مُد عکاسی Bulb چیست؟

عکاسان اغلب از محدودیت سرعت شاتر ۳۰ ثانیه‌ای در بسیاری از دوربین‌ها احساس نا امیدی می‌کنند. چیزی که ممکن است آنها متوجه نشوند این است که یک روش آسان برای از بین رفتن این محدودیت وجود دارد.

حالت عکاسی بالب ( به انگلیسی Bulb ) به عکاس اجازه می‌دهد تا سرعت شاتری طولانی‌تر از ۳۰ ثانیه داشته باشد، پس اگر بخواهید عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید، احتمالا با این گزینه سر و کار خواهید داشت.

Bulb چیست؟

Bulb mode عملکردی است که به شما اجازه می دهد مدت زمان باز ماندن شاتر خود را کنترل کنید. این چیزی نیست که شما به طور منظم از آن استفاده کنید، بلکه زمانیکه می خواهید یک نوردهی بیش از ۳۰ ثانیه داشته باشید، استفاده از مُد عکاسی Bulb راه انجام این کار است.

حالت بالب ( Bulb ) در عکاسی چیست

حالت بالب به سادگی گزینه سرعت شاتر است که می‌توانید در حالت دستی دوربین آن را انتخاب کنید. این اجازه می‌دهد تا هر چقدر که می‌خواهید شاتر دوربین را باز بگذارید و نوردهی داشته باشید؛ یک ثانیه، یک دقیقه، ۱۷ دقیقه یا هر مدت زمان دیگری.

نکته مهم در حالت بالب این است که شاتر دوربین شما تا زمانی که دکلانشور دوربین را پایین نگه دارید باز می‌ماند. محدودیت زمانی نوردهی در حالت بالب به دوربین شما بستگی دارد، بعضی اوقات ۳۰ دقیقه، گاهی اوقات نیز تا زمانی که دوست دارید ( یا تا زمانی که باتری دوربینتان تمام شود ).

حالت بالب را از کجا پیدا کنیم ؟

امروزه همه دوربین‌ها دارای حالت بالب نیستند، اما اکثر DSLR ها و دوربین‌های بدون آینه این کار را انجام می‌دهند. این شامل تقریباً تمام دوربین‌های DSLR و بدون آینه نیکون، کانن، سونی، فوجی، الیمپوس و پنتاکس است.

بررسی این موضوع که دوربین شما دارای حالت بالب است یا خیر، بسیار آسان است. دوربین خود را به حالت Manual یا دستی ببرید و سرعت شاتر خود را تا جایی که امکان دارد طولانی کنید/ معمولاً بعد از ثانیه ۳۰، دوربین شما حرف ” B ” را به عنوان سرعت شاتر برایتان نشان می‌دهد. این همان حالت بالب در دوربین شماست !

نحوه استفاده از سرعت شاتر بالب

اگر قبلاً از حالت بالب استفاده نکرده‌اید، ممکن است سردرگم شوید که چرا با انتخاب گزینه ” B ” در سرعت شاتر، نوردهی بسیار کوتاهی دارید. به عنوان مثال‌، شما حالت بالب را فعال کرده‌اید و حالا همانند همیشه دکلانشور دوربینتان را فشار می‌دهید. در این حالت، شما فقط در کسری از ثانیه شاتر را باز می‌کنید و نوردهی بسیار کوتاهی خواهید داشت.

دلیل این امر این است که حالت بالب نیاز دارد در تمام طول نوردهی دکمه شاتر را پایین نگه دارید. اگر دکمه شاتر را به مدت ۴۵ ثانیه نگه دارید، نوردهی شما ۴۵ ثانیه خواهد بود. اما اگر دکمه شاتر را مانند همیشه و در حالت عادی فشار دهید و رها کنید، ممکن است نوردهی معادل ۱/۲ ثانیه یا حتی کمتر داشته باشید.

به طور کلی، اگر قصد دارید از نوردهی کمتر از ۳۰ ثانیه ( یا هر چه طولانی‌ترین سرعت شاتر دوربین شما باشد ) استفاده کنید، هیچ دلیلی برای استفاده از حالت بالب وجود ندارد. تنها استثنا این است که بخواهید در طول شب و از مسیر حرکت ستارگان عکاسی کنید. در این حالت احتمالا شما می‌خواهید خیلی دقیق سرعت شاترتان را محاسبه کنید تا مسیر حرکت ستارگان را به زیبایی هر چه تمام‌تر ثبت کنید. اما باز هم معمولا سرعت شاتر شما بیش از ۳۰ ثانیه خواهد بود. (با مُد Bulb، باید دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید – f/8 همیشه یک نقطه شروع بسیار خوب است)

دوربین را بر روی مُد عکاسی Bulb تنظیم کنیم و سپس دکمه شاتر را فشار دهیم؟

خیر . باید از یک کنترل کابلی/ریموت، از نوعی که به شما اجازه دهد تا نوردهی را برای مدت زمانی که می خواهید باز و قفل کرده و سپس وقتی کارتان تمام شد آن را ببندید، استفاده کنید.

اگر از دکمه شاتر روی دوربین استفاده کنید، آنگاه مجبورید انگشت خود را بر روی آن نگه دارید تا شاتر باز بماند. این کار باعث حرکت دوربین (لرزش و تاری عکس) می شود، به علاوه این که شما قادر به حرکت نخواهید بود!مشخص است که شما باید با دوربین ثابت شده بر روی سه پایه کار کنید، تا هر گونه حرکت یا لرزش دوربین را به حداقل برسانید.

حالت Bulb در برابر Time Exposure

امروزه برخی از دوربین‌های دیجیتال دارای چیزی حتی بهتر از حالت بالب هستند که به آن Time Exposure گفته می‌شود. در این حالت، به هیچ وجه لازم نیست دکلانشور دوربینتان را نگه دارید. برای شروع نوردهی و ثبت عکس، کافی است یکبار دکمه شاتر را فشار دهید و مجدداً پس از اتمام نوردهی آن را فشار داده تا عکس پردازش و ثبت شود.

من نمی‌دانم که چرا تمام دوربین‌های موجود در بازار از این ویژگی فوق العاده مفید برخوردار نیستند، اما متاسفانه اینگونه است. خوشبختانه، بسیاری از دوربین‌های جدید امروزی این گزینه را دارند، حتی برخی از دوربین‌های ارزان‌تر مانند نیکون D5600 نیز از آن استفاده می‌کند. اگر دوربین شما نیز حالت تایم اکسپوژر را دارد، دلایل کمی برای استفاده طولانی‌تر از حالت بالب وجود دارد.

تایم اکسپوژر مود عملکردی ۱۰۰ درصد شبیه به حالت بالب دارد، با این تفاوت که نیازی نیست در آن دائما دست خود را روی شاتر دوربینتان نگه دارید. با کاهش سرعت شاتر به کمتر از ۳۰ ثانیه در حالت دستی، به حالت تایم اکسپوژر خواهید رسید، دقیقا همانند همان حالت بالب. این گزینه در برخی دوربین‌های دیجیتال با عنوان ” T ” نشان داده می‌شود.

نویز در عکاسی با نوردهی طولانی

معمولا تصاویری که با نوردهی بیش از ۳۰ ثانیه ثبت می‌کنید، نتایج خارق‌العاده‌ای دارند. اما باید دقت کنید که سرعت شاتر شما در این حالت خیلی طولانی است، شاید چند دقیقه یا بیشتر. اگر دقت نکنید، کیفیت تصویر شما می‌تواند نابود شود. ( بهترین زمان برای امتحان کردنش در هنگام شب زمانی است که همه چیز سیاه شده و شما می خواهید عکس بگیرید.)

یک نکته مهم این است که سنسورهای دوربین اگر نوردهی طولانی داشته باشند، ممکن است کمی گرم شوند. یعنی اگر از یک زمانی بیشتر شاتر آنها باز بماند، سنسور داغ خواهد شد. این گرما به تصویر منتقل شده و باعث می‌شود نویز در تصویر شما به وجود بیاید.

اگر در آب هوای سرد عکاسی می‎‌کنید، احتمالا میزان نویز کمتر خواهد بود، اما در نهایت باز هم مقداری از آنها وجود خواهند داشت. مهمتر از آن این است که به دلیل نوردهی خیلی طولانی، هر پیکسل داغ ( Hot Pixel ) اثر بیشتری روی تصویر شما خواهد گذاشت.

راه حل این مشکل این است که نوردهی را بیش از حد طولانی نکنید، یعنی نهایتا ۸ تا ۱۰ دقیقه باشد. اگر واقعاً به سرعت شاتر بیشتری نیاز دارید، باید این مشکلات را هم بپذیرید. البته میزان شدت این مشکلات به مدل دوربین شما نیز بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:
برگزیدگان مسابقه عکاسی (GDT) 2020

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن