تارشدن عکس در اثر لرزش

اگر قصد دارید عکسهای واضحی بگیرید لازم است اختلاف بین تاری عکس در اثرلرزش دوربین و حرکت سوژه و یا فوکوس نا مناسب روی سوژه را بدانیم .

تارشدن عکس در اثر لرزش

۱- اگر تاری در اثر لرزش دوربین باشد  تاری در تمام عکس و به خصوص در یک جهت
وجود خواهد داشت .
۲- اگر تاری عکس در اثرحرکت سوژه باشد صحنه عکاسی واضح و خوب ثبت شده ولی سوژه مورد نظر تار ثبت خواهد شد .
۳- و اگر تاری در اثر فوکوس نامناسب باشد سوژه مورد نظر فوکوس نیست و در عوض نقطه دیگری در عکس واضح و خوب ثبت می شود .
چه عواملی باعث لرزش ناخواسته دوربین میشوند؟
اگر نشانه های لرزش دوربین را در ثبتهای خود مشاهده کردین به سادگی نشان دهنده این است که سرعت شاتر استفاده شده کم بوده است . بیشتر دوست داران عکاسی می توانند یک دوربین DSLR  را که دارای یک لنز کیت ۱۸-۵۵ می باشد تا سرعت ۱/۶۰ ثانیه به خوبی کنترل کنند تا لرزش در ثبت عکس تاثیر نداشته باشد. در سرعت های پایین تر می توان انتظار داشت لرزش دست باعث ایجاد تاری در ثبت بشود.این لرزش در فواصل کانونی بالا بیشتر خود را نشان خواهد داد یعنی هر چه لنز زوم خود را در فواصل کانونی بیشتر و تله قرار دهید امکان تاری ثبت در اثر لرزش دست بیشتر خواهد شد.این اتفاق هم به خاطر  به خاطر وزن بیشتر لنز های تله و هم اثر بزرگنمایی در این لنز ها می باشد که اثرات لرزش را نیز بزرگتر نشان می دهند.
یکی از راههای کاهش این اثر استفاده از لرزشگیر های تعبیه شده بر روی لنزهای جدید است. معمولا در توضیح کارکرد این لرزشگیرها آمده است که تا سه گام توانایی کاهش لرزش را دارند یعنی مثلا برای لنز ۱۸-۵۵ این لرزشگیر ها می توانند تا ۱/۶ ثانیه نیز جبران لرزش را انجام دهند که خود امکان فوقالعاده ای می باشد.چطور از لرزش دوربین جلوگیری کنیم ؟
راههای زیادی برای جلوگیری از لرزش دوربین وجود دارد . اولین راه این است که دوربین را درست و ثابت در دستان خود نگاه داریم. اگر به راهنماهای دوربینها رجوع کنید در همان صفحات نخستین طریقه درست نگاه داشتن دوربین با تصویر توضیح داده شده است. آرنجها چسبیده به پهلو ، پاها کمی باز و در جلو و عقب تنه ، و سعی شود هنگام بیرون دادن نفس شاتر زده شود !
راه دیگر از بین بردن اثر لرزش این است که اگر دوربین را در دستان خود نگاه داشته اید سرعت شاتر را بالاتر از ۱/۶۰ تنظیم کنید البته با توجه به لنزی که استفاده میکنید یعنی هر چه لنز شما در بازه تله بیشتری قرار دارد این سرعت باید بیشتر باشد. البته باز فاکتور های دیگری مثل حرکت سوژه ، وجود باد و در حرکت بودن خودتان نیز باید در نظر گرفته شود. گاهی گفته میشود معکوس فاصله کانونی انتخاب شده زمان شاتر درست می باشد که البته این محاسبه در صورتی مفید است که همه عوامل ثابت و ایستا باشند. مثلا اگر از فاصله کانونی ۲۰۰ استفاده می کنید اجازه ندهید سرعت شاتر از ۱/۲۰۰ کمتر بشود.

بیشتر بخوانید:
عکسهای برتر دنیای حیات وحش هفته‎

تارشدن عکس در اثر لرزش

استفاده از سه پایه ایده آل ترین راه حذف لرزش دوربین می باشد و فراموش نکنید که در هنگام استفاده از دوربین بر روی سه پایه حتما لرزشگیر لنز و یا دوربین را خاموش کنید.به خاطر ساختار ژیروسکوپی لرزشگیر و استفاده این سیستم از موتورهای مینیاتوری لرزش بسیار خفیفی در اثر کارکرد این موتور ایجاد می شود که در صورت نصب بر روی سه پایه این لرزش خفیف توسط خود سیستم لرزشگیر به عنوان لرزش دوربین در نظر گرفته می شود و برای حذف آن لرزشگیر شروع به جابجایی عدسی تصحیح کننده لرزش می کند که این سیکل به تدریج تشدید شده و باعث تاری در ثبت نهایی میشود.
برای به حداقل رسانده لرزش روی سه پایه توصیه می شود به جای استفاده از دکمه شاتر از ریموت سوییچ چه با سیم و چه بی سیم استفاده شود. در صورت در دسترس نبودن ریموت می توانید از تایمر دوربین استفاده کنید البته با این گزینه شاید لحظات دلخواه و سریع را از دست بدهید.هزینه کردن برای یک ریموت سوییچ ارزان قیمت می تواند سرمایه گذاری خوبی برای ثبت های بدون لرزش باشد !
استفاده از قفل آینه که در بسیاری از دوربین های جدید وجود دارد می تواند آخرین اثرات لرزش را نیز از بین ببرد. با انتخاب این حالت در دوربین با فشار دادن شاتر برای بار اول آینه در بالای سنسور قفل میشود و با فشردن شاتر برای بار دوم عکس شما ثبت می شود تا لرزش ایجاد شده در اثر حرکت مکانیکی آینه نیز از بین برود.البته دوربین های جدید بدون آینه این مشکل را با حذف آینه برطرف نموده اند.
در صورت نداشتن سه پایه و یا همراه نداشتن آن می توانید دوربین را در جای مناسبی ثابت نگاه دارید و یا اینکه خودتان به دیوار یا تنه درخت تکیه دهید.

تارشدن عکس در اثر لرزش

معمولا عکاسان طبیعت همیشه کیسه کوچکی حاوی دانه هایی مانند گندم و یا برنج همراه خود دارند و در مواقع لزوم از آن به جای تکیه گاه دوربین استفاده میکنند تا دوربین به صورت ثابت روی آن قرار گیرد به علاوه از غلات موجود در کیسه می توانند برای جلب توجه پرندگان نیز استفاده کنند تا بتوانند در محل مناسب از آنها عکاسی کنند !
کارخانه های سازنده دوربین از دو طریق به جنگ با لرزش دوربین رفته اند. کارخانه سازنده دوربین های سری الفا سونی با قرار دادن لرزشگیر در دوربین توانسته ان با حرکت جبرانی سنسور لرزش دوربین را حذف کنند یعنی لرزشگیر درون بدنه دوربین تعبیه شده نه در لنز. به این ترتیب لنز های این دوربینها لرزشگیر نداشته و هزینه ساخت کمتری داشته و به همین علت قیمت مناسبتری نیز دارند. اما کارخانه های کانن و نیکون و بیشتر برند های معروف دیگر ترجیح داده اند این سیستم لرزشگیر را درون لنز قرار بدهند . در این روش سیستم لرزشگیر با حرکت دادن عدسی مخصوصی درون لنز جبران لرزش دوربین و جابجایی تصویر نهایی بر روی سنسور را انجام می دهد.

تارشدن عکس در اثر لرزش

در بعضی از لنزهای گرانقیمت مانند بعضی از لنزهای سری  L کانن علاوه بر حالت عادی لرزشگیر حالت افقی لرزشگیر نیز موجود است که از لرزشهای عمودی جلوگیری کرده و امکان ثبت سبکهایی مثل PANING  را به عکاس می دهند.

بیشتر بخوانید:
انتشارفراخوان جایزه عکاسی کمدی حیات وحش ۲۰۲۰

تارشدن عکس در اثر لرزش

در انتها لازم به ذکر است حذف لرزش دوربین و تاری ثبت در کنار تمام عواملی که ذکر شد می تواند به مقدار زیادی به تجربه عکاس و تسلط او به دوربین خود بستگی داشته باشد. استفاده از فیلتر های مختلف ، میزان نور محیط ، در نظر گرفتن عامل حرکت برای سوژه یا عکاس ، وجود باد ، اندازه فاصله کانونی مورد استفاده ، توانایی لرزشگیرها ، و عوامل دیگر باید در نظر گرفته شوند. البته لرزشهای خیلی کم را می توان تا حدودی هنگام ادیت تصحیح کرد ولی نبودن لرزش و تاری بهترین کار است.
اگر به هر دلیلی راههای بالا جواب نداد بهتر است به سراغ همان اصل اول بروید که بالا بردن سرعت شاتر است. حتما میپرسید چطور ؟… با بالا بردن ایزو دوربین ! بله ضرب المثلی بین عکاسان با تجربه وجود دارد که می گوید : یک عکس با نویز بسیار بهتر از یک عکس تار و مبهم است !
مترجم: رضا مصطفوی

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن