ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

عکاسی مینیمالیستی یک هنر کمتر شناخته شده است. بهره گیری از تصاویر آرام ، متمرکز ساختن کادر در عناصر اصلی برای خلق ترکیبی بی نقص، صراحت بیان و سادگی از ویژگیهای این سبک از عکاسی است.این سبک از عکاسی با طرح یک چالش با تنطیم یک یا دو عنصر و حذف تمام اضافات در کادر به بیان یک موضوع و پیام می پرداد.

در تعاریف آمده است که اساس هنر مینیمال خلاصه گرایی در فرم و تاکید بر محتوا ی اثر است و پیش از آنکه به احساسات شخصی و بیان آنها علاقه مند باشد،سعی دارد از قوانین فیزیک و ریاضی و استعاره و نشانه در خلق آثار استفاده کند.

بنابراین می توان عنوان کرد که یک مکتب هنری است، مکتبی که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است.

ترفندهای برای عکاسی مینی مالیستی :
عبارت «هر چه ساده تر، قابل فهم تر» به یک دلیل مشهور شده است: چون واقعاً جواب می دهد. بله، گاهی اوقات پیچیدگی در ترکیب بندی اشیاء در یک عکس، خوب است اما با ایجاد یک فضای تقریباً خالی، شما می توانید یک عکس قوی تر خلق کنید.
چرا سادگی جواب می دهد؟
با حذف بی نظمی های موجود در عکس، افراد غیر ضروری و دیگر عوامل بی نظم کننده تصویر شما، تمام عوامل بالقوه را از بین برده و باعث می شوید که درک عکس برای بیننده ساده تر شده و راحت تر بفهمد که تمرکز اصلی شما در عکس چه چیز یا چه کسی بوده و همچنین شما می خواهید چه هدفی را در عکس بیان کنید.

انتخاب سوژه:
این که شما می خواهید مسائل را ساده و قابل درک نگه دارید دلیل بر کسل کنندگی عکس نیست. در واقع، با این تکنیک شما باید به سختی تلاش کنید تا خلاف آن را ثابت کرده و یک موضوع قوی پیدا کنید تا به تنهایی بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این مسئله زمانی بیشتر آشکار می گردد که شما می خواهید از یک فضای بزرگ عکس برداری کنید که موضوع اصلی در قسمت کوچکی از این کادر قرار دارد. همچنین به جای فکر کردن به این که چه چیزهایی را می توانید در کادر خود قرار دهید به این مسئله فکر کنید که چه چیز هایی را می توانید از عکس حذف کنید.
اکنون به شما راه هایی را نشان می دهیم که به عکس های شما فضای مینی مال می دهند:

پس زمینه های تار:
یک راه آشکار برای این که سوژه عکس شما برجسته به نظر برسد این است که دیافراگم دوربین را به شکلی تنظیم کنید که هر چیزی در پس زمینه از فوکوس خارج شود.

پس زمینه های ساده:
زمانی که در محیط داخلی عکاسی می کنید از پس زمینه های استودیو استفاده کنید که بی نظمی های عکس را از بین ببرند. همچنین برای عکاسی در محیط بیرون نیز از حصار ها و دیوار های یکدست استفاده کرده و بالاخره هنگام گرفتن عکس از اشیاء کوچک مانند گل ها، سعی کنید پس زمینه خود را به همراه داشته باشید. زمانی که سوژه عکس، گل باشد می توانید زاویه عکس را طوری پایین بیاورید که آسمان به عنوان پس زمینه بوده و به عکس شما فضای مینیمال بدهد. پس زمینه های سفید یک انتخاب عالی در این مورد هستند اما فکر نکنید که نمی توانید از پس زمینه های رنگی دیگر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:
عکس های منتخب خبری هفته

ایجاد فضای تنفس:
اگر ایجاد فضای بیشتر در عکس درست انجام شود در این صورت می تواند مانند کراپ عکس تاثیرگذار باشد.

با رنگ ها بازی کنید:
اگر بین پس زمینه و سوژه یک کنتراست وجود داشته باشد در این صورت سوژه کاملاً برجسته به نظر خواهد رسید. به عنوان مثال از رنگ های روشن و قوی و یا نور و همچنین از سوژه روشن در پس زمینه تاریک و یا بر عکس استفاده کنید. مطمئن شوید که هیچ نقطه شاخصی که توجه بیننده را از سوژه اصلی منحرف کند در عکس وجود نداشته باشد. همچنین انتخاب یک رنگ قوی برای پس زمینه مانند رنگ سوژه در برخی موارد کار درستی است. عکس های سیاه و سفید نیز چون بر اساس سوژه و بافت قوی گرفته می شوند می توانند به جالب تر شدن عکس کمک کنند. شما حتی می توانید از یک رنگ قوی و یا اشکال ساده به عنوان سوژه استفاده کرده و باعث خلق یک ترکیب بندی قوی که فضای کادر شما را پر می کند شوید.

اشیاء اضافی را حذف کنید:
یک راه ساده برای حذف چیزهایی که در حاشیه کادر شما هستند، استفاده از زوم دوربین برای قطع آن ها است. برای این منظور شما حتی می توانید از فوتوشاپ نیز استفاده کنید. اگر اشیاء مزاحم خیلی به سوژه نزدیک هستند به طوری که نمی توان از قطع استفاده کرد در این صورت می توانید از ابزار Clone Stamp در فتوشاپ استفاده کرده و آن ها را حذف کنید. همچنین با استفاده از فوتوشاپ می توانید پس زمینه های نامنظم های ساده و   منظم جایگزین کنید

ویژگی های یک عکس مینی مال:

توجه بیننده را به شدت جلب می‌کند :
برای تاکید بر روی یک سوژه یا قسمت کوچکی از عکس، راه‌های مختلفی وجود دارد از جمله کم کردن عمق میدان. اما هیچ کدام مثل از کادر حذف کردن نقاط دیگری که توجه بیننده را از سوژه‌ی اصلی پرت می‌کنند جواب نمی‌دهد.
این عکس‌ها از نظر تجاری حکم طلا را دارند :
اگر اهل فروش عکس‌هایتان هستید بدانید که عکس‌های مینی‌مالیستی خیلی خریدار دارند. یکی از مهم‌ترین دلایلش این است که عکس‌های مینی‌مال فضای کافی برای افزودن متن تبلیغاتی را دارند.
عکاسی مینیمالیستی چالش‌برانگیز است :
هر کسی می‌تواند یک دوربین بردارد و برای خودش از این طرف و آن طرف عکس بگیرد. اما برخورد با یک منظره به نیت گرفتن یک عکس مینی‌مالیستی سخت‌تر است. باید محل درست را پیدا کنید، نقشه بکشید و درست زمان‌بندی کنید تا سوژه‌ی اصلی‌تان در جای مناسب قرار بگیرد. این چیزها حتی برای عکاسان باتجربه هم چالش‌ برانگیزند.

چند نمونه عکاسی مینیمال رو با هم ببینیم :

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

ترفند ها و ویژ گیهای عکاسی مینی مالیستی

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن