عکاسی ماکرو برای مبتدیان

عکاسی ماکرو برای مبتدیانReviewed by لیلا سلیمانی on Mar 23Rating:
هر چند که اصطلاح عکاسی ماکرو به نظر می آید که جریان عکاسی از چیزهای بسیار بزرگ را شرح می دهد ولی قضیه کاملا بر عکس است . با جلوه ی عکاسی ماکروی دوربین دیجیتال خود ، شما میتوانید تصاویری با کیفیت بالا از چیزهای خارق العاده کوچک بیندازید.

برای عکاسی ماکرو ، دوربین دیجیتال چیزهای مناسبی هستند .لنزهای اپتیک آنها بطور معمول ، تصاویری واضح و صاف میگیرند . جلوه ی ماکرو در بعضی دوربین ها به شما اجازه ی عکس هایی از فاصله بسیار نزدیک مثل ۲سانتی متر را میدهد . یک دوربین ۳۵ میلیمتر آنالوگ معمولا برای عکاسی اینچنینی نیازمند لنزهای ماکرو گران و مخصوص است و اغلب نیازمند نوری اضافی برای عکاسی هستید .
با تمام این حرفها ، در زمانی که میخواهید با دوربین دیجیتال خود عکس ماکرو بگیرید ، باید موارد زیر را به خاطر داشته باشید :

پیدا کردن فاصله کانونی مناسب ماکرو

بعد ازینکه دوربین خود را در حالت ماکرو قرار دادید ، تنظیم زوم دوربین کماکان امکان پذیر است . البته ممکن است در جلوه ی ماکرو ، دوربین شما بتواند در محدوده ی خاصی از فاصله کانونی لنز کار کند . هر چند که شاید بتوانید با هر فاصله کانونی لنز کار کنید اما فاصله های کانونی در ماکروی دوربین ( معروف به نقطه ی شیرین ) تصویرهای فوق العاده ای ایجاد خواهند کرد . در حقیقت بعضی از دوربین ها در حالت ماکرو تا زمانی که در محدوده ی ویژه ای از فاصله کانونی قرار داده نشوند نمیتوانند به طور خودکار زوم را انجام دهند . اکثر دوربین ها زمانی که در محدوده ی فاصله کانونی مناسب ماکرو باشند ، این را روی LCD خود به نوعی نشان می دهند.
برای اطلاع از جزئیات ، دفترچه راهنمای دوربین خود را مطالعه کنید و بخاطر داشته باشید که قبل از گرفتن عکس ، دوربین را برای فاصله کانونی مناسب زوم کنید .

فوکوس در حالت ماکرو

درزمانی که در حالت ماکرو هستید ، مکانیزم اتوفوکوس دوربین هم باید بتواند بطور عادی کار کند . البته توجه داشته باشید که در فاصله های خیلی نزدیک ، حتی تغییر خیلی کم در محل دوربین می تواند باعث خراب شدن وضوح یا فوکوس بشود .
عکاسی ماکرو معمولا در شرایط نور کم صورت میگیرد ، چرا که دوربین خود باعث سد راه نور صحنه میشود . به دلیل نور کم در صحنه ، دوربین شما معمولا از سرعت پایین شاتر برای عکاسی استفاده خواهد کرد . به این دلیل برای به دست آوردن بهترین کیفیت ، سعی کنید که روی سه پایه عکاسی کنید . این کار باعث میشود که دوربین حتی با استفاده از شاتر آهسته هم ثابت باقی بماند و مانع از تکان خوردن تصادفی دوربین پس از انجام وضوح می شود.
در صورتی که سه پایه ندارید از جلوه ی اتوفوکوس پی در پی دوربین ( در صورتی که دوربین شما دارای آن است ) استفاده کنید . این جلوه باعث میشود که حتی در صورت تکان مختصر دوربین ، سوژه در وضوح نگه داشته شود وبعدا از میان عکسهای گرفته شود ، واضح ترین آن را برگزینید.
بهترین قاعده این است که سریع کار کنید .تصویررا کادربندی کنید ، وضوح اولیه را انجام دهید و سپس عکس را بگیرید . بالاخره اینکه جهت اطمینان سعی کنید که چند عکس بگیرید . در صورتی اولین عکس شما دارای وضوح نباشد ، شاید دومی یا سومی دارای وضوح باشد .
بعضی از دوربین های نیکون دارای جلوه استثنایی ” انتخاب بهترین عکس ” هستند که برای عکاسی ماکرو ایده آل است . این جلوه مجموعه ای عکس از سوژه میگیرد و سپس واضح ترین عکس را انتخاب و بقیه را حذف میکند.

عمق میدان ضعیف

یادتان باشد که زمانی که از حالت ماکرو استفاده میکنید ، دوربین شما عمق میدان خیلی کمی خواهد داشت . هر چند که این امر می تواند باعث جلوه های خیلی زیبا بشود و سوژه را به شکل ویژه ای از چیزهای دیگر جدا کند ، ولی در صورتی که خیلی بزرگ باشد ، ممکن است برای وضوح کامل همه ی آن دچار مشکل شوید .
در صورتی که از سوژه ای صاف عکاسی میکنید ، عمق میدان نباید مسأله ای را تشکیل بدهد اما در صورتی که از چیزی که دارای چند سانتی متر عمق است عکس میگیرید ، شما باید اول به این مساله فکر کنید که میخواهید چه قسمت هایی از سوژه در وضوح باشند . قضاوت در مورد عمق میدان بر روی LCD دوربین کار سختی است ، چرا که LCD دوربین برای نشان دادن اینکه چه قسمت هایی از سوژه خارج از وضوح قرار دارد خیلی کوچک است . بعضی مواقع هم میتوانید از جلوه ی بازنمایش عکس دوربین خود استفاده کنید و تصویر را بزرگ کنید تا قسمت های مختلف آن را از نزدیک بررسی کنید . حتی با بزرگنمایی ۴ برابر هم شاید کماکان قادر به مشخص کردن وضوح نباشید . درصورتی که عمق میدان ، مساله ی مهمی را برای شما تشکیل میدهد ، بهترین کار گرفتن چندین عکس با فوصله کانونی های مختلف – که بعضی از آنها در حالت ماکرو نیستند – است . همچنین بهتر است که چندین عکس با قفل کردن اتوفوکوس از قسمت های مختلف سوژه بگیرید .

نقاط ضعف را در نظر بگیرید

در زمانی که با حالت ماکرو عکس می گیرید ، اعوجاج لنز می تواند به شکل بارزتری خود را نشان دهد . در صورتی که می دانید که لنز شما دارای نقاط ضعف ویژه ای مثل تابیدگی چلیکی یا بالشتکی است ، در عکاسی ماکرو ، توجه ویژه ای به آنها بکنید و سعی کنید که با فاصله کانونی ای عکس بگیرید که از این مسائل اجتناب شود .

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه