آشنایی با انواع منظره‌یاب‌های دوربین

دوربین‌ها از لحاظ منظره‌یاب به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند، منظره‌یاب از راه دوربین و منظره‌یاب از راه لنز
 منظره‌یاب از راه دوربین
در این دوربین‌ها منظره‌یاب به شکل یک دریچه در بدنه دوربین تعبیه شده است و دقت زیادی ندارند. در واقع به عکاس حدود تقریبی آنچه بر روی فیلم یا صفحه دیجیتال ثبت خواهد شد را نشان می‌دهند زیرا این منظره‌یاب‌‌ها اکثرا بالاتر یا پایین‌تر از لنز قرار گرفته‌اند. در واقع زاویه لنز با آنچه عکاس می‌بیند در حد بسیار کمی متفاوت است. در بعضی شرایط مثلا باعث می‌شود فضای بالای سر سوژه در تصویر ثبت نشود چرا که عکاس آن را در منظره‌یاب دیده است اما در راستا و زاویه لنز وجود ندارد. برای عکاسی با این دوربین‌ها لازم است به چند نکته توجه کنید:
کادر دوربین را امتحان کنید
با تمرین و عکسبرداری‌های آزمایشی میزان خارج بودن منظره‌یاب از کارد لنز راتشخیص دهید. همین آزمایش را در زمان استفاده از شرایط تله لنز نیز انجام دهید تا با شرایط منظره‌یاب و خروجی تصویر کاملا آشنا شوید.
فضای خالی
برای رفع مشکلات احتمالی از این خطا هنگام عکسبرداری در اطراف سوژه فضای خالی بیشتری بگذارید. به خاطر داشته باشید شما همیشه فرصت برش بهتر عکس را خواهید داشت اما اگر قسمتی از سوژه از کارد واقعی خارج باشد امکان اصلاح آن را ندارید. در واقع با استفاده از نرم‌افزار‌های کامپیوتری مثل فتوشاپ همیشه امکان ویرایش تصویر بعد از عکسبرداری هست و اگر فضای خالی در اطراف سوژه بیش از حد بود می‌توان آن را برش بیشتری داد.
 منظره‌یاب از راه لنز (TTL)
در این دوربین‌ها منظره‌یاب از طریق لنز و به وسیله ویدئو و یا آیینه چشم‌انداز را به عکاس نشان می‌دهد. این بهترین روش به کارگیری منظره‌یاب است که در دوربین‌های حرفه‌ای کار گذاشته می‌شود. اما در نظر داشته باشید صفحه نمایش (LCD) دوربین‌های دیجیتال خانگی نیز کارایی همین منظره‌یاب‌های TTL را دارند و در بسیاری از موارد پیش از عکسبرداری همان تصویری را نمایش می‌دهند که به تصویر خواهند کشید.
 انواع زوم
زوم دیجیتال و زوم اُپتیکال
اگر دوربین دیجیتال غیر حرفه‌ای شما دارای هر دو زوم بود حتما از گزینه زوم اُپتیکال استفاده کنید. تفاوت این دو زوم بدین شرح است:
دیجیتال زوم یک بزرگنمایی واقعی نیست و تنها برش‌ای دیجیتالی یک تصویر است. در واقعی هنگام زوم دیجیتال شما بخش‌هایی از یک عکس را برش داده و مابقی را بزرگتر به نمایش در می‌آورید. بدین وسیله تعداد زیادی از پیکسل‌های یک عکس را حذف کرده و در نتیجه رزولوشین یا کیفیت تصویری عکس را پایین می‌آورید.
اُپتیکال زوم یک بزرگنمایی واقعی است چرا که سوژه توسط لنز بزرگنمایی می‌شود. با این روش از کیفیت و پیکسل‌های تصویر کاسته نمی‌شود.
در نتیجه همیشه به عکاسان دوربین‌های دیجیتال خانگی توصیه می‌شود که هنگام خرید دوربین تفاوت این دو زوم را مد نظر داشته باشند و هنگام عکاسی نیز استفاده از زوم اُپتیکال را در اولیت قرار دهند.
بیشتر بخوانید:
اعلام اسامی راه یافتگان به نمایشگاه عکس "بدرقه سردار"
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن