۱۳ روش برای عکاسی در شب با موبایل

گوشی‌های هوشمند حالا همه را تبدیل به عکاسان متحرک کرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که بطور مرتب از دوربین گوشی هوشمند خود برای عکاسی استفاده می‌کنند.

غیرممکن است برای عکاسی در شب توسط تلفن همراه به چالش بر نخورده باشید ؛ این دغدغه یک دغدغه مشترک بین تمام عکاسان تلفن های هوشمند است که متاسفانه تصور می کنند هیچ راه حلی برای خلاصی از آن وجود ندارد .

نمی توان منکر شد که ثبت تصاویر با کیفیت و واضح در تاریکی شب هنر است اما به همان اندازه دقت و مهارت لازم است خصوصاً زمانی که ابزار تصویر برداری شما یک تلفن هوشمند باشد نه یک دوربین چند ده میلیونی حرفه ای . اگر جزو آن افرادی هستید که تصور می کنید عکاسی در شب بدون دوربین‌های حرفه‌ای DSLR غیرممکن است مطالعه ی این مقاله را برایتان به شدت توصیه می کنم . خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی در موبایل های هوشمند امروزه ، مسیر تصویر برداری در شب را برای همه با رعایت ۱۳ نکته ی زیر فراهم آورده است .عکاسی در شب واقعا یک چالش بزرگ است ، مخصوصا زمانی که برای افزایش نور محیط دست به دامن نور مصنوعی فلش شوید و اوضاع را از آنچه که هست خراب تر نمایید . تصاویری که با این شرایط ثبت شوند هیچ شباهتی با تصور ذهنی شما از سوژه مورد نظر ندارند.با این حال در زیر نور مهتاب هم می توان تصاویر به زیبایی و کیفیت تصاویر زیر نور خورشید خلق کرد ، آن هم با یک تلفن همراه هوشمند .

فعال کردن حالت HDR

قطعا گزینه ی HDR به چشمتان خورده . این قابلیت‌ در قسمت تنظیمات دوربین اکثر گوشی‌های هوشمند موجود است که البته اکثر افراد چون شناختی از آن ندارند از آن استفاده‌ای نمی‌کنند؛ ممکن است یکبار از جهت کنجکاوی آن را فعال کرده و عکاسی کرده باشید ولی با نتیجه ی بدی که نصیبتان شده ، دور آن را خط کشیده اید و دیگر طرفش نرفته اید اما شاید جالب باشد بدانید HDR متخصص عکاسی در شب است ؛ معمولا تصاویر بی نظیری در نور کم به شما تحویل می دهد . HDR مخفف عبارت High Dynamic Range و به معنای محدوده‌ی دینامیکی گسترده است. قابلیت HDR قابلیت جدیدی و خارق العاده ای نیست اما به تازگی به سبب استفاده از این قابلیت درگوشی‌های اندرویدی و iOS بسیار مورد توجه واقع شده است چراکه طبق معنای عبارت High Dynamic Range فعال کردن حالت HDR موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود.اگر منظور از محدوده‌ی دینامیکی در عکاسی را نمیدانید نگران نباشید ، محدوده‌ی دینامیکی به نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن تصویر اطلاق می شود . برای ثبت یک تصویر به کمک قابلیت HDR به‌جای یک تصویر به حداقل ۳ تصویر نیاز داریم، هر تصویر با مقدار نور متفاوتی گرفته می‌شوند و به همین دلیل جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این ۳ تصویر، متمایز است.
با استفاده از یک ادیتور می‌توان بهترین بخش‌های هر یک را برگزید و ۳ عکس گرفته‌شده را باهم ادغام کرد. البته فرآیند HDR در تلفن های هوشمند به صورت اتومات صورت می گیرد ، یعنی تمامی عکس‌ها و پروسه متعلق به آن و همچنین ترکیب سه (یا بیشتر) عکس در یک عکس نهایی ، توسط گوشی شما صورت می‌گیرد؛ بنابراین به‌جز فعال کردن حالت HDR و لذت از کارایی این قابلیت وظیفه ی دیگری بر دوش شما نیست.
معمولاً تصویری که نتیجه قابلیت HDR است، به تصویر ذهنی ما از سوژه مورد نظر قرابت بیشتری دارد . در واقع جزییات بیشتری از صحنه در عکس ثبت می شود و تصویر طبیعی تری به ما تحویل می دهد .
استفاده از قابلیت HDR فرایند عکاسی شما را با کمی تاخیر همراه می کند چراکه باید صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته‌ شده ، پردازش و ترکیب شوند؛ بنابراین اگرمی خواهید از این قابلیت استفاده کنید می‌بایست سوژه عکاسی شما ثابت و بدون تحرک باشد .

ثابت نگه‌ داشتن دوربین

از لرزش و تحرک گوشی موبایل حین عکاسی در شب به شدت بپرهیزید . تکان خوردن دوربین در نور کم می‌ تواند عکس را چند برابر تار تر کند .اگر یک عکس خوب می خواهید صبور باشید . بهتر است با تکیه دادن به یک جسم سخت مانند دیوار، درخت یا تیر چراغ‌ برق یا هر چیزی که در دسترستان است گوشی را کاملاً ثابت نگه‌دارید. در صورت امکان می‌توانید موبایل خود را با قرار دادن روی یک محل ثابت مانند لبه‌ ی یک نیمکت یا میز زحمت عدم تحرک گوشی را از سر خود باز کنید . با این اصول می‌توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که لرزش دوربین گوشی عکس هایتان را خراب نمی کند .البته با پرداخت هزینه می توانید پایه‌های مخصوصی نیز برای دوربین‌های موبایلی که در بازار و فروشگاه‌های اینترنتی موجود هست که تهیه کنید . در این بین پایه های عنکبوتی نیز ایده جذابی هستند که می‌توانید به هرجایی که می‌خواهید آن را نصب کنید.

استفاده از قابلیت تایمر خودکار (Self-Timer)

لرزش و حرکت ناشی از فشردن دکمه تصویر برداری ، خود یک چالش جدید در این نوع عکاسی محسوب می شود . این موضوع در هنگام روز چندان مشکل ساز نخواهد بود اما در نور کم یا هنگام شب به دلیل کاهش نور محیط و بالا رفتن زمان نوردهی دوربین؛ ممکن عکس شما تار و بی کیفیت باشد .تمام دوربین‌های موبایلی مجهز به قابلیت تایمر عکاسی خودکار (Self-Timer) هستند که اکثر مردم تصور می‌کنند کارایی آن تنها در ثبت عکس‌های دسته‌جمعی است ، درحالی‌که در بخش تایمر خودکار تایم ۲ ثانیه‌ای تعبیه شده که نقش آن دقیقاً برای اوقاتی است که می‌خواهید لرزش ناشی از فشردن دکمه مورد نظر باعث تاری در عکستان نشود .

تنظیم میزان نوردهی (Exposure)

در علم عکاسی، Exposure یا همان میزان نوردهی به مقدار نوری گفته می شود که با هر بار فشردن دکمه‌ی شاتر به یک بخش خاص از تصویر اعمال می‌شود. برای اینکه یک عکس حرفه ای داشته باشید بهتر است میزان دوردهی را به صورت دستی در موبایل تنظیم کنید . در دوربین گوشی‌هایی نظیر آیفون، HTC، هوآوی و انواع دیگر از گوشی‌های فناوری جدید می‌توانید پس از تعیین نقطه‌ی فوکوس با حرکت دادن انگشت روی نمایشگر به سمت بالا یا پایین میزان نوردهی را به سهولت تغییر دهید . به کمک نوردهی می توانید بخش‌های پرنور صحنه را به میزانی در عکس نوردهی کنید که رنگ‌ها و جزئیات آن‌ها به صورت طبیعی مشخص شود. نوردهی خارج از استاندارد می‌تواند بخش‌های پرنور صحنه را به‌ قدری روشن کند که جزئیات آن کاملا از بین برود . از این‌که برای ثبت دقیق رنگ و جزئیات صحنه میزان نوردهی را کاهش دهید هراسی نداشته باشید.

