سرعت تنها سوژه رقابت خبرگزاری‌های ایران

سرعت تنها سوژه رقابت خبرگزاری‌های ایرانReviewed by محمدرضا طائب on Aug 7Rating:

رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی با بیان اینکه اغلب کسانی که در مطبوعات و خبرگزاری‌های هستند رسانه‌ای نیستند و دغدغه رسانه را هم ندارند، گفت: تنها رقابتی که در کشور ما در خبرگزاری‌ها وجود دارد چه در مطالب و چه در زمینه عکس این است که مطالب تولید شده زودتر از دیگر خبرگزاری‌ها روی خط برود. در حقیقت رقابت در ایران منتهی شده به اینکه چه خبرگزاری زودتر خبر را ارسال می‌کند.

رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛ امروزه به دلیل استفاده بیشتر مردم از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها؛ گسترش عکس‌ها در ارائه اطلاعات مستند تصویری در ارتقای سطح علمی و آگاهی مردم به عنوان مکمل موضوعات مطبوعاتی به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر در نشریات درآمده و مورد توجه قرار گرفته است. عکاسی در مطبوعات می‌تواند جایگزین صدها کلمه‌ای شود که واقعه‌ای را توصیف یا حرفی را با نگاه انتقادی بیان می‌کند اگرچه بسیاری از دست‌اندرکاران مطبوعات تنها چیزی را که از عکاسی می‌شناسند «فلاش» است. در عصری که از آن به‌عنوان عصر رسانه‌ها نام برده می‌شود چنین درکی از عکاسی (به‌عنوان یکی از ارکان مطبوعات) می‌تواند در از دست دادن مخاطب یک روزنامه یا خبرگزاری نقش مهمی داشته باشد.

کاووس صادقلو (رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی) با بیان اینکه در دنیا واژه‌ای به نام فتوژورنالیست یعنی عکاسی مطبوعاتی داریم، اظهارکرد: عکاسی برای مطبوعات زیرشاخه‌هایی دارد ازجمله عکاسی خبری، مستند، حیات‌وحش و … و به عبارت دیگر عکاسی مطبوعاتی شامل همه این موارد می‌شود.

او به تاثیرگذاری نقش عکاسان در حوزه خبر اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین تاثیر در یک واقعه و رویداد بر دوش عکاس است چراکه با به تصویرکشیدن یک رویداد یا اتفاق به راحتی می‌توانید برابر چند صد کلمه یا چند هزار کلمه، گزارش صحبت کند مخاطب تصویر نیازی به توضیحات ندارد البته این مستلزم این است که عکاس خبره و زبردست باشد که بتواند از زاویه‌ای عکاسی کند تا پیام را به طور کامل به مخاطب انتقال دهد.

رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی مهمترین وظیفه خبرنگاران و عکاسان را اطلاع‌رسانی دانست و ادامه داد: وظیفه مطبوعات اعم از عکس یا مطلب اطلاع‌رسانی به جامعه و اصلاح آن است. البته در این میان عکس نقش مهمی را ایفا می‌کند و تاثیر بیشتری می‌گذارد وقتی تصویر یک اسیدپاشی به نمایش گذاشته می‌شود برای این است که ظاهر کریه این اتفاق در جامعه دیده و باعث شود مردم از این عمل متنفر شوند و از آن فاصله بگیرند. معتقدم برای آموزش جامعه عکس ابزار بسیار مناسبی است.

صادقلو درباره استفاده نشریات و خبرگزاری‌ها از عکس،‌ توضیح داد: برخی نشریات بسیار هوشمندانه از عکس‌ها استفاده می‌کنند اما در مطبوعات ما تولید محتوا بسیاری از اوقات بدون حساب وکتاب است و با استانداردهای جهانی فاصله دارد چراکه در دنیا یک خبرگزاری براساس مشتری‌مداری و مخاطب تولید محتوا (عکس و مطلب) دارد.

او ادامه داد: به طور مثال تولید عکس در خبرگزاری فرانسه برپایه عکس‌های ورزشی در دنیا است و در این رقابت خبرگزاری اول است مشتری‌های این خبرگزاری مخاطبانی هستند که از عکس‌های ورزشی استفاده می‌کنند یا خبرگزاری دیگری موضوع سیاست را هدف خود قرار می‌دهد. این خبرگزاری‌ها مشتری خود را پیدا کرده‌اند و اگرچه وابسته به دولت‌هایشان هستند اما هدف‌شان فروش عکس به سراسر دنیاست و در این زمینه بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند.

رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی تصریح کرد: متاسفانه به این دلیل که مطبوعات و خبرگزاری‌ها در کشور ما وابسته به یک نهاد دولتی مانند ارشاد، قوه‌قضاییه و … هستند و منبع درآمدی دارند، تولید محتوا برای آنها خیلی اهمیت ندارد و هر عکسی دوست داشته باشند و مورد سلیقه‌شان باشد استفاده می‌کنند تنها رقابتی که در کشور ما در خبرگزاری‌ها وجود دارد چه در مطالب و چه در زمینه عکس این است که مطالب تولید شده زودتر از دیگر خبرگزاری‌ها روی خط برود. در حقیقت رقابت در ایران منتهی شده به اینکه چه خبرگزاری زودتر خبر را ارسال می‌کند.

صادقلو با طرح این پرسش که مشتری اخبار در خبرگزاری‌ها چه کسی است، اظهار کرد: فرض کنید یک خبرگزاری خبر و عکس آن را از همه سریع تر ارسال کرد، مشتری این اخبار چند درصد از کل جمعیت ایران است بجز مطبوعاتی‌ها آیا مردم عادی به خبرگزاری‌ها مراجعه می‌کنند اصلا این اخبار برای بیشتر مردم مهم است؟

او اضافه کرد: مشکل اساسی مطبوعات ما این است که درآمدزایی برای آن‌ها مهم نیست و مطبوعات جزئی از بخش‌خصوصی است، البته درصد بیشتر مطبوعات هم به دنبال گرفتن آگهی و پیام‌های بازرگانی هستند تا بتواند مخارج خود را تامین کند پس در نتیجه هیچ‌کس به فکر حرفه‌ای شدن نیست.

رئیس انجمن عکاسان مطبوعاتی با طرح این سوال که چند درصد از خبرگزاری‌های کشورمان درصدد درآمدزایی هستند؟ گفت: موضوع تاسف‌آور این است که خبرگزاری‌ها در صفحه عکس خود در زیر عکس می‌نویسند استفاده کردن از عکس با ذکر منبع بلامانع است، خبرگزاری‌های خارجی برخی از این عکس‌ها را استفاده می‌کنند و از آنجا که این خبرگزاری‌ها مشتری دارند این عکس‌ها را می‌فروشند و از درآمد آن به نفع خود استفاده می‌کنند چرا که ما قانونا به آنها این اجازه را دادیم تا عکس‌های ما را بفروشند.

صادقلو با تاکید براینکه مشکل اساسی این است که خبرگزاری‌ها دغدغه‌ای برای این موضوع ندارند، ادامه داد: متاسفانه اغلب کسانی که در مطبوعات و خبرگزاری‌های هستند رسانه‌ای نیستند و دغدغه رسانه را هم ندارند البته همه ادعای این را دارند که از اهالی رسانه‌ هستند اما وقتی قالب‌های مطبوعات و خبرگزاری‌ها در ایران را با خارج از کشور مقایسه می‌کنیم این تفاوت‌ها کاملا فاحش و مشخص است و این افراد با بهانه‌های مختلف آن را توجیه می‌کنند.

او با بیان اینکه نیاز به یک فرهنگ‌سازی در زمینه تولید خبر و عکس خبری در کشور وجود دارد، توضیح داد: در بحث خبر نیز همین مشکل وجود دارد، روزانه تعداد زیادی خبر از خبرگزاری‌ها در مطبوعات و نشریات کشور به چاپ می‌رسد اگر این اخبار به فروش برسد و کار حرفه‌ای در کشور شکل بگیرد، مخاطب حاضر می‌شود برای آن اخبار پول پرداخت می‌کند.

این عکاس در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به تعداد فارغ‌التحصیلان در رشته عکاسی و وضعیت نامناسب آموزش در کشور گفت: تعداد دانشجویان در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کرده اما آیا اساتیدی که بتوانند این افراد را به خوبی آموزش دهند هم در دانشگاه‌ها وجود دارد؟ متاسفانه استاد در این رشته تربیت نکرده‌ایم تا بتواند دانشجویان را آموزش دهد.

او با تاکید براینکه یکی دیگر از مشکلات این حرفه حقوق و دستمزد پایین عکاسان است، گفت: به لحاظ حقوقی عکاسان مطبوعاتی وضعیت بسیار اسف‌باری دارند و این مسئله باعث می‌شود که ضعیف‌ترین افرادی که در زمینه عکاسی مطبوعاتی می‌توانند کار کنند جذب مطبوعات می‌شود و فضای حرفه‌ای مطبوعاتی کشور با ضعف روبرو می‌شود.

صادقلو در پایان با بیان اینکه عکاسی مطبوعاتی شغل شیرین و تاریخ‌نگاری است، گفت: کسانی که وارد این حرفه می‌شوند افراد عاشقی هستند که به خاطر علاقه‌ای که به این حرفه دارند در تمام رویدادها از جمله‌ جنگ، حوادث طبیعی و غیرطبیعی و … حضور دارند، اما از کمترین دستمزدها برخوردارند و زندگی‌شان در یک سطح بسیار معمولی گذران می‌شود. امیدوارم با فرهنگ‌سازی بتوانیم آینده خوبی را برای عکاسان مطبوعاتی ایجاد کنیم.

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
بستن