عکاسی با آیفون – نوردهی خلاقانه

عکاسی با آیفون آسان است. کل کاری که باید بکنید لمس کردن آیکون دوربین با نوردهی خلاقانه است.

نوردهی
به عبارت ساده، نوردهی ، روشنی یا تاریکی تصویر شما را رقم میزند. وقتی با آیفونتان عکس میگیرید، یا هر دوربین دیگری از این دست، باید مقدار نوری که برای ثبت بر سنسور از لنز میگذرد را کنترل کنید. اگر نور زیادی وارد لنز شود عکس میسوزد و اگر نور کم باشد عکس تیره میشود. اغلب اوقات، اگر نور به طور یکنواخت در صحنه پخش باشد به این معناست که نواحی خیلی روشن یا خیلی تاریک ندارید و نور متعادلی خواهید داشت. عکس زیر نمونه ای از صحنه با نور یکنواخت است که عکسی با نور یکنواخت از آن بدست میاید.

ه هر حال، در صحنه هایی که کنتراست بالاست، یعنی طیف گسترده ای از نور روشن تا سایه های تاریک دارید، گرفتن عکسی که بدرستی نوردهی شده باشد کمی سخت میشود. دوربین آیفون شما دامنه نور محدودی را میتواند مدیریت کند. در موقعیتی اینچنینی شما به عنوان عکاس باید در مورد نوردهی تصمیمی خلاقه بگیرید. که این مساله ما را به مرحله بعد میبرد.

نور بالا و سایه
منظور از نور بالا ناحیه های خیلی روشن تصویر است. اگر نوردهی را براساس این نواحی تنظیم کنیم میتوانیم جزئیات این نواحی خیلی روشن را ببینیم اما امکان دیده شدن جزئیانت نواحی تاریک از دست میرود.
منظور از سایه، تاریکترین نواحی صحنه است. اگر نوردهی را براساس این سایه ها تنظیم کنیم میتوانیم جزئیات موجود در این نواحی را در عکس ببینیم اما امکان مشاهده جزئیات نواحی روشن از بین میرود. این مساله ای است که به عنوان یک عکاس باید با آن سر کنیم. اما به این مساله به عنوان یک محدودیت نگاه نکنید بلکه به عنوان یک فرصت خلاقه به آن بنگرید.
در عکس زیر ، من بر اساس نواحی روشن نوردهی را تنظیم کردم که به من اجازه داد تا جزئیات نواحی روشن بیرون پنجره را به خوبی نمایان کنم. همانطور که مییبینید داخل اتاق کاملا تاریک باقی مانده است.

تنظیم نوردهی عکاسی با آیفون

حالا که درک اولیه ای از نوردهی پیدا کردیم ببینیم در عکاسی با آیفون چطور باید آنرا کنترل کنیم؟ جواب ساده است، میتوانید بر روی نواحی متفاوت صفحه نمایش تاچ کنید تا معین کنید دوربین کجا را نورسنجی کند تا بتواند مقدار نور ورودی به لنز را مشخص سازد. اگر روی یک ناحیه روشن تاچ کنید متوجه میشوید که تصویر تاریکتر میشود. بالعکس اگر روی یک ناحیه تاریک تاچ کنید صفحه روشنتر میشود.
در تصویر زیر، نوردهی بر اساس نواحی سایه تنظیم شده است و جزئیات روشنترین نواحی صحنه از دست رفته است. که در این مورد آسمان است.

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
بستن