استفاده از نورهای محیطی موجود

اگر هنگام عکاسی با موبایل در شب منبع نوری مصنوعی در نزدیکی شما بود از آن استفاده کنید . حتی منابع نوری با نور کم هم می‌توانند به شما کمک کنند تا از افزایش نویز در عکس یا تاری های ناخواسته جلوگیری کنید. اگر سوژه‌ی شما یک انسان است برای رسیدن به بهترین نتیجه می‌توانید آن را در محلی قرار دهید که منبع نوری به شکل غیرمستقیم او را روشن کند.

اضافه کردن منابع نوری مصنوعی

عکس برداری در شب می تواند به سادگی استفاده از چراغ قوه همراهانتان باشد ؛ بدین صورت که یک نفر با نور چراغ قوه سوژه عماسی شما را ساپورت کند . هرچه تعداد افرادی که نوردهی می کنند بیشتر باشد ، تصویر حرفه ای تری خواهید داشت.

عکاسی در شب بدون فلاش

نور مصنوعی فلاش همان چیزی است که عکاسی شما در نور کم را خراب تر از آنچه هست می کند . متاسفانه نور فلاش زمینه سوژه شمارا کاملا سیاه و خود سوژه را به صورت غیر طبیعی روشن می کند به طوری که فرقی نمی‌کند پشت سر شما یک فضای زیبا با منظره ی عالی باشد یا یک پارچه مشکی! توصیه می کنیم به جای استفاده از نور فلاش ، از راهکار های ۱ تا ۶ ذکر شده در این مقاله استفاده کنید .

به کار گیری گجت‌های روشنایی

عکس سلفی در محیطی که پس زمینه روشن است ، وضعیت مشابه قبلی را برایتان رقم خواهد زد . با این تفاوت که صورت شما تیره و پس زمینه بیش از حد روشن ثبت می شود . افزودن گجت‌های مخصوص روشنایی که یک منبع نوری نسبتا قوی را با گوشی شما همراه می کند یکی از راه‌ حل‌های کارآمد برای عکاسی در شب است.

عدم استفاده از قابلیت Zoom

به طور کلی زوم دیجیتال می‌تواند روی هر عکسی، چه در نور کم و چه در نور ناسب ، تأثیر منفی در کیفیت عکس داشته باشد که البته اهمیت این نکته هنگام عکاسی در شب چند برابر است ، به این دلیل که با زوم کردن شما، میزان تاثیر لرزش دست و نویز در عکس را افزایش می دهید . علاوه بر آن زوم دیجیتال روی رزولوشن و وضوح تصویر نیز تاثیر منفی می گذارد .

استفاده از ISO 400

ISO(ایزو) همان میزان حساسیت سنسور دوربین به میزان روشنایی موجود در محیط است. اعداد کم در ISO به معنای کاهش حساسیت سنسور به نور و در مقابل آن اعداد بزرگ‌تر نیز به معنی حساسیت‌های بالای نور می باشد . به طور کلی هر چه میزان ISO پایین‌تر باشد، عکس واضح تر ، تمیزتر و پسندیده تر خواهد بود. به طور کلی عکس‌هایی با مقدار ISO پایین رنگ‌های دقیق‌تری دارند. اگر ISO بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تنظیم شود بهترین تصویر خروجی را به شما تحویل خواهد داد و این مورد نیز بستگی به طراحی فنی و اندازه سنسور دارد. در بعضی طراحی‌ها حتی تا ISO برابر با ۴۰۰ نیز تصویر مناسبی درخروجی ظاهر می شود و امکان بزرگنمایی آن تا مقدار زیادی فراهم می‌شود.استفاده از ISO های پایین در نور کم به دلیل حساسیت کمتر سنسور دوربین به نور، نور کمتری جذب می شود و عکس مورد نظر تیره ثبت می شود با این توصیف استفاده از ISO با مقدار های بالاتر یکی از راه‌حل ساده برای عکاسی در شب است که موجب می‌شود بدون نیاز به نور مصنوعی فلاش و یا نورهای محیطی جانبی بتوانید تصویر خروجی حرفه ای تری داشته باشید ؛ تنها نقطه ضعف این ترفند این است که همان‌طور که گفته شد استفاده از ISO با مقادیر بالا موجب ایجاد نویز بیشتر در تصویر می‌گردد؛ اما معمولاً استفاده از ISO 400 یک مقدار ایده آل با خروجی خوب را نتیجه می دهد.

بیشتر بخوانید:
۲۰ نکته در عکاسی
استفاده از حالت عکس‌برداری متوالی

یکی دیگر از قابلیت های تلفن های هوشمند امروزه عکس برداری پی در پی یا (Burst Mode یا Best Photo) دارند که با نگه‌ داشتن دکمه شاتر دوربین موبایل این امکان را فراهم می کند که بتوانید در چند ثانیه تعداد زیادی عکس متوالی بگیرید. مثلا در بسیاری از موبایل ها می‌توانید با نگه‌ داشتن دکمه عکس‌برداری برای یک ثانیه ۱۰ عکس متوالی را ثبت کنید.استفاده از این قابلیت چه در عکس‌برداری روز و چه در عکس‌برداری در فضای تاریک یا شب توصیه می‌گردد.

تنظیم تعادل رنگ سفید

تعادل رنگ سفید (White Balance) اصطلاحی است که در عکاسی و تصویر برداری دیجیتالی و گاهی در چاپ بکار می‌رود و معنای آن : روند اصلاح رنگ‌ها است ؛ بدین صورت که در این روند اصلاحی تن رنگ سفید که ممکن است تمایل به برخی رنگ‌های دیگر داشته باشد تبدیل به سفیدِ مطلق می‌شود و سایر رنگ‌ها نیز به تبعیت از آن، اصلاح می‌شوند.
حتما برایتان پیش‌آمده که در منزل و زیر نور زرد لامپ‌های تنگستن و یا نور لامپ‌های مهتابی یا کم‌ مصرف (فلورسنت) عکاسی کنید و سوژه عکستان زرد یا نارنجی یا آبی و سفید رنگ در عکس ظاهر شود . این مشکل به دلیل تنظیم نبودن رنگ سفید دوربین اتفاق می افتد . درواقع این تفاوت ناشی از آن است که تراز سفیدی چشم شما همیشه به‌صورت اتومات به بهترین حالت تنظیم می‌شود اما تراز سفیدی دوربینتان نیاز به تنظیم دستی دارد .و در نهایت دلیل تفاوت تراز سفیدی در مکان‌های مختلف عکاسی به این دلیل است که دمای رنگ نور هر محیط متمایز با محیط دیگر است، مثلا دمای رنگ نور خورشید با نور لامپ فلورسنت فرق دارد . این چالش خصوصاً در شب که نورهای مصنوعی اکثرا به رنگ های زرد یا سفید در محیط عکاسی زیاد می شود مشکل ساز می شود .اکثر دوربین‌های تلفن های هوشمند به طور پیش‌فرض روی تراز سفیدی اتومات تنظیم هستند . ولی متاسفانه در حالت اتوماتیک دوربین تلاش دارد تا رنگ نور چراغ‌ها را به سفید نزدیک کند و در نتیجه رنگ‌های شفاف و زنده‌ی عکس را مصنوعی جلوه خواهد داد .

عدم استفاده از کاهش‌دهنده نویز

برخی از موبایل های هوشمند دارای قابلیتی به نام کاهش‌دهنده نویز هستند که فعال بودن این قابلیت در هنگام عکاسی در شب تأثیر منفی برعکس نهایی شما خواهد گذاشت .فعال بودن این قابلیت در شب باعث ایجاد نورهای سفیدی در عکس می‌شود .

با گذشت زمان عکاسی با موبایل های هوشمند حرفه ای تر و لذت بخش می شود ؛ زمانی یک عکاس حرفه ای می شوید که در نور کم ، نور زیاد ، داخل ماشین ، در طبیعت و هرجای دیگر به صورت تخصصی شرایط را آنالیز کرده و تصمیم بگیرید .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن