نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها از دریچه دوربین ها

نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها از دریچه دوربین هاReviewed by لیلا سلیمانی on Dec 10Rating:

عکاسان رسانه های مختلف از دریچه دوربین خود بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها را گرم و امید بخش، با افق روشن خوانده و فضای آن را رنگ های شاد ترسیم می کنند.

برخی از هنرمندان تصویربردار نیز که روزهای پرکاری را در نمایشگاه سپری می کنند هنر عکاسی را زبان گویای ملت ها عنوان کرده و ارزش و جایگاه خاصی برای آن قایل هستند.
عده ای از این عکاسان هنر عکاسی را برتر از دیگر رسانه ها می دانند و بر این عقیده اند که در بسیاری از اوقات یک قطعه عکس می تواند گویاتر از صدها صفحه مطلب نوشتاری باشد که همین امر نمود بیشتری در نمایشگاه داشته و موجب فضایی گرم و امید بخش در آن شده است.

* جایگاه عکس روز به روز در حال افزایش است
شاهین حسینی که خود را از دانشجویان رشته عکاسی معرفی کرد، گفت: عکس در یک دید کلی در مقایسه با رسانه های مکتوب از جایگاه بسیار بالاتری برخوردار است و هر روز به ارزش آن افزوده می شود.
وی خاطرنشان کرد: امروزه سرعت انتقال و تبادل اطلاعات آنقدر بالا رفته که کمتر کسی وقت و حوصله مطالعه تمامی مطالب را دارد.
او می افزاید: پیشرفت در عرصه اطلاع رسانی به ویژه در زمینه تصویر در مقایسه با چند سال گذشته قابل قیاس نیست و به یک ضرورت کنار خبر تبدیل شده است.
وی در پاسخ به این سوال که یک رسانه تصویری چگونه می تواند موجب ایجاد روحیه امید و زندگی در جامعه شود؟ گفت: ارایه تصاویر مثبت حتی از بدترین و تلخ ترین مسایل تا حد امکان به مخاطبان می تواند در ایجاد فضای شور و نشاط در جامعه موثر باشد.
حسینی با تاکید بر اینکه در مقابل یک تصویر منفی می تواند در جامعه بار منفی داشته باشد، افزود: ارایه تصاویر منفی در رسانه ها به خصوص شبکه های اجتماعی در فضای مجازی می تواند موجب یاس و نا امیدی در جامعه شود.
وی در بخش دیگری با مقایسه سرعت انتقال اخبار و اطلاعات در رسانه های موجود و شبکه های مجازی تصریح کرد: رسانه های مکتوب قدری با شبکه های مجازی فاصله گرفته اند که این امر می تواند زنگ خطر جدی برای آنان محسوب شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نگاه شما از دریچه دوربین به نمایشگاه چگونه و چه رنگی است، اظهار داشت: فضای نمایشگاه به لحاظ استقبال با شور و شوق مردم و مخاطبان خاص از هیچان بالایی برخوردار است که من از دریچه دوربین خودم به هر کجا که نگاه می کنم آسمان آن را آبی می بینم.

* فضای نمایشگاه نارنجی و شاد است
ابراهیم مختاری از دیگر عکاسان نمایشگاه نیز که خود را دانشجوی رشته عکاسی دانشکده خبر معرفی می کند، می گوید: در زمینه ارایه کار حرفه ای بسیار عقب هستیم و فاصله زیادی داریم، اما برپایی اینگونه نمایشگاه ها می تواند تاثیر بسزایی در توسعه و پیشرفت این هنر داشته باشد.
وی با بیان اینکه در این زمینه حدود ۱۵ سال تجربه کسب کرده است، اظهار کرد: از مسئولان و دست اندرکاران امر می خواهم ارزش و جایگاه بیشتری برای این هنر و هنرمندان آن قایل شده و آن را مورد حمایت بیشتری قرار دهند.
وی در بخش دیگر، کارنامه نمایشگاه را مثبت عنوان کرده و می گوید: اگر بخواهم به آن نمره دهم از یک تا ۱۰، عدد هفت را انتخاب می کنم.
وی فضای گرم و پرشور و با نشاط آن را نارنجی رنگ عنوان کرد و گفت: زیرا شکوه جمعیت و استقبال از نمایشگاه بسیار گرم و دلچسب است که ابه مخاطبان انرژی و گرمی خاصی می بخشد.

* تصاویر قدرت خاصی دارند
سید حسین نواب از عکاسان آزاد مستقر در نمایشگاه نیز گفت: رسانه های تصویری از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند زیرا عکس قدرت خاصی دارد که رسانه مکتوب نمی تواند داشته باشد.
وی با بیان اینکه یک قطعه عکس می تواند یک مفهوم خاص داشته باشد، گفت: انتقال احساسات شاد و و غم انگیز از تصاویر بر مخاطبان از تفاوت های جدی است که هیچگاه مطالب نوشتاری نخواهند داشت.
وی در پاسخ به این سوال که شور و نشاط را در فضای نمایشگاه چگونه می بیند، گفت: تاکنون سعی کرده ام از دریچه دوربینم تصاویر خوب و مثبتی را به مخاطبان عرضه کنم اما فضای نمایشگاه آنقدر شاد و متنوع است که نیازی به تبلیغات ندارد.
وی با بیان اینکه فضای نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها آنچنان از شور و حال خاصی بنا به استقبال مردم از آن برخوردار است که همه جای آن را به رنگ قرمز و شاد می بینم.

* نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها پویا و شاد است
محمد رئوف شهبازی از دیگر عکاسان مستقر در نمایشگاه که خود را از عکاسان خبرگزاری شبستان معرفی کرد، گفت: رسانه های مکتوب و تصویری لازم و ملزوم هم و مکمل یکدیگر هستند اما به تنهایی عکس ها گویاتر و جذاب تر به نظر می رسند.
وی با بیان اینکه رنگ آمیزی غرفه ها بسیار شاد بوده و موجب ایجاد روحیه به مخاطبان می شود، خاطر نشان کرد: آنچنان فضای نمایشگاه برایم جذاب و دیدنی است که زمان فعالیت فضای شاد آن موجب پویایی کارم می شود.
بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها که از چهاردهم ماه جاری در مصلی بزرگ امام (ره) فعالیت خود را آغاز کرده است بیست و یکم آبان به کار خود پایان می دهد.

منبع :خبرگزاری ایرنا

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه