موقع خرید دوربین از این ۵ اشتباه اجتناب کنید

خرید دوربین دیجیتال این روزها با توجه به گزینه‌های متعدد، امری گیج‌کننده و طاقت‌فرسا محسوب می‌شود؛ که اگر با آگاهی و اطلاعات کافی به خرید دوربین نروید، قطعا سرتان کلاه خواهد رفت.

تمرکز صرف روی تعداد پیکسل‌ها
درباره یک دوربین خوب، تنها یک خصوصیت وجود ندارد که به شما بگوید کدام دوربین برای شما بهترین گزینه است که یکی از مهم‌ترین آنها مگاپیکسل است. هر مگاپیکسل، محتوی یک میلیون پیکسل است اما دانستن اینکه دوربین مدنظر شما دقیقا چند مگاپیکسل دارد واقعا جزو اطلاعات مفید محسوب نمی‌شود. شمردن تعداد مگاپیکسل‌ها، شیوه قابل اعتمادی برای اینکه نشان دهد یک دوربین الزاما عکس بهتری می‌اندازد نیست. بنابراین، مهمترین جزئی که باید به آن توجه کنید سنسور است که نور را جذب می‌کند و درست نقطه مقابل فیلم عکاسی در دوربین‌های دیجیتال محسوب می‌شود.

نور از راه لنز وارد دوربین شده و به سنسور برخورد می‌کند که این سنسور نور را به یک سیگنال الکترونیک تبدیل می‌کند و پردازنده عکس از آن برای ایجاد یک تصویر واقعی استفاده می‌کند. هرچه سنسور بزرگتر باشد پیکسل‌ها نیز بزرگتر می‌شوند و هرچه پیکسل بزرگتر شود نور بیشتری می‌توان جمع کرد در نتیجه عکس بهتری ثبت می‌کنید.

دوربینی که سنسور بزرگتری داشته باشد تصاویر بهتری نسبت به دوربین‌هایی که سنسور کوچکتری دارند ثبت می‌کند حتی اگر این دو دوربین در تعداد مگاپیکسل‌ها با هم برابر باشند.

اگر قصد مقایسه دو دوربین با مگاپیکسل‌های مشابه را دارید اما یکی از آنها سنسور بزرگتری دارد، درست است که تعداد مگاپیکسل‌ها برابر است اما پیکسل‌های دوربینی که سنسور بزرگتری دارد، ابعاد بزرگتری دارد و امکان جذب نور بیشتری را می‌دهد در نتیجه باعث ثبت تصاویری می‌شود که دامنه پویایی بیشتر و در نتیجه نویز کمتری دارند. بنابراین اگر کیفیت عکس برای شما مهم است و قصد چاپ یا به اشتراک گذاشتن این تصاویر در فضای اینترنت را دارید، سنسور بسیار مهم‌تر از تعداد مگاپیکسل‌ها است چرا که ابعاد سنسور معرف ابعاد پیکسل‌ها نیز هست.

درنظر نگرفتن سایز سنسور
در دوربین‌های دیجیتال از انواع مختلفی از سنسورها نظیر CCD (شکل اختصاری دستگاه جفت‌کننده بار یا charged-coupled device) و CMOS (نیم‌رسانای اکسید فلزی مکمل یا complementary metal-oxide semiconductor) استفاده می‌شود. اما به لطف پیشرفت‌هایی که به تازگی در صنعت ساخت دوربین‌های عکاسی حاصل شده، خیلی مجبور نیستید به تفاوت‌های میان این دو مدل سنسور توجه کنید. در عوض باید با استانداردهای مختلف ابعاد این سنسورها آشنا شوید. در هر دو مدل دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه یا نوع کامپکت (CSC)، ابعاد سنسورها شامل: فول فریم، APS-C، APS-H، چهار سوم و میکرو چهار سوم می‌شود.

سنسور فول فریم به سنسورهای دوربین دیجیتال اطلاق می‌شود که ابعاد آن ۳۶×۲۴میلی‌متر است که این ابعاد معادل فیلم‌های عکاسی ۳۵ میلی‌متری است. این سنسورها بزرگ و گران هستند و فقط در دوربین‌های DSLR می‌توان آنها را یافت که تصاویر بزرگ و عالی را ثبت می‌کنند. اما ابعاد این دوربین‌ها برای مصرف‌کنندگان عادی بزرگ و حمل آنها دشوارتر است.

اما دوربین‌های DSLR کامپکت، که به اندازه دوربین‌های فول فریم DSLR قدرتمند نیستند نیز بازهم تصاویر عالی ثبت می‌کنند. در این دوربین‌ها از سیستم پیشرفته ثبت تصاویر یا APS استفاده شده که در سنسور‌های نوع APS-C ابعاد آنها ۱۴ در ۲۱ و ۱۶ در ۲۴ میلی‌متر است. در سنسورهای نوع APS-H، ابعاد این تصاویر ۲۸٫۷ در ۱۹٫۱ میلی‌متر است. همچنین، دوربین‌های چهار سوم، به سنسورهایی با ابعاد ۱۳ در ۱۷٫۳ میلی‌متر مجهز هستند و به‌جای نسبت ابعادی ۳ به ۲ در APS از نسبت ابعادی ۴ به ۳ استفاده می‌کنند. در نهایت، دوربین‌های میکرو چهار سوم، از یک سیستم بدون آینه استفاده می‌کنند و در آنها از سنسورهایی با همان ابعاد سه به دو استفاده می‌شود اما کیفیت تصاویر ثبت شده توسط آنها آنقدرها بالا نیست.

بنابراین اگر قصد دارید حرفه عکاسی راه بیاندازید، سراغ دوربین‌های فول فریم بروید که از سنسورهای پیشرفته APS استفاده می‌کنند. همچنین اگر قصد چاپ کردن عکسهای خود و نمایش گذاشتن در داخل خانه را دارید باید برای خرید روی مدل‌های رده پایین DSLR یا CSC با سنسورهای بزرگ مانور دهید. دوربین‌های بدون آینه در ثبت تصاویر ویدیویی از دوربین‌های DSLR بهتر عمل می‌کنند اما وقتی صحبت از عمر باتری یا شروع به کار سریع شود، آنها اندکی نسبت به مدل‌های مشابه ضعیف‌تر هستند. علاوه بر این وقتی قصد خرید لنز دارید، سایز سنسور را نیز درنظر بگیرید.

درنظر گرفتن فرمت فشرده‌سازی درصورتی که قصد ضبط ویدیو دارید
اگر قصد خرید دوربینی دارید که قابلیت ضبط تصاویر ویدیویی با کیفیت بالا دارد، حتما فکر می‌کنید دوربین‌های با کیفیت فیلمبرداری ۴K بهترین گزینه هستند. اما بسیاری از خریداران واقعا اطلاع ندارند که کیفیت ۴K واقعا به چه معناست. ۴K در واقع به تعداد پیکسل‌های افقی در یک فایل ویدئویی اطلاق می‌شود. اما در کیفیت HD، که تا پیش از ظهور کیفیت ۴K بالاترین کیفیت تصویربرداری محسوب می‌شد، دقت تصاویر مختلفی را دربر می‌گیرد اما اغلب اوقات به تفکیک تصویر در ابعاد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل اطلاق می‌شود. بنابراین، ویدئوهای ۴K نسبت به ویدئوهای HD اغلب کیفیت بالاتری دارند مشروط بر آنکه این ویدیوها را در صفحات نمایشی تماشا کنید که پیکسل‌های کافی را برای نمایش جزئیات اضافه شده به این تفکیک تصویری داشته باشند.

همچنین یکی از مهمترین مواردی که در خرید دوربین‌های ۴K باید درنظر بگیرید این است که بسیاری از افراد نمایشگرهایی که قادر به پخش تصاویر ۴K باشند را ندارند. اما درصورت ضبط تصاویر با این کیفیت دست شما برای انواع و اقسام ادیت‌ها باز است. ضبط تصاویر با کیفیت ۴K ابعاد بزرگتری در اختیار شما می‌گذارد و به شاما این اطمینان را می‌دهد که با گذر زمان این تصاویر کیفیت خود را حفظ کرده و دیرتر قدیمی می شوند.

تحقیق نکردن در هنگام خرید لنز
حتی عکاسان تازه‌کار نیز اغلب می‌دانند لنزهای سریع‌تر تصاویر بهتری تولید می‌کنند. یک لنز سریع، لنزی است که دارای یک دیافراگم (Aperture) بزرگ است. همچنین بسیاری از خریداران می‌دانند کیت لنزی که اغلب همراه دوربین گذاشته می‌شود، نمی‌تواند تمام قابلیت‌های دوربین را نشان دهد. بنابراین، خرید یک لنز بهتر برای دوربینی که سنسور بزرگ یا فول فریم دارد، فکر خوبی است مشروط بر اینکه بودجه شما اجازه بدهد بیشتر هزینه کنید.

وقتی قصد خرید لنز دارید باید به دیافراگم و فاصله کانونی آن توجه داشته باشید. فاصله کانونی که با مقیاس میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود نشان می‌دهد که دوربین شما تا چه میزان از فضای مقابل را می‌تواند پوشش داده و ثبت کند. فاصله کانونی لنز‌های زاویه باز یا واید انجل، بین ۱۸تا ۳۰ میلی‌متر بوده و برای پرتره‌های گروهی، منظره و عکاسی در خیابان مناسب است. یک لنز نرمال با فاصله کانونی بین ۳۰ تا ۷۰ میلی‌متری برای عکاسی پرتره و ثبت تصاویر متفرقه مناسب است. لنزهای تله-فوتو با فاصله کانونی ۷۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر، برای عکاسی ورزشی یا در برخی موارد عکاسی از چهره استفاده می‌شوند. همچنین، از لنز‌های سوپر تله فوتو که فاصله کانونی آنها بیشتر از ۳۰۰ میلی‌متر است برای عکاسی ورزشی یا حیات وحش استفاده می‌شود.

اما دیافراگم به نسبت کانونی یا F-stop اطلاق می‌شود که عمق منظره یا منطقه‌ای که در فوکوس پشت و جلوی سوژه قرار دارد را کنترل می‌کند. دیافراگم قطر گشودگی لنز را نیز اندازه‌گیری می‌کند. هرچه تعداد دیافراگم پایین باشد به معنای بازتر بودن دریچه دیافراگم است در حالیکه بالاتر بودن این عدد به منزله بسته‌تر بودن دریچه لنز است. همچنین، لنزهای سریع، از لنزهای دور کند بهتر هستند. با دیافراگم داشته و به علاوه مدت زمان باز نگه داشتن شاتر و حساسیت سنسور یا ایزو می‌توانید میزان عبور نور را کنترل کنید و در نتیجه عکسی را که ثبت می‌کنید دقیقا تحت کنترل خود درآورید.

اما وقتی قصد خرید لنز برای دوربین‌های دارای قابلیت تعویض لنز دارید یک متغیر دیگر را نیز باید درنظر بگیرید و آن هم سوار کردن لنز و اتصالات آن است. حتی تولیدکنندگان یکسان هم از اتصالات متنوعی برای لنز استفاده می‌کنند که باید قبل از خرید لنز برای دوربین خود از نوع اتصالات آن به بدنه اطلاع کافی کسب کنید.

توجه نکردن به قابلیت استفاده و کاربرپسندی
یکی از راحت‌ترین عوامل در هنگام خرید یک دوربین که باید به آن توجه شود، راحتی استفاده از آن و کاربرپسند بودن است. شما باید دوربینی را انتخاب کنید که راحت در دست بگیرید و بتوانید راحت دکمه‌های آن را فشار دهید. در دسترس بودن دکمه‌های روی بدنه از مهمترین عوامل در هنگام خرید دوربین است. بنابراین اگر قرار نیست هیچوقت دوربین خود را از فضای خانه خارج کنید، دور خرید دوربین‌های بزرگ DSLR را خط بکشید. همچنین اگر قصد و زمان تعویض لنز را ندارید هم سراغ خرید چندین لنز نروید. همچنین هنگام خرید دوربین از کنترل کردن منوها و رابط کاربری آسان آنها نیز غافل نشوید. دست‌کم ببینید تا چه اندازه یادگیری کارکردن با این منوها آسان است.

بیشتر بخوانید:
انتشار فراخوان مسابقه عکاسی با موبایل (در خانه بمانیم از نگاه دوربین)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن