عکاسی ماکرو

هیچ ژانری از عکاسی نمیتواند دنیای شگفت انگیز ذره بینی و ریز اطراف ما را مانند عکاسی ماکرو به چشم ما بیاورد

عکاسی ماکرو

هیچ ژانری از عکاسی نمیتواند دنیای شگفت انگیز ذره بینی و ریز اطراف ما را مانند عکاسی ماکرو به چشم ما بیاورد. البته این ژانر خود تکنیکها و ریزه کاری های خود را دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد حتی حرفه ای ترین عکاسها نمیتوانند از این نکات چشم پوشی کنند.برای اینکه یتوانیم به دنیای کوچک مورد نظر سفر کنیم چند نکته هست که باید در نظر داشته باشیم.در واقع عکاسی ماکرو با دیگر سبک های عکاسی از نظر قوانین پایه و اولیه تفاوتی ندارد .
امروزه عکاسی ماکرو اصطلاحی است که فقط شامل ثبت های یک به یک نمیباشد بلکه شامل همه ثبتهای کلوزآپ نیز می گردد.شما نیازی ندارید برای این سبک از عکاسی پول زیادی خرج کنید تا نتایج خوبی بگیرید بلکه راههای متفاوتی وجود دارند که با هزینه کمتر بتوانید به سوژه خود نزدیکتر شده و عکسهای ماکروی قابل قبولی ثبت کنید.
در دنیای مینیاتوری ماکرو نکنه مهم ثبت کردن جزئیات است.بزرگنمایی سوژه باید اولین هدف شما باشد و برای این کار لنزهای دقیق ماکرو اولین انتخاب و روش استاندارد این سبک از عکاسی می باشد.

عکاسی ماکرو

طبق تعریف لنز ماکرو توانایی این را دارد که یک تصویر با نسبت یک به یک ۱٫۰x  را روی سنسور دوربین ایجاد کند .البته در بحث ماکرو لنزهایی هم که نسبت های کمتر را ایجاد میکنند نیز قرار دارند مانند ۰٫۵x و حتی بزرگنمایی کمتر پس بنا براین بهتر است قبل از خرید و استفاده از یک لنز مشخصات آنرا دقیق بخوانید تا از این بزرگنمایی اطلاع داشته باشید.مثلا یک لنز مانند کانن MP-E 65mm f2.8   می تواند حتی از نسبت یک به یک هم بزرگنمایی بیشتری داشته باشدکه شما را قادر می سازد حتی ساختار چشم حشرات کوچک را نیز به خوبی نشان دهید.

عکاسی ماکرو

سوژه عکاسی شما در این سبک از عکاسی فاصله کانونی لنز شما را تعیین می کند.یک فاصله کانونی ۴۵-۶۵ میلیمتر برای عکاسی ماکرو ایده آل است . البته وقتی که سوژه شما در برابر دوربین کمی خجالتی باشد مانند جانوران ریز زنده  و یا حشرات یک فاصله بیشتر بهتر است و شاید تا فاصله کانونی ۱۵۰ میلیمتر هم مورد نیاز باشد.

عکاسی ماکرو

اگر شما از نظر مالی قادر به خرید لنزهای ماکرو نیستید راههای دیگری وجود دارند که به شما کمک میکنند تا به سوژه خود نزدیکتر شده و ثبت های ماکروی خوبی به دست آورید.شما میتوانید از extension tube  استفاده کنید و با این کار فاصله بین لنز و سنسور دوربین خود را افزایش می دهید تا فاصله فوکوس دوربین را کم کرده و به سوژه بیشتر نزدیک شوید.

عکاسی ماکرو

همینطور می توانید از فیلترهای کلوزآپ که در جلوی لنز شما بسته می شوند استفاده کنید

عکاسی ماکرو

و یا اینکه از reverse ring  استفاده کنید و لنز کیت دوربین خود را به صورت معکوس بر روی دوربین بسته و به این ترتیب بزرگنمایی لنز خود را افزایش دهید:

عکاسی ماکرو

لازم به ذکر است که برای یک ثبت ماکرو ثابت بودن دوربین و سوژه یک اصل مهم است زیرا در این دنیای بسیار کوچک حتی کوچکترین حرکت و لرزش می تواند منجر به از بین رفتن تمام تلاش و زحمت ما باشد.سه پایه مناسب می تواند اولین انتخاب ما برای ثابت بودن دوربین باشد مخصوصا اگر نیاز باشد تا به زمین هر چه نزدیکتر باشیم.به یاد داشته باشید که موقع خرید سه پایه دوربین خود سعی کنید سه پایه ای را بخرید که شما را قادر سازد در موقع لزوم دوربین خود را به زمین نزدیک کنید. گاهی گوچکترین نسیمی می تواند تصویر شما را تار کند در این موارد بهتر است از گیره هایی استفاده کنید تا شاخه گل یا محل قرار گرفتن سوژه خود را به سه پایه محکم کنید.همچنین از گیره می توانید برای دور نگه داشتن شاخه و ساقه های مزاحم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:
انتشارفراخوان جایزه عکاسی کمدی حیات وحش ۲۰۲۰

عکاسی ماکرو

روشنایی سوژه یکی دیگر از مشکلاتی است که احتمالا شما با آن درگیر خواهید شد.شاید نور محیط برای ثبت شما کافی نباشد و نیاز باشد از فلاش یا رفلکتور استفاده کنید.فلاش های مخصوص ماکرو معمولا به شکل گرد بوده و در اطراف لنز قرار میگیرند و بدون هیچ سایه ای سوژه را روشن می کنند. و یا به صورت دو فلاش جداگانه هستند که باز در اطراف لنز قرار گرفته  و شما می توانید هر کدام را به دلخواه در زاویه مناسب تنظیم کنید.

عکاسی ماکرو

وقتی شما تجهیزات مناسب را فراهم کردید حالا نوبت به پیدا کردن سوژه میرسد.با یک نگاه سریع در اینترنت شما می توانید صدها موضوع را برای این نوع از عکاسی مشاهده کنید که بیشترشامل گلها و حشرات می شوند.سعی کنید خود را در سوژه های معمول در این سبک محدود نکنید .مهمترین اصل این است که جزئیاتی که با نگاه معمولی دیده نمی شوند را از زاویه ای مناسب به بیینده نشان بدهید که می تواند شامل مواردی باشد که هر روزه در دوروبر ما هستند و ما به آنها دقت نمی کنیم.مثلا پرزهای یک فرش و یا منافذ موجود در یک ظرف و حتی مکانیسم داخلی یک ساعت مچی همه و همه میتوانند با زاویه مناسب و نورپردازی درست تصویری جذاب و حیرت انگیز به وجود آورند.

عکاسی ماکرو

اگر شما علاقه مند به عکاسی ماکرو از گلها و حشرات هستید بدانید که تلاش بیشتری نیاز دارید چون کنترل شما بر روی سوژه در طبیعت کمتر است .بیشتر حشرات منتظر شما نمی شوند تا ثبت خود را انجام دهید و مدام حرکت می کنند پس بهتر است صبح زود را برای عکاسی از حشرات انتخاب کنید. حشرات خونسرد هستند و برای حرکت و پرواز نیاز به نور خورشید در ابتدای صبح دارند تا بتوانند انرژی لازم را برای طول روز به دست آورند .در ابتدای صبح می توانید با خیال راحت تر از آنها عکاسی کنید چون هنوز گرم نشده و جنبش کمتری دارند.

عکاسی ماکرو

در عکاسی ماکرو فوکوس و عمق میدان حرف اول را می زنند. به همین منظور از مد های تقدم دیافراگم  aperture priority  یا کنترل کامل دستی   manual  استفاده کنید تا کنترل بیشتری بر روی عمق میدان داشته باشید بهتر است با اف ۱۶ شروع کنید. مراقب باشید با اف بیشتر یا همان دیافراگم بسته تر شاید عمق میدان بیشتر شود ولی کیفیت تصویر شما ممکن است به دلیل شکستهای نوری لنز در این حالتهای بسته دیافراگم کمتر شده و ثبت نهایی رضایت بخش نباشد. در حالت بسته دیافراگم ایراد diffraction  اتفاق میافتد که نور ورودی به لنز در کناره ها شکسته شده و حالت تاری در تصویر نهایی ایجاد میشود.این را هم به یاد داشته باشید با بسته تر شدن دیافراگم نور کمتری وارد دوربین شده و افزایش زمان ثبت را به دنبال خواهد داشت که شاید با توجه به حرکت سوژه خوشایند شما نباشد. استفاده از قفل آینه دوربین     mirror up lock  و همینطور استفاده از ریموت سویچ نیز می تواند در ثابت بودن دوربین و پرهیز از لرزش شما را کمک کند. اگر نور محیط هنوز برای ثبت شما کافی نیست از افزایش ایزو ، رفلکتور و یا فلاش استفاده کنید و یا ترکیبی از این تجهیزات.

عکاسی ماکرو

اگر قصد دارید از نورهای کمکی استفاده کنید مراقب باشید چون استفاده از نور اضافی تجربه و تبحر کافی می خواهد مثلا نور از روبرو برای  تاکید بر رنگ و افزایش آن و نور از کنار برای تاکید بر بافت میتواند عمل کند.در محیط بیرون نور خورشید می تواند بهترین گزینه باشد چون حالت طبیعی ایجاد میکند و همچنین بهتر است از این نور در ساعات اولیه صبح و هنگام غروب استفاده کنید که رنگ نور خورشید در بهترین حالت خود قرار دارد.

عکاسی ماکرو

وقتی شما از لحاظ نور نیز به وضع مناسب رسیدید حالا نوبت تمرکز بر فوکوس میرسد.یک پروانه به خاطر مسطح بودن بالها سوژه مناسبی است چون سطح بالها می تواند با سطح سنسور دوربین در یک سطح قرار گرفته و فوکوس مناسب به راحتی به دست آید.

بیشتر بخوانید:
فراخوان چهارمین دوسالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی

عکاسی ماکرو

ولی در مورد حشرات و سوژه های دیگر ممکن است این عمل به راحتی صورت نگیرد. در چنین مواردی این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام قسمت از سوژه بهتر است در منطقه فوکوس باسد تا ثبت نهایی زیباتر شود.معمولا در مورد موجودات زنده این چشمها هستند که جلب توجه میکنند و بهتر است واضح باشند. به همین منظور توصیه می شود از حالت فوکوس دستی استفاده کنید تا کنترل کامل فوکوس در اختیار شما باشد.
هنگامیکه سرگرم رعایت این موارد هستید کادر بندی و دیگر اصول اولیه عکاسی را فراموش نکنید : زاویه ، پس زمینه و نور اطراف سوژه. شما باید سوژه خود را حسابی بررسی کنید تا ببینید از کدام زاویه فرم و رنگ آن بهتر ثبت میشود.به روشنایی و رنگ پس زمینه خیلی دقت کنید چون در به چشم آمدن سوژه خیلی تاثیر خواهند داشت.گاهی یک تغییر زاویه کوچک می تواند تاثیر زیادی در بهتر شدن ثبت ما داشته باشد.رنگ نیز یکی از مهمترین عناصری است که ما باید به آن توجه داشته باشیم و یک پس زمینه با رنگ مکمل سوژه می تواند در زیباتر نشان دادن سوژه بسیار مؤثر باشد. اگر عمق میدان را درست انتخاب کنید می توانید خودتان یک صفحه رنگی که رنگ مکمل دارد استفاده کنید و چون پس زمینه به اندازه کافی مات می باشد کسی متوجه غیر طبیعی بودن آن نخواهد شد.خوشبختانه هیچ قانون مطلقی وجود ندارد و این شما هستید که با ابتکار و تجربه می توانید نتیجه نهایی را تحسین برانگیز خلق کنید.

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو ژانری است که نیاز به دقت و توجه فراوان دارد و جزئیات باید هر چه بیشتر خودنمایی کنند. همیشه شرایط محیطی را نیز در نظر داشته باشید مانند رطوبت هوا و دمای محیط و همانطور که قبلا گفته شد صبح زود می تواند وقت خوبی برای عکاسی ماکرو در بیرون از استودیو عکاسی باشد.وارد شدن در دنیای ماکرو و عکاسی در این ژانر میتواند بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد و با رعایت اصول و راهکارها مطمئنا برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.

عکاسی ماکرو

توصیه هایی برای ثبت تصاویر ماکرو :
۱-    از دست سوم استفاده کنید! : استفاده از گیره های دو طرفه میتواند کمک زیادی به شما بکند این گیره ها می توانند موانع را کنار نگاه داشته و هم زمان شما بتوانید با خیال راحت عکاسی خود را ادامه بدهید.
۲-    نقطه فوکوس را در جذاب ترین نقطه از سوژه قرار دهید مثلا چشمهای یک حشره.
۳-    زمان عکاسی : سعی کنید در صبح زود هنگامی که حشرات جنب و جوش زیادی ندارند عکاسی کنید.
۴-    پس زمینه : به پس زمینه خیلی دقت کنید . نبودن نقاط روشن و مکمل بودن رنگ ها بسیار مهم است.
۵-    انعکاس : از یک رفلکتور یا آینه کوچک برای ایجاد نور مناسب استفاده کنید.
۶-    موانع : علفها و موانع ای که برای ثبت تصویر مزاحمت ایجاد می کنند را کنار بزنید.
۷-    تنظیم فلاش : ممکن است یک نورکم فلاش تاثیر خوبی بر روی روشنایی سوژه داشته باشد فقط باید مقدار این نور را با نور محیط متناسب کنید.
۸-    از بزرگنمایی روی ال سی دی دوربین استفاده کنید تا مطمئن شوید نقطه فوکوس شما به اندازه کافی وضوح داشته باشد.
۹-    در بزرگنمایی های زیاد می توانید تمام صفحه را با سوژه پر کنید و روی طرح های ایجاد شده تکراری هم فوکوس کنید تا تصویر آبستره ایجاد کنید.
۱۰- فوکوس دستی : در این ژانر عکاسی معمولا فوکوس دقت زیادی می خواهد که گاه سیستم اتوماتیک دوربین اشتباه می کند بنابر این توصیه می کنیم از فوکوس دستی برای بدست آوردن فوکوس خوب استفاده کنید.

عکاسی ماکرو

منبع مجله Digital photographer

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن