نشان دادن حرکت سوژه در عکس

ثبت یا در حقیقت نشان دادن حرکت سوژه در عکس، چیزی است که می تواند در حالت های خاص به زیبایی عکس بیافزاید.

معمولا بعضی از سوژه ها بطور طبیعی در حال حرکت هستند، مثل جریان آبی که از یک آبشار به پایین می ریزد. بعضی از سوژه ها هم برحسب تصادف در حال حرکت هستند، مثل انسان یا ماشینی که در حال حرکت است. از پدیده هایی که می توانند در حال حرکت و ساکن باشند، در حالت سکون هم می توان عکاسی کرد. ولی شاید بعضی وقت ها بنابر موقعیت خاصی باید از آن ها در حال حرکت عکس گرفت و در عکس نشان داد که آن ها در حال حرکت بوده اند.

ثبت حرکت سوژه معمولا در زمانی انجام می شود که سوژه از یک طرف عکس به طرف دیگر آن در حال حرکت باشد. در این حالت سوژه یا در طول و یا در عرض و یا در قطر عکس حرکت می کند. برای سوژه هایی که در حال حرکت به طرف دوربین باشند و یا از آن دور شوند، نشان دادن حرکت آن ها بر روی عکس دشوار است و نیاز به زمان عکاسی بیشتری است.

اگر سوژه با سرعت زیاد در عرض یا طول کادر حرکت کند، نیاز به سرعت خیلی آهسته برای عکاسی نیست، مثل اتوموبیلی که با سرعت زیاد در یک بزرگراه در حرکت است. در این گونه حالت ها چه بسا سرعت آهسته باعث محو شدن کامل سوژه بشود و چیزی جز یک شبه نا مفهوم بر روی عکس بوجود نیاید. شاید در این حالت با یک لنز نرمال و سرعت ۱/۳۰ ثانیه بتوانید حرکت را در عکس نشان دهید. اگر برای نشان دادن جریان آب یک آبشار در عکس، طوری که جریان آب به صورت پنبه و سفید به نظر برسد، شاید نیاز به سرعتی حدود ۱ ثانیه و یا بیشتر باشد.

نشان دادن حرکت سوژه در عکس

(برای بهتر نشان دادن حرکت آب باید سرعت عکاسی را پایین آورد تا آب به صورت جاری در عکس نشان داده شود.)

فاصله ای که سوژه ی در حال حرکت از دوربین دارد در سرعت عکاسی تاثیر دارد. هرچه فاصله دورتر باشد سرعت شاتر هم باید پایین تر باشد، چرا که در این حالت زمان بیشتری طول می کشد تا سوژه از یک نقطه به نقطه ی دیگر برود. برای سوژه های در فاصله ی نزدیک می توان از سرعت بالاتری استفاده کرد (متناسب با سرعت حرکت سوژه).

در همین رابطه باید گفت نوع لنزی که استفاده می کنید نیز در انتخاب سرعت شاتر تاثیر دارد. هرچه لنزی که با آن از سوژه ی متحرک عکاسی می کنید فاصله ی کانونی کمتری داشته باشد (یعنی به واید نزدیک باشید)، سرعت شاتر هم می تواند آهسته تر باشد، در مورد لنز های تله قضیه برعکس است.

از آنجایی که حرکت سوژه های مختلف در هنگام عکاسی متنوع است و هر عکس در این شرایط حالت بخصوصی دارد، در نتیجه نمی توان جدول یا دستورات مدونی برای گرفتن از همه سوژه های در حال حرکت ارائه داد. اما بعد از مدتی تمرین در این زمینه، قادر خواهید شد که تجربه ی لازم را در زمینه ی سرعت شاتر به دست بیاورید. بهترین راه برای به دست آوردن نتیجه مطلوب این است که با گرفتن عکس های چندتایی که به برکتینگ معروف هستند یک مجموع عکس از سوژه ی بخوصی بگیرید و از میان آن ها یکی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:
افتتاح نمایشگاه عکس «فتح و ظفر» درباغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن