چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟

 اگر شما از آن دسته از عکاسانی هستید که عکاسی را در عصر دوربینهای دیجیتال شروع کرده اید احتمالا آشنایی زیادی با عکاسی سیاه و سفید ندارید !

اگر شما از آن دسته از عکاسانی هستید که عکاسی را در عصر دوربینهای دیجیتال شروع کرده اید احتمالا آشنایی زیادی با عکاسی سیاه و سفید ندارید ! ولی در روزگاران گذشته وقتی که دوربینهای آنالوگ پیشتاز میدان بودند هر کسی که عکاسی را طبق اسلوب و دوره های آنروزگاران شروع میکرد ابتدا عکاسی سیاه و سفید را می آموخت و تجربه میکرد . فیلم های سیاه و سفید و چاپ آنها ارزان بود و نوآموزان عکاسی با این سبک عکاسی مطالب زیادی درباره نور، کنتراست ، شکل و بافت می آموختند . آیا شما هم می توانید با دوربین های دیجیتالی که در دست دارید عکسهای سیاه و سفید خوب بگیرید ؟ مطمئنا بله ! به خواندن این مقاله ادامه دهید تا به شما بگوییم چگونه می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.
امروزه ما در واقع به صورت سیاه و سفید عکاسی نمی کنیم حداقل نه به صورتی که سابقا انجام می دادیم . قبلاً برای این سبک شما فیلم سیاه و سفید می خریدید ولی حالا شما صحنه دلخواه را ثبت و سپس آنرا با نرم افزار به سیاه و سفید تبدیل می کنید . البته این روش امتیازات خودش را دارد زیرا در صورت قابل قبول نبودن ثبت می توانید دوباره آنرا به صورت رنگی تبدیل کنید و تاسف نخورید که صحنه رنگی خوبی را از دست داده اید.
ولی این روش جدید ایراداتی را نیز دارد که در روش قدیمی وجود نداشت. برای نمونه در روش قدیمی شما بایستی درک درستی از اصول ایجاد یک عکس سیاه و سفید داشته باشید به طوری که هیچوقت از ثبت صحنه مورد نظر به صورت سیاه و سفید پشیمان نشوید!
چطور میتوانیم یک عکس سیاه و سفید خوب بگیریم؟
به یاد داشته باشید که هر سوژه ای برای عکس سیاه و سفید مناسب نیست. بعضی از سوژه ها فقط در شکل رنگی خوب جلوه میکنند مانند رنگین کمان . هر گاه رنگ جلوه اصلی صحنه مورد نظر باشد بایستی به صورت رنگی ثبت شود. برای ثبت عکس سیاه و سفید موفق شما باید به دنبال سوژه هایی باشید که برای تاثیر گذاری در بیننده به رنگ وابسته نیستند و یا اینکه تشخیص دهید با تبدیل به سیاه و سفید ثبت جذابتر می شود.اگر صحنه ای را میبینید که وجود رنگها چشم را اذیت میکنند با تبدیل به سیاه و سفید می توان ثبت را بهتر کرد.مثلا اگر جزییات صورت یک شخص برایتان جالب بود ولی در عین حال پیراهن رنگی به تن داشت و وجود این رنگ هدف شما را تحت تاثیر قرار می دهد می توانید با تبدیل به سیاه و سفید کردن عکس این اثر منفی رنگ را خنثی کنید. به عبارت دیگر هر گاه رنگ در تاثیر گذاری سوژه انتخابی شما اثر منفی داشت آنرا حذف کنید و مطمئن باشید که عکس سیاه و سفید موفقی خواهد بود.

چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟

سبک سیاه و سفید همچنین مناسب برای ثبتهایی است که هدف عکاس نشان دادن شکل و بافت در تصویر می باشد حتی اگر این شکلها و بافتها رنگ خوبی داشته باشند.حتی گل ها هم که به خاطر رنگشان مورد توجه هستند ممکن است گاهی به خاطر شکل و یا بافتی که در محل رویش ایجاد می کنند با تک رنگ شدن تاثیر گذار تر می شوند.علّت واضح است ، با حذف کردن رنگ به بیننده کمک می کنید تا به جای توجه به رنگ بیشتر بر روی شکل و بافت سوژ ه تمرکز کند.اگر از یک گل بنفش عکس بگیرید ممکن است بیننده با دیدن این عکس بگوید ” وای چه بنفش خوش رنگی ” ولی اگر رنگ را حذف کنید همان بیننده شاید بگوید ” گلبرگ های این گل چه بافت زیبایی دارند و چه خطوط منحنی و فرم قشنگی دارند “.

بیشتر بخوانید:
انتشار فراخوان نخستین مهرواره عکس «بچه های اربعین»

چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟

حتی منظره هم می تواند با سیاه و سفید شدن مورد توجه قرار بگیرد.با سیاه و سفید کردن عکس منظره به بیننده این فرصت را می دهید تا به جزییات ، شکلها و گوشه کنار عکس منظره بیشتر بپردازد.

چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟
پس انتخاب برای ثبت سیاه و سفید کار سختی نیست . از خود بپرسید آیا با حذف رنگ بافت ، فرم و مفهوم کافی در عکس وجود خواهد داشت تا بیننده را به خود جذب کند؟ از خود بپرسید که آیا وجود رنگ به ثبت شما کمک می کند و یا مانع انتقال مفهوم و منظور مورد نظر شما می شود.اگر بتوانید به این سوالات پاسخ دهید می توانید امیدوار باشید که ثبت شما چه رنگی و چه سیاه و سفید ثبت موفقی خواهد بود.
چگونه در ذهن خود کادر مورد نظر را به صورت سیاه و سفید تجسم کنیم؟
حالا که آموختیم چگونه سوژه خود را برای عکاسی سیاه و سفید انتخاب کنیم اجازه بدهید تا ببینیم چگونه می توانیم آن موضوع را به صورت سیاه و سفید باز سازی کنیم.شما در حال ثبت یک سوژه رنگی هستید ولی لازم است که تصور کنید دوربین آنالوگ با فیلم سیاه و سفید در دست دارید. یعنی شما باید کادر بندی خود را براساس فرم ، بافت و شکل سوژه انجام دهید و رنگ را نادیده بگیرید.البته کنتراست را نیز نباید فراموش کنید.

چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟
در بیشتر کلاسهای عکاسی  سیاه و سفید به شما گفته خواهد شد که در یک ثبت سیاه و سفید خوب سیاه باید واقعا سیاه و سفید باید واقعا سفید باشد. در تبدیل عکسهای رنگی به سیاه و سفید و یا تبدیل در ذهن خود متوجه خواهید شد که با تعداد زیادی از پرده های خاکستری از سیاه تا سفید مواجه خواهید شد. در این مورد هیستو گرام سیاه و سفید روی ال سی دی دوربین شما قبل از انجام ثبت به شما کمک زیادی خواهد کرد.نمودار خیلی نزدیک به سمت راست نشان دهنده داشتن تن های نزدیک به سفید و قسمتهایی از نمودار که به دیواره سمت چپ بسیار نزدیک باشند حکایت از داشتن تن های نزدیک به سیاه دارد. در مورد قسمتهایی که از هر دو طرف بیرون زده باشند فقط می توان گفت جزییات در نور زیاد و تاریکی از دست رفته اند.

چگونه عکسهای سیاه و سفید خوب ثبت کنیم؟
در ساعات طلایی هنگامی که خورشی در حال طلوع و یا غروب است شما می توانید ثبت های سیاه و سفید خوبی داشته باشید. در این زمان کنتراست محیط کم و در نتیجه اختلاف پرده های خاکستری آنقدر نیست گه برخی نقاط با نور زیاد و برخی نقاط تاریک مطلق ثبت شوند. البته این بیشتر در مورد عکاسی سیاه و سفید از مناظر صدق می کند. در مواقع دیگر روز می توانید برای کم کردن شدت اختلاف نور و کنتراست صحنه از فیلتر های ND GRADUATE   استفاده کنید تا از شدت نور آسمان بکاهید. در روزهای ابری برای ثبت عکسهای سیاه و سفید در محیط بیرون مشکل کمتری خواهید داشت.
بهتر است در صورت ثبت عکس به صورت رنگی اصل عکس را ذخیره کنید و کپی آنرا به سیاه و سفید تبدیل کنید تا هرگاه به رنگی آن نیاز داشتید در دسترس باشد. پس توصیه می کنیم در ذهنتان سیاه و سفید عکس بگیرید ولی با دوربین رنگی ثبت کنید و سپس تبدیل را انجام دهید.برای موفق بودن در ثبت عکسهای سیاه و سفید باید تمرین کنید تا سیاه و سفید صحنه ها و کادر را ببینید.
خلاصه مطلب :
۱-سوژه خود را انتخاب کنید : آیا رنگها مزاحمند ؟ آیا کادر انتخابی دارای بافت و فرم جالب می باشد؟
۲-در ذهن خود سیاه و سفید عکاسی کنید : در صحنه پیش روی خود به مناطق پر نور و تاریک دقت کنید . سعی کنید برای عکاسی در محیط بیرون در ساعات طلایی اقدام کنید. در مواقع دیگر از فیلتر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:
هفتادمین دورهمی عکاسی باشگاه عکاسان جوان

مترجم: رضا مصطفوی

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن