عکاسی با آیفون و جادوی HDR

دنیای عکاسی خیلی روی این مساله کارکرده است و به تکنیکی رسیده است به نام عکاسی HDR.

دنیای عکاسی خیلی روی این مساله کارکرده است و به تکنیکی رسیده است به نام عکاسی HDR ( عکاسی با محدوده داینامیکی بالا ). به عبارت ساده HDR یک تکنیک عکاسی است که با نوردهی بر اساس نواحی روشن یک عکس میگیرد و بانوردهی بر اساس نواحی تاریک هم یک عکس میگیرد و این دو را پیکسل به پیکسل با هم ترکیب میکند تا تصویری بدست آید که هم برای نواحی روشن و هو نواحی تاریک نوردهی مناسبی داشته باشد. درگذشته عکاسها در طول مرحله ظهور عکس در تاریکخانه از تکنیکهایی برای رسیدن به این نتیجه استفاده میکردند. امروزه عکاسی با آیفون با یک کلیک این کار را در همان زمان عکاسی انجام میدهد. درادامه مثالی از عکاسی HDR برایتان میاورم.

ناحیه روشن – درعکس زیر بر اساس این آسمان آبی زیبا نوردهی کردم. با اینکار بسیاری از جزئیات مربوط به پل که در سایه است را ازدست دادم.

ناحیه سایه – با نوردهی برعکس بالا توانستم جزئیات ناحیه تاریک را ثبت کنم، اما تاثیر آن آسمان زیبا را ازدست دادم.

نوردهی متعادل شده – با فعال کردن گزینه HDR در آیفونم، توانستم نوری متعادل ایجاد کنم که هم آسمان روشن و هم پل تاریک به درستی نوردهی شده است.

چگونگی کار
میپرسید چطور چنین فرایند پیشرفته ای را در آیفونتان انجام دهید؟ راحت است، فقط این گزینه را در options فعال کنید. بله به همین راحتی. وقتی این گزینه را فعال کنید هرباری که عکس میگیرید آیفون شما چندین عکس با نوردهیهای متفاوت میگیرد و یک سری کارهای ریاضیاتی تخیلی روی آنها انجام میدهد تا آنها را با هم ترکیب کند و یک عکس با نوردهی بسیار زیبا تحویلتان دهد.

محدودیتها
باید گفت که HDR به این فریبندگی که به نظر میرسد نیست. عکاسی HDR دو محدودیت جدی و یک مورد ملاحظه فردی را دربر میگیرد. قبل از پرداختن به این دو محدودیت بگذارید اول درباره این ملاحظه فردی صحبت کنیم.
عکاسی HDR موجب میشود آیفون شما زمان بیشتری برای پردازش این عکسها بگذارد که میتواند فضای ذخیره عکسها را افزایش دهد. در سرعت هم تاثیر دارد، اگر شما عکسی با HDR فعال بگیرید، متوجه میشوید که پردازشش کمی بیشتر طول میکشد. اگربرحسب ذخیره سازی هم بررسی کنیم، اگر شما گزینه Keep Normal Photo را فعال کرده باشید، در مورد هر عکسی که میگیرید دو عکس ذخیره میشود. البته اینها مشکلی بوجود نمی آورند اما قبل از به کار گیری HDR باید این مسائل را مدنظر داشته باشید. حالا به محدودیتهای عکاسی HDR میپردازیم.

حرکت دوربین
اولین محدودیت عمده استفاده از HDR حرکت دوربین است. به یاد داشته باشید که وقتی گزینه HDR را فعال کنید، آیفون در لحظه عکاسی چندین عکس میگیرد و آنها را باهم مخلوط میکند و به یک عکس میرسد. اگر دوربینتان تکان بخورد اطراف لبه های سوژه هاله هایی پدید میاید. میتوانید با استفاده از سه پایه این مشکل را برطرف کنیددر این عکس که از آمفی تئاتر معروف رد راک گرفته شده است میتوانید در امتداد لبه صخره ها نشانه حرکت دوربین را ببینید.

حرکت سوژه
این دومین محدودیت عمده استفاده از HDR است. شما میتوانید آیفونتان را روی ثابت ترین سه پایه قرار دهید اما اگر سوژه حرکت کند به مشکل برمیخورید.
درعکس زیر بعد از اینکه استاد یوگای ما از جلوی تالاب رد شد فکرکردم که ایده خوبی است که یک عکس از این صحنه بگیرم. برای یوگای دم صبح واقعا صحنه زیبایی بود. به هرحال تلاش من برای ثبت این صحنه شکست خورد چونکه استاد دور میچرخید و به شاگردها برا ی اصلاح حالت بدنشان کمک میکرد.

کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن