عکاسی با لنز ۵۰ میلیمتری

لنز کیت معمولا یک لنز زوم می باشد که به شما اجازه می دهد از یک دامنه واید تا تله متوسط بتوانید عکاسی کنید.

هنگامیکه شما اولین دوربین اس ال آر خود را خریدید به احتمال زیاد همراه آن یک لنز نیز دریافت کردین که به آن اصطلاحاً لنز کیت گفته می شود.این لنز کیت معمولا یک لنز زوم می باشد که به شما اجازه می دهد از یک دامنه واید تا تله متوسط بتوانید عکاسی کنید. با وجود چنین لنزی شما می توانید برای مدتها بدون نیاز به لنز دیگری عکاسی کرده و پیشرفت خود را در این هنر ببینید. بسیاری از کسانی که با این لنزها شروع می کنند عکسها و خاطرات خوبی را ثبت می کنند. مطمئنا وجود چنین لنزی شما را تا مدتی مشغول کرده و به فکر خرید لنز جدید نخواهید بود. ولی پس از مدتی باید بگویم وقت آن رسیده است که یک لنز قدرتمند خریداری کنید  ، بله لنز ثابت ۵۰ میلیمتری !!!
البته ممکن است سوال کنید چگونه ممکن است که یک لنز با فاصله کانونی ثابت بتواند قدرتمند تر از لنز زوم با آن همه توانایی باشد؟  برای جواب این سوال به خواندن این متن ادامه دهید.
اولین توضیح این است که قدرت فقط در توانایی زوم نیست . لنزهای زوم کیت از چیزهایی محروم هستند که لنز ثابت ۵۰ میلیمتری آنها را دارد.در درجه اول عدسی های بکار برده شده در لنزهای کیت در مقایسه با لنز های ثابت از نوع شیشه های با کیفیت پایین هستند حتی پایین تر از ارزانترین لنز ثابت ۵۰ میلیمتری. این کیفیت پایین اغلب منجر به اختلالات تصویری در عکس نهایی می شوند مانند تاری عکس در کناره ها و یا اعوجاج رنگ. البته ایکاش این تفاوت فقط محدود به همین علّت بود. لنزهای کیت و کلاً لنزهای زوم توانایی ارائه دیافراگم های باز را مانند لنزهای ثابت ندارند. معمولا در بهترین حالت این دیافراگم ها از عدد ۳٫۵ شروع می شود یعنی باز ترین میزان دیافراگم ۳٫۵ می باشد و در صورت افزایش فاصله کانونی این عدد می تواند به ۵٫۶ نیز برسد . در معدود لنزهای زوم مانند ۷۰-۲۰۰ این عدد به ۲٫۸ هم می رسد منتهی زوم در حد تله متوسط است و قیمت چنین لنزهایی نیز بسیار گران می شود. کارخانه های سازنده لنز برای پایین نگاه داشتن قیمت لنزهای زوم و رقابت در این عرصه سیستم دیافراگم این لنزها را طوری تعبیه می کنند تا ارزان تمام شوند و این به معنی دیافراگمهای بسته تر است. در عوض لنزهای ثابت می توانند معمولا تا عدد ۱٫۸ دیافراگم باز داشته باشند.
دیافراگم بازتر یعنی مقدار نور بیشتر و در نهایت سرعت ثبت بیشتر. تفاوت سرعت گاهی آنقدر بالاست که به این لنزها لنز سریع نیز گفته می شود. در محیط های کم نور این میزان دیافراگم می تواند کمک کند تا باسرعت بالاتر ثبت را انجام داده و تار شدن در عکس اتفاق نیافتد. عمق میدان نیز از دیگر پارامترهای مرتبط با دیافراگم بازتر است که لنز ثابت با دیافراگم باز تر اجازه می دهد تا سوژه خود را بهتر از پس زمینه جدا کرده و نمایش دهید.
اگر می خواستم لنز ثابتی را به شما پیشنهاد کنم مطمئناً لنز ثابت ۵۰ میلیمتری بود. این لنز یکی از باید ها در مجموعه تجهیزات یک عکاس است و خبر خوش هم اینکه این لنز از لنزهای ارزان قیمت می باشد. معمولا با پولی بین سیصد تا پانصد هزار تومان می توانید یک لنز ۵۰ میلیمتری با دیافراگم ۱٫۸ تهیه کنید. البته این لنز با دیافراگم ۱٫۴ و حتی ۱٫۲ نیز وجود دارد ولی تفاوت قیمت جهش ناگهانی دارد.
لنز ۵۰ میلیمتری زاویه دیدی برابر با زاویه دید چشم انسان فراهم می کند به این ترتیب کادر ثبت شده تقریبا همانی خواهد بود که شما می بینید.این لنز به خاطر همین خاصیت عاری از هر گونه اختلال تصویری است که معمولا در لنزهای واید و یا تله شما مشاهده می کنید.
دقت داشته باشید لنز ۵۰ میلیمتری بر روی دوربینهای فول فریم برابر با زاویه دید چشم انسان هستند . با استفاده از این لنز بر روی دوربینهای غیر فول فریم باید ضریب قطع  سنسور دوربین را نیز برای فاصله کانونی حساب کنید .مثلا با بستن این لنز بر روی دوربینهای کانن فاصله کانونی بدست آمده ۸۰ و در دوربینهای نیکون ۷۵ خواهد بود.

حالا می رسیم به مواردی که باید هنگام استفاده از این لنزبه آنها دقت کنید . اگر یک لنز ثابت ۵۰ ملیمتری دارید بسیار عالی است و اگر ندارید سعی کنید از یکی از دوستان برای مدت یک هفته قرض بگیرید. بعد از بستن این لنز روی دوربین برای مدت یک هفته آن را باز نکنید. متوجه خواهید شد که دیگر کمتر به فلاش دوربین در محیطهای کم نور احتیاج دارید و همچنین به ایزو های بالا نیز کمتر نیاز خواهید داشت. عمق میدان کمتر و سوژه های برجسته تر در کادر از دیگر تفاوت ها خواهد بود که متوجه آن خواهید شد. بوکه های زیبا و چشم نواز از دیگر مزایای عمق میدان کم در این لنزها است. ولی مورد سخت در استفاده از این لنز فاصله کانونی ثابت آن است. در ابتدا سعی خواهید کرد طبق عادت با چرخاندن فاصله کانونی را تغییر دهید ولی نتیجه نا امیدانه خواهد بود چون حلقه زومی وجود ندارد! با استفاده از لنزهای ثابت همانطور که از نام آنها پیداست باید به روش قدیمی زوم کنید یعنی باید خودتان عقب یا جلو رفته و فاصله را تغییر دهید !
البته گاهی ممکن است این تغییر فاصله ممکن نباشد مانند مسابقات ورزشی و یا عکاسی از حیوانات وحشی ، به همین خاطر بهتر است در این موارد از لنزهای زوم استفاده کنید و استفاده از لنز ثابت را جدا از این موارد تجربه کنید مانند عکاسی از انسان ، حیوانات در دسترس ، ماجراجویی ها ، و عکاسی در محیطهایی با نور کم.
در انتهای هفته به تصاویری که در این یک هفته ثبت کردید با دقت نگاه کنید. چه نکاتی را می توانید ببینید که فقط با لنز ثابت ۵۰ میلیمتری می توانستید ثبت کنید؟ به عمق میدان در ثبت های خود دقت کنید و همچنین ثبتهایی که در نور کم انجام داده اید. به ترفندها و مواردی دقت کنید که برای ثبت بدون وجود قابلیت زوم انجام داده اید و رعایت کرده اید. به وضوح تصاویر دقت کنید و با ثبتهای قبلی خود که با لنز زوم انجام داده بودید مقایسه کنید. با جواب به این سوالات و دقت در این موارد می توانید نتیجه بگیرید که آیا زمان آن رسیده است که این لنز قدرتمند را در لیست تجهیزات خود قرار دهید یا نه. این لنزهای دوست داشتنی ، سبک و ارزان قیمت میتوانند ثبتهای به یاد ماندنی ایجاد کنند که برای همیشه با دیدن آنها از داشتن چنین لنزی خوشحال شوید !

عکاسی با لنز ۵۰ میلیمتری

مترجم: رضا مصطفوی

بیشتر بخوانید:
انتشار فراخوان جایزه عکاسی مغرب 2020
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن