دلایل تعویض لنز به جای دوربین

باید بدنه دوربین یا یک لنز بهتر خریداری کنم؟ این یک سوال تکراری است . در دوربین های نگاتیوی پاسخ این سوال، واضح بود: یک لنز جدید به جای دوربین جدید انتخاب کن . ولی در دنیای دیجیتال، انتخاب ساده ای نیست. اما شما توسط یک لنز پیشرفته بر بدنه ارزان نسبت به لنز ارزان بر دوربین حرفه ای، عکس های بهتری خواهید گرفت.

۱ – لنز موجود در جعبه دوربین عکاسی

دلایل زیادی وجود دارد که لنز ارزان موجود در جعبه دوربین ، بهترین لنز است. اما استفاده از این نوع لنز، ممکن است در انتخاب فاصله کانونی محدودیت ایجاد کند. این نوع لنزهای ارزان معمولا دیافراگم خیلی باز ندارند. اگر با نور کم یا با سرعت شاتر بالا عکاسی می کنید، برای جبران این مورد باید ISO را بالا ببرید . اما ارتقای لنز جهت داشتن دیافراگم باز تر، شما را قادر می سازد از عدد ایزوی پایین برای کیفیت بالاتر بهره بگیرید و همچنین سرعت شاتر بالاتری داشته باشید و شما را قادر می سازند عکس هایی با عمق میدان کم بگیرید .

۲- شارپ تصاویر

دلایل عدم شارپ بودن عکس :عدم آشنایی با تکنیک های عکاسی و عدم شارپ بودن ذاتی لنز . ممکن است ارتقای دوربین تغییر اندکی در شارپ شدن تصاویر شما ایجاد کند .

۳ – عکاسی خاص

برای عکاسی ماکرو ، باید یک لنز ماکرو را تهیه کنید تا عکس هایی با اندازه واقعی ۱:۱ از سوژه بگیرید و برای عکاسی منظره یک لنز ultra-wide و در عکاسی پرتره ، در عکاسی شب باید از دوربینی استفاده کنید که از نویز پایینی برخوردار است ، در این نوع عکاسی ها (maximum aperture) و (image stabilisation) از اهمیت زیادی برخوردار هستند .

۴ – عمر مفید دوربین

لنز جدید باعث نمی شود دوربین شما بیشتر عمر کند، برعکس به دلیل اینکه زمان بیشتری صرف عکاسی می کنید، استهلاک دوربین و به ویژه شاتر افزایش می یابد. باعث می شود عکسهای شما ارزش بیشتری پیدا کند . خرید دوربین می تواند ابتکار شما را افزایش دهد، اما با لنز جدید تفاوت را کاملا احساس می کنید.

۵- عمرلنز!

خرید لنز یک نوع سرمایه گذاری است و پس از گذشت سالها همچنان در بازار دست دوم ارزشمند است .

۶ – امکانات جدید دوربین

دوربین ها می تواند امکانات بهتری همچون تعداد عکس در ثانیه ، فوکوس بهتر، کیفیت بالاتر را به شما هدیه کنند ، اما آیا سطح عکاسی شما در حدی است که نیاز به این امکانات داشته باشید؟

بیشتر بخوانید:
مجموعه عکس «ابولا در کنگو »
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن