انتخاب لنز مناسب برای عکاسی

انتخاب لنز مناسب به استایل و نوع عکاسی شما بستگی دارد؛ این‌که شما عکاسی پرتره، منظره،‌ سفر، غذا یا معماری می‌کنید، با توجه به فاکتورهای مختلف می‌توانید لنز مناسب را انتخاب کنید. مواردی که همیشه هنگام انتخاب لنز باید به آن‌ها توجه کنید شامل فاصله‌ی کانونی و سرعت لنز است که از طریق حداکثر قطر دیافراگم تعیین می‌شود.
فاصله‌ی کانونی

همان‌طور که می‌دانید، به فاصله‌ی بین مرکز یک لنز یا آینه‌ی منحنی و فوکوس آن، فاصله‌ی کانونی می‌گویند. فاصله‌ی کانونی لنز با فرم‌های مختلفی هم‌چون فیکس یا زوم درک می‌شود. هنگام عکاسی در فاصله‌ی کانونی فیکس، لنز، قابل تغییر نیست؛ به‌عنوان مثال، اگر با لنز فیکس ۵۰mm عکاسی می‌کنید، تنها می‌توانید در فاصله‌ی کانونی ۵۰mm‌ شات بزنید. برای لنزهایی که ظرفیت زوم دارند، مانند ۲۴-۷۰mm، می‌توانید فاصله‌ی کانونی را نسبت به ابعاد درون پارامترها تنظیم کنید. بسته به نوع عکاسی، لنزی را انتخاب کنید که بهترین کارایی را داشته باشد.

سرعت لنز

سرعت لنز، به ماکزیمم دیافراگم اشاره دارد. هنگامی که لنزی را بر مبنای سرعتش انتخاب می‌کنید، باید تنظیماتی که اغلب در عکاسی به‌کار می‌برید را درنظر بگیرید. سرعت لنز، تعیین‌ می‌کند که چگونه لنز در شرایط نور کم یا روشن و هم‌چنین عمق میدان ایجاد شده کار می‌کند. در ادامه این موضوع را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهیم؛ اما برای مثال، لنزی با دیافراگم عریض ۱.۴، نور بیشتر و هم‌چنین عمق میدان کمی دارد؛ درحالی‌که لنزی با دیافراگم f/3.5، نور کمتر و عمق میدان بیشتری می‌دهد.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

اغلب برای عکاسی پرتره، لنز پرایم(اولیه) توصیه می‌شود. لنز پرایم، فاصله‌ی کانونی ثابت(فیکس) دارد(که در بالا توضیح داده شد). لنزهای با فاصله‌ی کانونی ثابت که برای عکاسی پرتره رایج هستند عبارتند از: ۲۴mm، ۳۵mm، ۵۰mm و ۸۵mm. هرچه فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد، لنز به سوژه نزدیک‌تر می‌شود. اگر می‌خواهید پرتره‌های کلوزآپ بگیرید، ۸۵ را انتخاب کنید؛ یا اگر می‌خواهید بخش بزرگ‌‌تری از سوژه را در کادر جای دهید، از لنز ۲۴ یا ۳۵ استفاده کنید.
لنزهای پرایم اغلب ظرفیت‌های دیافراگم بزرگ‌تری دارند و سریع‌تر هستند. پایین‌ترین عدد آن ۱.۲ است؛ این دریچه‌ی دیافراگم، نور بیشتری را وارد می‌کند که عمق میدان کم‌تری دارد و برای پرتره ایده‌آل‌تر است. توصیه می‌شود که لنز پرتره‌ای با دیافراگم ۱.۲/۱.۴ یا حداکثر ۱.۸ داشته باشید تا عکس‌ها شارپ‌تر باشند.

انتخاب لنز پرایم به‌این دلیل است که این لنزها نسبت به لنزهای تله‌فوتو یا زوم، سریع‌تر هستند و کیفیت بالاتر و تصاویر شارپ‌تری دارند. علاوه‌براین، رنج قیمت یک لنز پرایم از ۱۵۰$ تا بالای ۱۰۰۰$ متغیر است که آن‌ها را گزینه‌های قابل دسترسی برای عکاسان در تمام سطوح مبتدی، متوسط و حرفه‌ای می‌کنند.
با این کار، باید توجه داشته باشید که انتخاب لنز برای عکاسی پرتره اغلب انتخابی ارجح و مربوط به سبک(استایل) کار است. شما باید درکی از نوع پرتره‌ و استایل کار داشته باشید؛ برای مثال این‌که آیا پرتره‌ها فشن هستند یا خانوادگی یا مستند؟ به‌عنوان یک پیشنهاد،‌ دوربین کنون، ۵۰mm با لنز ۱.۸، قیمت مناسب و وزن سبکی دارد و فرصت‌های خلاقانه‌‌ی نامحدودی برای عکاسی پرتره در اختیار می‌گذارد و می‌تواند نقطه‌ی شروعی برای مجموعه‌ی لنزهای پرتره‌ی شما باشد.

لنز مناسب برای عکاسی منظره/خیابانی

عکاسان خیابانی و منظره، برخلاف عکاسی پرتره، متکی به لنزی هستند که بتواند فریمی کامل از سوژه را با جزئیات شارپ ثبت کند؛‌ براین اساس،‌ لنزهای واید یا تله‌فوتو، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای عکاسان خیابانی یا منظره هستند. لنزهای با زاویه‌ی واید، پرایم یا ثابت نیستند؛ اما درعوض قابلیت زوم و تنظیم فاصله‌ی کانونی را دارند. از این به بعد، عکاس می‌تواند انتخاب کند که در یک نقطه بایستد و به‌اندازه‌ای که مناسب باشد، لنز را زوم-این(Zoom in) و زوم-اوت(Zoom out) کند.
گزینه‌های لنز با زاویه‌ی واید، برای فاصله‌های کانونی، گزینه‌هایی هم‌چون ۱۴mm یا ۱۶-۳۵mm هستند؛ درحالی‌که گزینه‌های لنزهای زوم/تله‌فوتو، فاصله‌های کانونی ۷۰-۲۰۰ دارند. برای عکاسی خیابانی/منظره علاوه‌بر لنز زوم و تله‌فوتو، با لنزهای پرایم هم می‌توانید عکاسی کنید. اگر می‌خواهید شروع به کار کنید، از لنزهایی که دارید استفاده کنید و موقعیت خودتان را طبق آن تنظیم کنید. این کار به ترکیب‌بندی کمک می‌کند و در نهایت لنز متناسب با فاصله‌ی کانونی‌تان را انتخاب و تهیه کنید.

سرعت لنزی که استفاده می‌کنید باید توسط تنظیمات نورِ معمول تعیین شود و عمق میدان نیز مشخص شود. اگر عمدتاً در شرایط نور خوب، با نور طبیعی کافی عکاسی می‌کنید و عمق میدان بیشتری لازم دارید، می‌توانید از لنزهای ۷۰-۲۰۰f/4 استفاده کنید. اما، اگر در شرایط نور کم یا شب‌هنگام عکاسی می‌کنید و عمق میدان کمتری دارید، از ۷۰-۲۰۰f/2.8 می‌توانید استفاده کنید.

لنز مناسب برای عکاسی استیل لایف(Still Life)، غذا و مواد خوراکی

آخرین طبقه‌بندی که به آن می‌پردازیم، مربوط به لنزهایی‌ است که اغلب در عکاسی استیل لایف، مواد غذایی و خوراکی استفاده می‌شوند. هنگام عکاسی استیل لایف، بیشتر از همه به لنزی احتیاج دارید که بتواند سوژه‌ها را با هر اندازه‌ای بگیرد.
برای عکاسی از اجسام کوچک و حفظ جزئیات با کیفیت بالا، به لنز ماکروی سنتی احتیاج دارید؛ لنزهایی هم‌چون ۱۰۵mm f/2.8، ۹۰mm f/2.8 یا ۱۰۰mm f/2.8.
علاوه‌براین، زمانی‌که می‌خواهیم عکاسی استیل لایف انجام دهیم، مفهوم فاصله‌ی کانونی و سرعت، مشابه عکاسی پرتره هستند. استفاده از لنزهای سریع با دیافراگم‌های عریض به داشتن جزئیات شارپ و عمق میدان کم کمک می‌کند. در عکاسی برای تجارت الکترونیک، تصاویر هنری یا تجاری، استفاده از لنزی با فاصله‌ی کانونی ۳۵mm یا ۵۰mm و سرعت ۱.۸ یا کمتر، عکس‌هایی شارپ و با جزئیات، همراه با پس‌زمینه‌ای بوکه و نرم به شما می‌دهد.
امیدواریم که این مطلب، به شما درک بهتری از چگونگی انتخاب لنز مخصوصِ نوع عکاسی‌تان داده باشد. دانستن تفاوت‌های فاصله‌ی کانونی، سرعت و ماکزیمم دیافراگم یک لنز، کلید ساخت مجموعه‌ی ابزار کاری شماست.آیا لنز مورد علاقه‌ و مناسب خودتان را پیدا کرده‌اید؟

 

بیشتر بخوانید:
نمایشگاه عکس بدرقه سردار در جزیره کیش افتتاح شد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن