمیم عکس­ های گذشته نیز به راحتی قابل اجراست.

ترمیم عکس قدیمی برای بسیاری افراد کاری بسیار با ارزش است زیرا بسیاری از خاطرات آن­ها را به گونه امروزی تداعی می‌کند.

برای این کار فقط کافی است با ابزاری مانند فتوشاپ و نحوه روتوش عکس در آن آشنا باشید؛ اما اگر با مراحل روتوش و بازسازی عکس و همچنین استفاده از ابزارهای فتوشاپ آشنا نیستید می‌توانید دوره ادیت عکس را در آکادمی عکاسان جوان شرکت کنید تا نرم افزار فتوشاپ را از پایه و به صورت اصولی یاد بگیرید.

گردآورنده و تنظیم :مرضیه صیامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا