عکاسی فاین آرت یا هنرهای زیبا چیست؟

“فاین آرت“ برای بیان حس زیبایی شناسی، برقرای ارتباط و یا ایجاد تفکر به وجود آمده است. این هنر بیش از آنکه برای اهداف کاربردی ساخته شده باشد برای پرداختن به اهداف زیبایی شناسانه ایجاد شده . این هنر نوعی از انواع هنر است که در درجه اول به منظور فراهم آوردن زیبایی و لذت و نه برای استفاده تجاری ایجاد شده است. به همین دلیل فاین آرت به نشاط بخشی، تفکر برانگیز بودن، و زندگی بخش بودن آن شناخته می شود .

هر چند تعریفهای متفاوتی در مورد این نوع عکاسی وجود دارد اما یک سری اصول کلی بر آن حکم فرماست.

عکاسی فاین آرت با نامهای دیگری مانند Art Photography یا Artistic Photography نیز نامیده می شود.

عکس فاین آرت عکسی است که هدف اصلی آن انتقال دید شخصی و استایل خاص هنرمند به مخاطب است. به معنای دیگر، هنرمند می‌خواهد در اثرش به

مخاطب بگوید که چگونه دنیا، زندگی و محیط را می‌بینید و چه احساسی نسبت به آنها دارد.

مشخص است که در این نوع عکاسی هنرمند باید بر تمام مراحل کار از ابتدا تا انتها مسلط باشد و بتواند آنها را کنترل کند تا به هدف خود برسد.

این نوع عکاسی در نقطه مقابل عکاسی مستند و عکاسی سفارشی ( تبلیغاتی- صنعتی – …) قرار می‌گیرد. چرا که در این نوع عکاسی هدف هنرمند

واقعیت، جنبه استنادی و یا رضایت مشتری خاص نیست.

این نوع عکسها نیز قابلیت فروش دارند اما بر خلاف عکسهای سفارشی، هنرمند است که دید و سیلقه خود را به مخاطب عرضه می‌کند و مشتری خاص خود را می‌یابد.

این شاخه عکاسی مطمئنا با برخی شاخه‌های دیگر هم پوشانی دارد مانند عکاسی منظره، عکاسی پرتره و …

در مورد عکاسی منظره و طبیعت دو رویکرد می‌توان متصور شد: رویکرد استنادی و رویکرد هنری. در نوع اول وجه مستند باید حفظ شود اما در نوع

Fine Art Landscape نیازی به این امر نیست. هنرمند می تواند بر اساس نیازش از هر وسیله‌ای مانند ادیتهای خاص استفاده کند.

باز هم تکرار می‌کنم که گاهی در مورد این نوع عکاسی اختلاف نظرهایی وجود دارد که واقعا آیا به یک عکس خاص می‌توان این عنوان را اطلاق کرد یا خیر.

اما به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت قضیه و نیز آشنایی بیشتر با این شاخه مهم و ویژگی‌های آن، وجود چنین شاخه ای در فروم بی فایده نباشد.

بیشتر بخوانید:
عکس های منتخب حیات وحش هفته اول آوریل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن