برگزاری شصد و پنجمین تور عکاسی باشگاه عکاسان جوان به مناسب روز تهران در خانه مقدم

باشگاه عکاسان جوان به مناسبت روز تهران با همکاری خانه موزه مقدم تور رایگان عکاسی برگزار کرد .

تور موزه مقدم (خانه احتساب الملک) به مناسبت هفته تهران و با هدف آشنایی عکاسان و هنرجویان با عکاسی معماری و بنای تاریخی در خانه مقدم ( گرانترین خانه تاریخی تهران ) با همکاری مشترک میان باشگاه عکاسان جوان و خانه موزه مقدم  و با حضور ۶۰ نفر از علاقمندان و عکاسان و اعضای باشگاه عکاسان جوان برگزار شد.

موزه و خانهٔ مقدم در آغاز، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجاریان و رئیس ادارهٔ احتسابیهٔ تهران و وزیر مختار ایران در برن سوئیس، بوده که بعدها در اختیار فرزندش، محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران قرار می‌گیرد.

او به همراه همسرش، سلما کویومجیان در خانهٔ پدری خود در تهران ساکن شد. محسن مقدم و سلما که زادهٔ بلغارستان و رییس کتابخانه موزه ملی ایران بود ، در کنار فعالیت‌های علمی، آثار و اشیاء فراوانی را با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ایران گردآوری کردند. محسن مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع‌آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب کرد و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مُهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نموده‌است.

خانهٔ احتساب‌الملک یکی از یادگارهای تهران قدیم است که اکنون به موزه تبدیل شده‌است. این خانه در سال ۱۳۵۱ از سوی محسن مقدم پسر احتساب‌الملک به دانشگاه تهران اهدا شد. محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ ه‍.ش درگذشت و پس از مرگِ همسرش سلما، در سال ۱۳۶۹ ه‍. ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت. عمارت مقدم در تهران، ضلع شمالی خیابان امام خمینی، خیابان شیخ هادی واقع شده است.
با تشکر از دوستانی که مارا در این تو همراهی کردند در تور های بعدی منتظر دیدار شما همراهان همیشگی هستیم.
بیشتر بخوانید:
فراخوان نمایشگاه عکس " بدرقه سردار "

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن