انواع فلاش دوربینهای DSLR

انواع فلاش دوربینهای DSLRReviewed by لیلا سلیمانی on Feb 19Rating:

احتمالاً مهمترین بخش عکاسی ، درک نورپردازی است . امروزه تقریبا تمام دوربینهای DSLRو همچنین دوربینهای کامپکت یک فلاش داخلی دارند . اما فلاش داخلی دوربین همیشه بهترین انتخاب نیست و حتی گاهی جواب نمی دهد .

فلاش داخلی و پاپ آپ

فلاشهای داخلی و پاپ آپ، واحدهایی هستند که درون بدنه اصلی دوربین جاسازی میشوند . آن ها با لنزدر یک راستا قرار دارند و در نتیجه هنگام عکس گرفتن ، تنها در یک جهت نور را به شما خواهند داد ،مستقیما روی سوژه . این موضوع بعضا مشکل ساز خواهد بود چرا که زمینه را به میزان قابل توجهی تاریک خواهد کرد . همه ما اینجور عکس ها را دیده ایم مثل عکس هایی که دوستانمان در شب یا مهمانی ها می گیرند . برای جلوگیری از این مسئله ابتدا باید (بدون فلاش) صحنه را نورسنجی کرده ، سپس فلاش را روشن کنید و عکس بگیرید .

فلاش دوربین اکسترنال

فلاش اکسترنال واحدی است که در کفشک دوربین (جایگاهی که معمولا بالای دوربین است) نصب میشود.اگر فلاش اکسترنال توانایی ارتباط با دوربین را داشته باشد (کم کردن نیاز تنظیمات دستی فلاش) به آناختصاصی ( (dedicatedمی گویند . دوربین و فلاش از اطلاعاتی مثل طول لنز ،حساسیت ، ISOعدد  fوسرعت شاتر برای تعیین قدرت خروجی فلاش استفاده می کنند . فلاش های اکسترنال نسبت به فلاشهای داخلی و پاپ آپ برتر هستند . از دلایل برتری آن ها میتوان به رهایی از قرمزی چشم در این نوع فلاشها اشاره کرد که با تغییر زاویه فلاش نسبت به سوژه حاصل می شود . علاوه بر این بسیاری از این فلاش ها قبل از گرفتن عکس نوری می تابانند تا مردمک چشمان سوژه را تنگ کرده و از قرمزی چشم جلوگیری کنند .فلاش اختصاصی به دلیل انعطاف پذیری که به شما می دهد بسیار از فلاش داخلی دوربین بهتر است . حتی بهتر همراهی آن با یک کابل است که میتوانید فلاش را جدا کرده و برای بهترین عکس آن را در هر زاویه ای که می خواهید ، قرار دهید . باور کنید ، شما هم تحت تاثیر آزادی عملتان قرار خواهید گرفت !

فلاش دوربین حلقه ای ماکرو

فلاش حلقه ای روی لنز سوار میشود . این ابزار نوری ملایم ، توزیع شده و ایده آل را برای عکاسی ماکرو فراهم می کند . ظرافت عکاسی ماکرو به شما اجازه استفاده از فلاش داخلی را نداده و فلاش اختصاصی نیز جهت گیری مناسب برای چنین عکس هایی را در اختیار ندارد و نمی تواند نوردهی مناسبی انجام دهد . فلاش حلقه ای شما را قادر خواهد ساخت که تا جای ممکن به سوژه نزدیک شوید و تمرکز کنید و منبع نوری را که تضاد یا سایه شدیدی ایجاد نمی کند به همراه داشته باشید . با استفاده از فلاش حلقه ای نوری متعادل و ملایمی خواهید داشت که می توانید جزئیات را به تصویر بکشید .

فلاش دوربین سر چکُشی

فلاش سر چکشی  (hammerhead)نوعی از فلاش است که روی کفشک دوربین قرار نمی گیرد و روی سه پایه دوربین پیچ میشود . این فلاش در کنار دوربین قرار می گیرد ، پس زاویه از حالت مستقیم در آمده و چشم سوژه قرمز نمی شود . فلاش سر چکشی به دلیل نور خروجی زیاد و زاویه بهتری که فراهم می کند در میان عکاسان رسانه های خبری و عکاسان مجالس عروسی محبوب است

 فلاش تکمیلی یا پُرکننده

فلاش تکمیلی ( (fill-in flashیا پُرکننده ، دیگر فلاش اکسترنال نیست . بلکه یک تکنیک است و هنگامی به کار می آید که زمینه سوژه شما از خود سوژه بسیار روشن تر است یا میزان قابل توجهی سایه روی سوژه دارید. همانطور که از نامش پیداست ، از آن برای افزودن نور اضافی و پر کردن نقاط تاریک استفاده میشود . وقتی که بیرون از خانه عکس می گیرید فلاش را روشن کنید و یکی از نقاط اصلی سوژه ( در اینجا صورت) را که در مقایسه با کل صحنه سایه دار به نظر می رسد نورسنجی کنید . در نتیجه عکس شما متعادل تر و زیبا تر خواهد شد
فلاش بازتابی

تکنیک دیگری که در رابطه با فلاش زدن وجود دارد ، فلاش باتابی(  (Bounce flashاست . اگر به جای مستقیم فلاش زدن سمت سوژه آن را به سطح دیگری بتابانید و از این طریق سوژه را روشن کنید ، عکس های ظریف و زیبا تری خواهید داشت . برای این کار به فلاش اکسترنال نیاز خواهید داشت تا نور فلاش را به سقف یا دیوار نزدیک بتابانید . این تکنیک ، دریچه جدیدی از دنیای عکاسی شگفت انگیز را روی شما می گشاید  .

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه