مجموعه عکس ” آخرین ریکشاوهای کلکتـه “

عکاس : Palani Mohan

شهر کلکته نمادی از گذشته استعماری هند است. کلکته اولین شهر استعماری بریتانیا بود و در حال حاضر تنها شهری در هند است که در آن ریکشاو (نوعی گاری حمل مسافر که توسط انسان کشیده می شود) به وفور استفاده می گردد. کلکته مرکز بنگال غربی است و بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد.
کلکته در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی با موج پناهندگان پاکستان شرقی (بعدا به کشور بنگلادش تبدیل شد) مواجه شد و نا آرامی های بسیاری به خود دید، بطوریکه در سال ۱۹۸۵ نخست وزیر وقت هند، راجیو گاندی آن را یک شهر در حال مرگ نامید.
در سال ۱۹۹۶ دولت بنگال غربی اعلام کرد که برای رفع ترافیک قصد دارد که عبور و مرور ریکشاو را ممنوع کند، ولی هرگز این کار بطور کامل اجرا نشد. در سال ۲۰۰۷ مجددا این ممنوعیت به اجرا درآمد و پرونده آن در دادگاه عالی مطرح شد. شهردار کلکته اظهار داشته که بسیار منظره ناخوشایندی است که یک نفر عرق ریزان، فرد دیگری را حمل و جابجا می کند.
ساکنان فقیر کلکته در هندوستان در حدود ساعت ۵ صبح بیدار می شوند. ریکشاو ها به جای اینکه توسط یک اسب کشیده شوند، توسط یک مرد کشیده می شوند. معمولا حمل کننده ریکشاو یک مرد نحیف پابرهنه است فقط برای چند روپیه روزانه ۱۸ ساعت در گرما و باران دیگران حمل و جابجا می کند.
مجموعه عکس «آخرین ریکشاوهای کلکتـه » اثر عکاس شناخته شده «Palani Mohan»مشاهده میکنیم.

 

 

بیشتر بخوانید:
برندگان جایزه بزرگ عکاسی ایفون
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن