گپ کوتاه باشگاه عکاسان جوان با مصطفی نوده

به بهانه نمایشگاه عکس "ماهیچ ما نگاه" نابغه خود آموز سبک مینیمالیسم مصطفی نوده

گپ کوتاه باشگاه عکاسان جوان با مصطفی نودهReviewed by الهام فراهانی on Dec 5Rating:

ویژگی اصلی آثار اوسبک مینیمالیسم و سادگی و روانی تصاویر است که زیبایی شناسی منحصربه فردی را داراست..
وی برای نخستین بار نمایشگاهی انفرادی از آثار و تجربه های عکاسی اش را در محل گالری تم برگزار می کند..
این عکاس بدلیل علاقمندی و فعالیت در حوزه های رقابتی تاکنون موفق به کسب جوایز و افتخارات متعددی از جشنواره های سایر کشورها شده است.
در بخشی از سوابق فعالیت و کسب موفقیت های بین المللی ایشان آمده است: از مصطفی نوده در ماه فوریه سال ۲۰۱۷، یکی از آثارش در نشریه National Geography به چاپ رسید.
او دارنده مدال طلای جشنواره های Doboj Salon و Nordic سوئد و دانمارک است، همچنین روبان افتخارpsa جشنواره پرسپکتیو امریکا را از آن خود کرده است. علاوه بر این نوده فینالسیت جشنواره های ۳۵ Awards روسیه و لنز کالچر آمریکا است. هفت قطعه عکس از او در نشریه معتبر Minimalism در انگلستان به چاپ رسیده و دیگر آثار او در نشریه های ZH و Procrastinate هم منتشر شده است.

عکاسی خود را بدون گذراندن دوره ای عکاسی آغاز کرده است او زاده ۱۳۵۹از روستای عمارلو رود بار گیلان است و عکس هایش نمایشگر درد تنهایی و کوشش هایی تنها که در این دنیا خود آدمی است که فقط برای رسیدن به آرزوها و اهدافش تلاش کندو این مسیر پرپیج و خم را به تنهایی طی کند و ساخته شودکه در عکس های بی نظیر مصطفی نوده به چشم می خورد.
رویای کودکی
مصطفی نوده از دوران کودکی می گوید مادرم می گفت قوطی کبریت را به عنوان دوربین به دست می گرفتم و از همه چیز عکس می گرفتم . رویای کودکی که در بزرگسالی به حقیقت گروید . سادگی زبان و شخصیت آرام نوده در اثرهایش نیز به چشم می خورد قوی بودن یک اثر همیشه به ترکیب بندی خاص و تکنیک نیست . بلکه مهمترین را می توان در دید خوب پیدا کرد . حرفی که مصطفی نوده تاکید بسیاری داشت و توصیه اش برای علاقه مندان عکاسی و سبک مینیمالیسم این است که عکاس دید خوبی باید داشته باشد تا یک عکس خاص خلق شود .

نوده در ادامه گفت یک عکاس باید کارگردان اثر خود باشد تکنیک تا حدی می تواند به عکاس کمک کند .

اما در واقع هدف عکاس, نشان دادن نگاه شخصی و انتقال دید خود و ایده ذهنی‌ اش است .
نوده گفت  در سبک مینیمالیسم  به طور قطع هرکسی در خلق آثار و کارهای هنری اش تحت تاثیر بزرگان هنری صاحب آن سبک است واین امری بدیهی است. من هم به شخصه از مجله مینیمالیسم انگلیس  وهمینطور میلاد صفا بخش صاحب سبک عکاسی مینیمالیسم ایران است تاثیر گرفته ام .
مصطفی نوده در میان همه صحبت هایش از چالش مالی که این روزها همه با او دست و پنجه نرم می کند  گفت ,تنها چالش من برای عکاسی مشکل مالی است .
مصطفی نوده در پاسخ به سوال علت گرایش اش  به سبک مینیمالیسم  که از چه روزنه ای نشات گرفته است گفت : ساده گرایی و بی المان بودن , هدف من دراین  سبک  بوده که مخاطب سریع با عکس ارتباط برقرار کند و در عین حال مفهوم را القاء کند . عکس های  من سیاه و سفید و اگر دقت کنید در بیشتر عکس های من حس تنهایی مشهوداست.
نوده برای علاقه مندان وعکاسانی که به سبک او اشتیاق دارند بیان داشت:
بهترین و بزرگترین ابزار یک عکاس دید او می باشد دیدی ساده با حذف المان های اضافی در کادر می تواند در این سبک موفق باشد همانطور که درعکس ها می بینید فضای خالی زیادی در عکس ها دیده می شود. موردی که درعکس وجود دارد و مخاطب سریع با عکس ارتباط برقرار می کند و شاید هم هیچ اطلاعی از سبک ها و یا عکاسی نداشته باشد اما حسی که منتقل می کند باعث جذب مخاطب به این سبک می شود.
نوده در ادامه گفت تکنیک و گذراندن اصول پایه لازم است, علاقه مندان و عکاسان، مفهوم در عکاسی را نباید نادیده بگیرند، عکاسی که رویا نداشته باشد بعید می دانم موفق شود. ودر پایان اینکه ابزار مهم است ولی دیدن عکس های زیاد به عکاس می تواند خیلی کمک کننده باشد .
مصطفی نوده در آخر از باشگاه عکاسان جوان به خاطر حمایت ها و همکاری های همیشگی اش و همچنین از هنرمندانی از جمله لیندا کیانی, آرش مجیدی , سیف الله صمدیان ,شاهرخ استخری تشکر و قدردانی کرد.

مصاحبه و تنظیم:الهام فراهانی

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه