زندگی ایرانیان به روایت عکاس: اینگه موراث

کتاب عکسایرانگزیده‌ عکس‌های‌ اینگه‌ موراث (Inge  Morath)‌ برای‌ نخستین‌ بار درسال‌ ۲۰۰۹ توسط‌ انتشارات‌  steidl  در قطع‌ رحلی‌ بزرگ‌ ودر۳۰۴صفحه‌ به‌ زبان‌ انگلیسی‌ منتشر گردیده‌ است‌.

عکاس کتاب خانم اینگه موراث متولد ۱۹۲۳ در استرالیاست که در زمان کار حرفه ای عکاسی با آژانس مگنوم آشنا می شود. در سال ۱۹۵۶ به سفارش کارتیه برسون سفرهایی به کشورهای خاورمیانه برای تهیه عکس انجام میدهد. اینگه موراث در سفر به ایران عکسهایی از تهران و حاشیه های آن، شهر ری، کرج، رشت و بندرپهلوی، چالوس، یزد، اصفهان، شیراز، آبادان، آقاجری تهیه کرده است.

موراث علاوه بر ایران به کشورهای دیگری در منطقه خاورمیانه مانند عربستان سعودی، اردن، لبنان، سوریه و عراق سفر کرده است .

این کتاب دربردارنده عکسهایی از ایران از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۹ است و با توضیحات مونیکا فابر و آذر نفیسی درباره روش اینگه و مقدمه جان ژاکوب همراه است.

عکسهای موراث نشانگر دقت و توجه او به جنبه های عمومی و فرهنگ ایرانی است. برخلاف آثار بسیاری دیگر از عکاسان، معماری در حد پس زمینه برای او اهمیت دارد. زندگی اجتماعی، آداب و رسوم و پوشش مهمترین نقطه توجه عکاس است. عکسهای موراث در مرحله ای از شکل گیری زندگی شهرنشینی ایرانیان در مسیر توسعه تصویری آشنا به ذهن می آورد. شباهتهای ناگزیری از دیروز با امروز ایران در این تصاویر دیده می شود. شاید این شباهت ها به دلیل حضور سنتهای فرهنگی متداومی باشد که تا امروز نیز در زندگی ایرانیان جاری است.

موراث در مدت اقامت در ایران سفارشهای عکاسی برای کمپانی پپسیکولا و شرکت نفت آبادان انجام داده است. این عکسها جلوه ای متمایز به کتاب داده است.

آشناترین نماد و فرهنگ آمریکایی حضور پپسیکولاست. این نوشابه آمریکایی در دهه توسعه مدرنیزم و پس از کودتای آمریکایی علیه مصدق در ایران تبلیغ و عرضه می شده است و به همین صورت در مرکز نگاه موراث قرار گرفته است و میتوان گفت تضاد سنت و مدرنیزم در ساده ترین مظاهر زندگی روزانه در عکسهای او تصویر شده است.

به ویژه عکسهای او از منطقه نفت خیز آبادان که جلوه ای متفاوت از سایر عکسها را نشان میدهد و در آنها، به واسطه آمدن آمریکایی ها در جنوب و، نفت، چهرهای دیگر از ایران دیده می شود. در کتاب  ایران دو عنصر کار و زندگی به عنوان محوری ترین عناصر تصویر جامعه ایرانی شناسانده شده است. این کتاب شیوه سخت زندگی ایرانیان را در پنج دهه پیش نشان می دهد، اما در کنار آن نشاط و زندگی ساده و متنوع آدم هایی را نیز تصویر می کند که با تفاوت های فرهنگی و اندیشه ای در کنار هم زیست می کند و مجموعه آنها در کنار هم تصویری جذاب را نمایان می سازد؛ فضایی نوستالژیک که برای بیننده امروزی تازه است.  

نمونه ایی از آثار اینگه موراث از کتاب زندگی ایرانیان:

گرد آورنده : گلناز گلشن

بیشتر بخوانید:
اعلام برندگان مسابقه عکاسی حفاظت از طبیعت ۲۰۱۹
کلاسهای عکاسی باشگاه عکاسان جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن