گزارش تصویری/ مراسم شکرگزاری پیرداغی در روستای کیویج

عکاس : جلال سامع سردرودی

در قدیم این مراسم در اول فصل تابستان و روز یکشنبه برگزار می‌شد اما از ۳۵ سال پیش، سال و روز این مراسم به اولین جمعه تیرماه تغییر یافته است. همه ساله در آخرین روزهای اردیبشهت ماه با توجه به شرایط جوی ریش سفیدان و اعضای شورای اسلامی روستا زمان برگزاری مراسم را تعیین نموده و زمان اجرای مراسم را به اهالی روستای که به شهرها نقل مکان نموده‌اند خبر می‌دهند. سپس پیش‌بینی‌های لازم بعمل آمده و یک هفته قبل نان فتیر پخته می‌شود.
اهلی روستاهای اطراف حضور در مراسم پیرداغی را بر خود واجب شمرده و هر طایفه در محل تعیین شده خود جای میگیرد. چنانچه برای شرکت در مراسم مهمانانی از مناطق دیگر یا شهرها در پیرداغی حضور یابند می‌بایست از طایفه‌های حاضر در مراسم اجازه شرکت و اسکان بگیرند.
شرکت کنندگان ۳ شمع محل مخصوص پیر برای قبولی حاجات خود روشن می‌کنند. بمنظور افزایش برکت گوسفندان گله‌ها را سه دور اطراف بنای پیر می‌گردانند.بعد از این مراسم، شرکت کنندگان به کنار رفته و محل بزرگی را برای مسابقه اسب‌سواری چوپانان باز می کنند. مسابقه پرتاب سنگ بوسیله ساپاند(سورپک) آنجام می گیرد تا مهارت های چوپانان در نگهداری گلله از حیوانات وحشی و سایر عوامل تهدید سنجیده شود.
بعد از این مراسم یکی از حاضرین دعای توسل را قرائت نموده و عزاداری می‌کند. آنان که با خود حیوانی را برای قربانی کردن به کوه آورده‌اند بعد از اتمام مراسم دعا، قربانی خود را ۳ دور به اطراف بنای پیر گردانده سپس به سمت اسکان اولیه خود در دامنه کوه بازمی‌گردند .
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه