متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

یک سری متعلاقات گوناگون ساخته شده اند تا شما بتوانید آنها را با لنز خود استفاده کنید.ما در اینجا می خواهیم با زبانی ساده مزایا و ایرادات آنها را برای شما بیان کنیم.

هود لنز :

یک لوله پلاستیکی که معمولا هنگام خرید با لنز به شما داده می شود.این وسیله لوله ای شکل به جلوی لنز شما وصل می شود.معمولا آنها دارای دو شکل می باشند: لوله ای و petal  که در قسمتهایی تغییر شکلی شبیه بریدگی دارند.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

هود های petalکمتر در ثبت های واید مزاحم هستند ولی در عوض در مقایسه با هود لوله ای ساده کمتر از عدسی لنز حمایت می کنند. هود ها در اصل برای جلوگیری از نورهای مزاحم ساخته شده اند و البته می توانند عدسی لنز را در برابر ضربه ها و آسیبهای فیزیکی دیگر مراقبت کنند. به همین خاطر بسیاری از عکاسان تمایل دارند تا همیشه هود بر روی لنز آنها باقی بماند تا لنزهای گرانقیمت آنها آسیب نبینند.هودها همانطور که گفتیم مانند یک محافظ بر روی لنز عمل می کنند و همینطور از تاثیر نور های جانبی بر روی عدسی بیرونی لنز جلوگیری می کنند. البته گاهی اوقات عکاس به عمد می خواهد که نورهای کناری نیز بر روی ثبت نهایی حضور داشته باشند در این حالت هود باید برداشته شود.گاهی هود می تواند در کناره های عکس نوار تاریکی ایجاد کند این اتفاق در هنگامی که ثبت واید انجام می دهید ظاهر می شود پس اگر تصاویر واید می خواهید مراقب تاثیر هود باشید.

فیلتر های عکاسی

فیلتر یک قطعه شیشه یا پلاستیک شفاف است که در جلو لنز قرار می گیرد تا نوری را که وارد لنز می شود به صورتهای مختلف تصحیح کرده و تاثیر بگذارد. فیلتر ها یا به صورت گرد و یا چهار گوش می باشند. فیلتر های گرد بر روی رینگ جلوی لنز بسته می شوند ولی فیلتر های چهار گوش توسط یک تبدیل کننده به لنز وصل می شوند.فیلتر های معمول در عکاسی عبارتند از فیلتر های UV  ، فیلتر های پلارایزر و فیلترهای ND  .

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

فیلتر های پلارایزر و NDبیشتر در عکاسی منظره استفاده می شوند و فیلتر UV  تقریبا در تمامی عکاسی ها می توانند استفاده شوند.فیلترهای UV  در ابتدا برای محافظت فیلم عکاسی از تاثیر اشعه ماورائ بنفش ساخته شده بودند ولی با پیشرفت تکنولوژی دوربینهای دیجیتال و حذف تاثیر اشعه ماورائ بنفش بر روی سنسور این دوربینها این فیلتر هم اکنون به عنوان یک فیلتر محافظتی عمل می کند و عدسی جلو لنز را از آسیبهای احتمالی محافظت می کند.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

فیلتر ها در کنار اثر محافظتی لنز کار اصلی دیگری دارند و آن هم تاثیر بر روی نور وارد شده به لنز. بیشتر این تاثیر ها با نرم افزار و تغییرات بعد از ثبت قابل باز سازی نیستند. فیلتر های پلارایزر می توانند نورهای انعکاسی را کاهش دهند و از تاثیر نامطلوب این نورها بکاهند. شما حتما در موزه ها این اثر نا مطلوب را تجربه کرده اید که نورهای انعکاسی از لامپها بر روی شیشه های محافظ مانع از ثبت تصاویر یکدست می شوند. یا وقتی می خواهید از عمق آب یک حوض یا برکه عکاسی کنید و انعکاس نور محیط از روی سطح آب از دیده شدن عمق آب جلوگیری می کند.با استفاده از فیلتر پلارایزر می توانید این اثرات نامطلوب انعکاس را حذف کنید. همچنین فیلتر پلارایزر می تواند در افزایش غلظت رنگ محیط در مناظری که نور خورشید روشن کرده شما را کمک می کند.

بیشتر بخوانید:
جوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

آسمان آبی تر و دشت های خوش رنگتر حاصل کار با فیلتر پلارایزر است البته مراقب باشید چون زاویه عکاسی شما باید نسبت به خورشید زاویه مناسبی باشد در غیر اینصورت ممکن است توزیع رنگ و نور در ثبت شما یکسان نشود مثلا آسمان به صورت یکدست آبی نشود.

فیلترها NDمانند یک عینک آفتابی عمل می کنند و مقدار نور وارد شده به دوربین را کاهش می دهند.با این فیلتر ها شما می توانید زمان باز بودن شاتر را در موقعی که نور زیاد است فراهم کنید.از معایب فیلترها یکی کاهش کیفیت تصویر می باشد به هر حال شما یک قطعه شیشه اضافه سر راه نور قرار می دهید همینطور مقدار نور وارد شده به دوربین کاهش می یابد که می تواند باعث بیشتر شدن زمان شاتر شده و اگر دقت نکنید و جبران نکنید ممکن است ثبتهای شما واضح  نباشند.البته فیلترهای با کیفیت بالا این تاثیرات منفی را کمتر دارند ولی خوب قیمت بیشتری هم دارند.

EXTENSION TUBE

این لوله های توخالی بین دوربین و لنز شما نصب می شوند و باعث می شوند فاصله فوکوس لنز کمتر شده و در نهایت تصویر بزرگتری بر روی سنسور تشکیل شود.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

این تجهیزات در اندازه های مختلف وجود دارند و شما می توانید حتی آنها را بر روی هم ببندید تا بزرگنمایی بیشتری بدست آورید. از این وسیله در عکاسی ماکرو استفاده می شود. دوست داران عکاسی ماکرو که نمی توانند از پس قیمت بالای لنزهای ماکرو بر بیایند می توانند از این وسیله ارزان برای عکاسی ماکرو استفاده کنند. به خاطر داشته باشید استفاده از این وسیله باعث کاهش نور ورودی به دوربین می شود که متعاقبا معایب خود را خواهد داشت : زمان بیشتر شاتر و بیشتر شدن تاثیر لرزش در ثبت نهایی .

TELECONVERTER

تبدیل کننده تله : این وسیله  تقریبا مانند لنز می باشد این وسیله بین لنز دوربین و دوربین بسته می شود.گاهی به آن EXTENDER  یا  DOUBLER  هم گفته می شود.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

این وسیله طول کانونی لنز را افزایش می دهند و معمولا به صورت ضرایب ۱٫۴ و یا ۲ دیده می شوند. این ضرایب یعنی طول کانونی لنز ضرب در ۱٫۴ یا ۲ می شود. یک لنز ۳۰۰ با تله کانورتر ۲ معادل طول کانونی ۶۰۰ پیدا می کند.این وسیله در ساختار خود عدسی ها و اتصالات الکترونیکی دارد و به همین دلیل معمولا دارای قیمت بالایی هستند. معمولا کسانی که قدرت خرید لنزهایی با طول کانونی بالا را ندارند از این وسیله استفاده کرده و با لنزهای موجود خود کار را ادامه می دهند.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

به یاد داشته باشید که این وسیله ایراداتی نیز دارد مثلا مقدار دیافراگم لنز از حد معمول کمتر خواهد شد اگر تله کانورتر ۲ را بر روی یک لنز با حداکثر دیافراگم ۲٫۸ ببندید بعد از این حداکثر دیافراگم قابل استفاده ۵٫۶ خواهد بود.از دیگر معایب استفاده از این وسیله کاهش وضوح تصویر می باشد چون به هر حال تعداد عدسی هایی که بر سر راه نور قرار گرفته اند بیشتر شده است.

CAMOUFLAGE

پوشش لنز: این پوششها مانند یک  استین هستند که بر روی لنز کشیده می شوند تا علاوه بر محافظت از لنز برای استتار هم استفاده شوند.

بیشتر بخوانید:
عکس های منتخب خبری هفته

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

این وسیله در محلهایی که برای تنظیم لنز لازم است به صورت شفاف بوده و دریچه های کوچکی هم برای تنظیمات دستی لنز دارد.این وسیله بیشتر در عکاسی حیات وحش استفاده دارد تا بتوانند با محیط اطراف هماهنگ شوند و استتار انجام شود. همچنین کسانی که به فکر فروش لنز خود در آینده هستند از این وسیله استفاده می کنند تا لنز بهتر حفظ شود.

متعلقات لنز و هر آنچه باید دانست

منبع مقاله :

مجله DIGITAL PHOTOGRAPHER

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن