مجموعه عکس / زندگی آوارگان

عكاس: هاني المعلا

مجموعه عکس / زندگی آوارگانReviewed by محمدرضا طائب on Nov 27Rating:

پناهجوی نابینای سوری روایتی دست اول از زندگی آوارگان جنگ را به تصویر درآورده است.
“هانی المعلا” که سه سال پیش همراه با خانواده اش از “حمص” به اردوگاه “بکاء” در لبنان پناه آورد بینایی بسیار ضعیفی دارد و همه چیز خارج از محدوده بینایی اوست مگر اینکه به صورتش خیلی نزدیک باشد؛ او قانونا نابینا محسوب می‌شود.
هانی در مدت اقامت در اردوگاه از طریق برنامه‌های سازمان ملل توانست در کلاس‌های عکاسی شرکت کند و یک دوربین برای عکاسی از زندگی پناهجویان فراهم کند. او روزها را با عکاسی سپری می کرد و هرچند به خاطر دید ضعیف نمی توانست سوژه های متحرک و با فاصله از خود را ببیند اما پناهجویان به او لقب “عکاس اردوگاه” داده بودند.
هانی و خانواده اش سرانجام سه سال قبل توانستند اجازه مهاجرت به کانادا را دریافت کنند و اکنون در “رجینا” زندگی می کنند.
المعلا می‌گوید در سوریه همه چیز خوب بود و خانواده اش همه چیز داشتند تا اینکه جنگ شروع شد و آنها آواره شدند. او می گوید همچنان در غربت به رویای کشور خویش می اندیشد: “من یک سوریه ایده‌آل در ذهنم دارم که روزی به آن باز خواهم گشت. رسیدن به آن تصویر ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد با این حال اگر یک روز فرصت ساخت چنین سوریه‌ای را داشته باشم برای داشتنش حتی یک لحظه هم تعلل نخواهم کرد”او اکنون در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل می کند و در کنار آن عکاسی را نیز با جدیت دنبال می کند؛ چندی پیش عکس های او از اردوگاه پناپجویان در جشن روزنامه‌نگاران کانادا پذیرفته شد و به در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

 

 

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
بستن