عکاسی ورزشی با موبایل

عکاسی ورزشی، ژانری از عکاسی است که در آن از صحنه‌ها و وقایع ورزشی عکسبرداری می‌شود. در این سبک عکاسی، معمولا تجهیزات و لوازم جانبی عکاسی نقش مهمی دارند زیرا سوژه متحرک است و عکاس هم از صحنه دور است. عکاسی ورزشی بدلیل سرعت بالای حرکت سوژه ها معمولا از چالشی ترین ژانرهای عکاسی است.

نکته ی اول: در عکاسی موبایل ورزشی به نور بیش از گذشته توجه کنید

گفتنیست برای عکس گرفتن از یک صحنه‌ی سریع ورزشی بدون این‌که سوژه دچار تاری گردد، تلاش کنید همواره در روشن‌ترین بخش ممکن به عکاسی موبایل بپردازید. دوربین گوشی موبایل برای فریز (ثابت) کردن حرکات سریع باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده نماید و برای بالا بردن سرعت شاتر نیاز به نور کافی خواهد داشت.

عکاسی ورزشی با موبایل

نکته ی دوم :  در عکاسی موبایل ورزشی از گزینه عکاسی پی‌درپی (Burst Mode) استفاده نمایید

قابل ذکر است که دوربین بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی به توانایی عکاسی پی‌درپی یا Burst Mode مجهز شده  یاشد. این توانایی که اساسا برای عکاسی از صحنه‌های پرتحرک در نظر گرفته شدهاین اجازه را می‌دهد تعداد زیادی عکس را با سرعت زیاد به‌صورت پشت سر هم بگیرید. هدف استفاده از این توانایی این می باشد که شانس بیشتری برای ثبت کردن بهترین بخش یک صحنه‌ی پرتحرک داشته باشید یا حداقل یک عکس واضح در حالت مناسب به دست آورید. البته ممکن است در بین عکس‌های ثبت شده تعداد بیشتری عکس مناسب هم وجود داشته باشد. درهرصورت می‌توانید پس از عکاسی موبایل به این روش، عکس‌هایی را که گرفته‌اید بازبینی کرده و تنها بهترین‌ آن‌ها را نگه‌ دارید.

نکته ی سوم : در عکاسی موبایل ورزشی جهت کلی بازی را دنبال کنید

شایان ذکر است در صحنه‌های ورزشی باید انتظار هرگونه حرکت غیرمنتظره‌ای را داشته باشید. بهتر است به‌جای این‌ که منتظر وارد شدن سوژه‌ها به کادر تصویر بمانید به‌ طور مداوم با دوربین گوشی جهت حرکت کلی بازی را دنبال کرده و پشت سر هم عکاسی نمایید. احتمالا با این شیوه شانس بیشتری برای ثبت سوژه‌ی مورد نظر خود در یک کادر چشم‌نواز خواهید داشت.

عکاسی ورزشی با موبایل

نکته ی چهارم : در عکاسی موبایل ورزشی همیشه به فوکوس خودکار اعتماد نکنید

این ترفند بسیار جالب است. توجه داشته باشید که گاهی صحنه‌های پرتحرک می‌توانند فوکوس خودکار دوربین گوشی موبایل را گمراه نمایند. ممکن است هنگام عکاسی از یک سوژه‌ی متحرک فرصت کافی را برای تعیین نقطه‌ی فوکوس به‌صورت دستی نداشته باشید ولی بهتر است هرگاه قصد داشتید از یک سوژه‌ی ثابت‌تر، مانند بازیکنی که در میدان قدم می‌زند یا تماشاگری که بین خیل هواداران ثابت ایستاده، عکاسی نمایید، به‌ جای اتکا به فوکوس خودکار با ضربه زدن روی صفحه‌نمایش سوژه‌ی خود را به‌صورت دستی مشخص کنید. بدین تصورت شما قادر می باشید درحالی‌ که حرکت در پس‌زمینه جریان دارد سوژه‌ی مورد نظر خود را در فوکوس کامل قرار دهید.

نکته ی پنجم : در عکاسی موبایل ورزشی شانس خود را با حالت HDR بیازمایید

باید ذکر کنیم که حالت HDR یا High Dynamic Range گستره‌ی پویای عکس را با ترکیب کردن خودکار سه عکس با نوردهی عادی، روشن و تیره بهبود می‌بخشد. این حالت حین عکاسی موبایل کمک خواهد کرد جزئیاتی را در بخش‌های پرنور و تیره‌ی عکس ثبت نمایید که در حالت عادی از بین خواهند رفت. به‌طور معمول حالت HDR چندان برای صحنه‌های پرتحرک مناسب نمی باشد ولی در شرایط خاص ممکن است به گرفتن عکس‌های بهتر کمک نماید. نکته‌ ی خوب در مورد بعضی گوشی‌ها از جمله آیفون این می باشد که می‌توانند به‌ طور هم‌زمان هم نسخه‌ی عادی و هم نسخه‌ی HDR عکس را ذخیره نمایند. در نتیجه شاید بد نباشد هنگام عکاسی موبایل از صحنه‌های ورزشی شانس خود را با فعال کردن حالت HDR هم بیازمایید.

بیشتر بخوانید:
پیکتورالیسم

عکاسی ورزشی با موبایل

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن