واکنش یلدا معیری به استفاده از عکسش در توییت ترامپ

عکاس ایرانی عکس معروفی که در جریان ناآرامی‌های دی ماه ۹۶ در ایران منتشر شد، به توییت ترامپ درباره چهل سالگی انقلاب ایران واکنش نشان داد.

خانم معیری با انتشار عکس مشهور خود از اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۶ در صفحه اینستاگرامش نوشته است “دیدن این عکس در پشت توییت آقای ترامپ و مصاحبه مطبوعاتی آقای پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) و هر سیاستمدار آمریکایی بزرگی ،شرمندگی زیادی به همراه دارد.”

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه ۲۲ بهمن هم‌زمان با چهلمین سالروز انقلاب اسلامی، در اولین توییت خود به زبان فارسی نوشت “رژیم ایران فقط موجب چهل سال شکست شده است. مردم ایران که مدت‌هاست در رنجند شایسته آینده روشن‌تری هستند.”

این توییت واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در توییتی با استفاده از عبارت “چهل سال شکست” به زبان انگلیسی، سیاست‌ها و انتخاب‌های آمریکا را در چهار دهه اخیر موجب ناکامی این کشور دانست.

آقای ترامپ در توییت خود از یکی از عکس‌های مشهور اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ استفاده کرده و روی آن عکس محتوای توییت خود را به زبان انگلیسی منتشر کرده است.

یلدا معیری، عکاس این عکس به زبان فارسی و انگلیسی در اینستاگرام نوشته: “این عکس را یک سال پیش در روز ٩ دی ماه در جریان اعتراضات مردمی در دانشگاه تهران گرفتم و بخاطر ترس از دستگیری و مشکلات امنیتی که ممکن بود برای خودم و خانواده ام پیش بیاید ۶ ماه هویت عکاس را مخفی نگاه داشتم.”

او انتشار گسترده عکس در رسانه‌های جهان و تبدیل آن به “نمادی از آزادگی و حریت” را باعث افتخار خود دانسته است.

اما از آقای ترامپ به دلیل استفاده از آن انتقاد کرده و نوشته “به عنوان یک ایرانی که هر روز و هر روز بیشتر از تحریمهای ایالات متحده آسیب می بیند، بخاطر تفاوت قیمت ارز و پول ملی قادر به مسافرت به کشورهای همسایه هم نیست و به دلیل قانون منع مسافرت آقای ترامپ سالهاست از دیدار پدر و مادرش محروم مانده است” از انتشار این عکس در آن توییت احساس شرمندگی دارد.

خانم معیری گفته این عکس “از مردم ایران و برای مردم ایران گرفته شده است و نباید توسط هیچ کس دیگری مورد سواستفاده قرار بگیرد.”

واکنش یلدا معیری به استفاده از عکسش در توییت ترامپ

یلدا معیری در گفتگوی با یورونیوز گفت: «عکسی را که من در جریان اعتراض دانشجویان به وضعیت اقتصادی روز ۹ دی ۹۶ در دانشگاه تهران گرفتم، ترامپ در توییت خودش کار کرده؛ در حالی که درخواست ویزای آمریکای من بر اساس قانون خودش تاکنون دو بار رد شده است.»

اشاره معیری به توییت روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که به زبان فارسی و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران منتشر شد. در این توییت عکس معروف معیری چاپ شده که دختری را با دست برافراشته در میان دود و گاز اشک‌آور نشان می‌دهد. دونالد ترامپ در کنار این عکس نوشته است: «۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب چهل_سال_شکست شده است. مردم ایران که مدت‌هاست در رنجند شایسته آینده روشن‌تری هستند.»

متخصص عکس گرفتن از صحنه‌های جنگ و درگیری است، با انتقاد از این پیام دونالد ترامپ به یورونیوز گفت: «من قبل از این که این توییت را ببینم، دیده بودم که مایک پمپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) نیز عکس معروف مرا در ابعاد بزرگ در جریان دیدار با مخالفان رژیم ایران استفاده کرده بود. آن زمان هم می‌خواستم واکنشی نشان بدهم اما این کار را نکردم. اما الان که دیدم ترامپ این توییت را همرسان کرد، واکنش نشان دادم چون ما ایرانی‌ها این همه مشکلات اقتصادی امروز را به خاطر او داریم. این همه گرفتاری به خاطر وضعیت قیمت دلار که در زندگی مردم عادی واقعا تأثیر گذاشته، اثر تحریم‌های اوست.»

بیشتر بخوانید:
انتشار فراخوان چهاردهمین جایزه Arte Laguna

پدر و مادر این عکاس حرفه‌ای ایرانی در آمریکا زندگی می‌کنند، اما خود او به دلیل قانون ممنوعیت سفر اتباع کشورهای مسلمانان که دونالد ترامپ تصویب کرد، نتوانسته به آمریکا برود و با خانواده‌اش دیدار کند.

خانم معیری در این زمینه نیز گفت: «یک چیز دیگر هم داستان موسوم به “مسلم بن” هست که خیلی در زندگی من و خانواده‌ام تأثیر گذاشت. در واقع خیلی از خانواده‌ها را از هم جدا کرده و نمی‌گذارد که با هم ارتباط داشته باشند. درخواست من و برادرم برای ویزای آمریکا دو بار در سفارت آمریکا رد شد. با وجود این که ما طبق همین قانون چون خانواده درجه یک هستیم نباید این اتفاق برایمان می‌افتاد. الان ما نمی‌توانیم خانواده‌مان را ببینیم. ما همان بدنه جامعه و همان مردمی هستیم که الان توسط دولت آمریکا مورد فشار قرار گرفتیم.»

واکنش یلدا معیری به استفاده از عکسش در توییت ترامپ

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد این که آیا قصد دارد در این زمینه شکایت کند، گفت هنوز در این زمینه مطمئن نیست. وی در این زمینه افزود: «نمی‌دانم. این که بشود از ترامپ شکایت کرد، به نظرم کمی خنده‌دار است. ولی شاید اگر می‌شد و مثلا قوانین و سیستم جوری بود که می‌توانستم این کار را بکنم، بله.»

یلدا معیری حدود ۲۰ سال است که به عکاسی خبری اشتغال دارد. او در بسیاری از کشورهای جهان عکس‌برداری خبری کرده و برای مثال در جنگ افغانستان، جنگ عراق، جنگ لبنان و جنگ گرجستان حضور داشته است. معیری همچنین عکاس بلایای طبیعی مثل سیل پاکستان، سونامی در اندونزی و قحطی سومالی بوده است.

عکسی که او در جریان اعتراض‌های دی ۹۶ گرفت در ابتدا بدون امضای او در شبکه‌های اجتماعی و حتی در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شد. شش ماه بعد از آن رویداد، معیری از طرف انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران جایزه‌ اول موسوم به «نشان سال» را دریافت کرد که از جوایز مهم عکاسی در ایران به شمار می‌رود. او به یورونیوز گفته است که پس از دریافت جایزه روی صحنه رفته و به این ترتیب هویت آن عکس را فاش کرده است.

وی با این حال می‌گوید بعد از معرفی خودش به عنوان عکاس این عکس، از سوی مقام‌های رسمی ایران تحت هیچ گونه فشاری قرار نگرفته است.

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن