آموزش عکاسی : عمق میدان

بخش دوم

بیشتر عکاسان عکاسی منظره را دوست دارند ، زیرا این امکان را برای شما فراهم می کند که با دوربین خود به خارج از شهر و به طبیعت بروید ، اما گرفتن عکس های منظره ای به همان اندازه که جذاب به نظر میرسد ممکن است دشوار باشد.

عمق میدان (Depth of Field) یا DOF یکی از مفاهیم مهم در عکاسی است که هر عکاسی باید در کنترل آن مهارت کافی بدست آورد.

عمق میدان (DOF) ناحیه وضوح قابل دسترس در صحنه مقابل دوربین است که در تصویر نهایی به صورت فوکوس دیده می شود. به عبارت دیگر عمق میدان به مسافتی در ناحیه جلو و عقب نقطه فوکوس گفته می شود که عناصر موجود در صحنه به صورت واضح و شارپ دیده می شوند.

عمق میدان به معنی منطقه ای از عکس است که در آن تصویر واضح افتاده و بیننده می تواند به راحتی چیزی که در آن منطقه وجود دارد را ببیند. با توجه به سوژه و امکانات تکنیکی و تمایل عکس، عمق میدان می تواند از چند میلیمتر تا بی نهایت باشد. یعنی در حالت بی نهایت، هرچیزی که در عکس می بینید واضح باشد. شما با داشتن سه پایه باید کنترل کامل عمق میدان را در دست بگیرید.

عمق میدان به کیفیت زیبایی شناسانه و تکنیکی عکس تاثیر می گذارد، گاهی اوقات شما می خواهید از یک عمق میدان گسترده به منظور واضح نگه داشتن همه چیز در عکس استفاده کنید.

یک نمونه کلاسیک زمانی است که شما در حال عکاسی منظره هستید، که در آن به طور کلی مطلوب ترین نتیجه، ثبت واضح جزئیات از پیش زمینه تا افق است.

اما در مواردی هم، یک عمق میدان کم ارجح خواهد بود. که شما را قادر می سازد تا جزئیات پس زمینه و پیش زمینه را تار یا مات کنید، که باعث می شود حواس پرتکن ها در عکس محو شوند و به شما اجازه می دهد تا چشم بیننده را به سمت نقطه کانونی (سوژه اصلی) در تصویر هدایت کنید.اگر موضوع شما نزدیک دوربین باشد ، عمق میدان کاملاً کم عمق خواهد بود ، اما اگر دورتر باشد ، عمق میدان افزایش می یابد. مانند بسیاری از تئوری های عکاسی ، وقتی واقعاً آنرا امتحان کنید و نتایج را در عکسهای خود مشاهده کنید ، همه چیز حس و حال بیشتری پیدا می کند

راه های مختلفی برای کنترل عمق میدان وجود دارد – انتخاب دیافراگم، فاصله تا سوژه و فاصله کانونی لنز. به طور خلاصه، دیافراگم های بازتر و فاصله کم تا سوژه و فاصله کانونی زیاد به یک عمق میدان کم تر منجر می شوند.

بسیاری از دوربین های دیجیتال با دکمه پیش نمایش عمق میدان در کنار لنز (جایی که لنز سوار  دوربین شده است)، عرضه می شوند، یا شما را قادر می سازند تا همین عملکرد را به یکی از دکمه های دیگر واگذار کنید. با این حال، این کار هیچ تاثیری بر روی عمق میدان ندارد.

تصویری که شما به طور عادی از طریق منظره یاب (ویزور) یا صفحه نمای زنده (live view) می بینید، باز ترین دیافراگم لنز  را نمایش می دهد؛ دیافراگمی که شما با کلید چرخان روی بدنه دوربین تنظیم می کنید، تنها وقتی که عکس می گیرید، تنظیم خواهد شد. و در واقع نتیجه تنظیمات شما فقط برروی عکس نشان داده می شود.

اگر می خواهیم عمق  بیشتری از میدان داشته باشیم به دیافراگم باز و لنز با فاصله کانونی بالا احتیاج خواهیم داشت. اگر در حالت P (Program) مشغول عکاسی هستید ، دوربین به طور خودکار دیافراگم لنز و سرعت شاتر را انتخاب می کند ، بنابراین آنچه شما باید انجام دهید این است که به جای آن به حالت A (اولویت دیافراگم) تغییر دهید

در واقع هر چه محدوده ای که عناصر تصویر در آن به صورت واضح دیده می شود، بیشتر باشد، عمق میدان تصویر هم بیشتر است (Deep DOF) و هنگامی که این محدوده کوچک شود، اصطلاحا گفته می شود که عمق میدان تصویر کم است (Shallow DOF).

نکته بعدی اینکه محدوده واضح (Sharp) در عمق میدان به طور ناگهانی با ناحیه غیر واضح و محو (Unsharp) در خارج از محدوده عمق میدان به هم نمی رسند، بلکه به شکل تدریجی نواحی واضح و شارپ به نواحی محو و ناواضح تبدیل می شوند. به عبارتی در نواحی جلو و عقب ناحیه عمق میدان که تصویر شارپ است ، کم کم از میزان وضوح و شارپی تصویر کاسته می شود

عوامل موثر بر عمق مبدان

در هر دوربین عکاسی سه عامل اصلی بر عمق میدان تصویر تاثیر می گذارند و عکاسان برای کنترل عمق میدان از آنها استفاده می کنند:

  1. اندازه دیافراگم (Aperture)
  2. فاصله سوژه از دوربین
  3. فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی
ارقام را بررسی کنید

می توانید به فوکوس دستی سوئیچ کنید و از برنامه ای مانند Field Tools استفاده کنید تا فاصله کانونی را بدست آورید. این برنامه اشیاء دور را به عنوان حداکثر عمق میدان شناسایی می کند و بنابراین عمق میدان را به حداکثر می رساند. الان در این تصویر با فاصله کانونی ۵۵ میلی متر و دیافراگم  f / 16 ، برنامه به ما می گوید باید روزی فاصله ۹.۵ متر فکوس کنیم …

برای تنظیم فکوس دستی  شما به یک لنز با مقیاس فاصله نیاز دارید. همه لنزها مانند هم نیستند و بسیاری از لنزها این امکان را ندارند. اگر لنز شما عدد مقیاس فاصله ندارد و یا به شکل دیگری علامت گذاری شده است.، از دانش خود استفاده کنید – محاسبات درست باعث می شود که وضوح تصویر دقیق باشد ، اما زیاد سخت نگیرید اگر مقداری خطا وجود داشته باشد باز هم عمق میدان بطور حدودی صحیح به نظر می رسد.

جداول فاصله کانونی

برای استفاده از این جداول ، دیافراگم و فاصله کانونی که برای دوربین خود استفاده می کنید را جستجو کنید – یکی برای سنسورهای فول فریم ۳۵ میلی متری ، و دیگری برای حسگرهای محصول APS-C.

بهتر است جداول را در کیف خود نگه دارید – یا آنها را در تلفن خود کپی کنید.

دوربین های فول فریم ۳۵ میلی متر

جدول عمق میدان برای دوربینهای فول فریم

دوربین های سنسور محصول APS-C

جدول عمق میدان برای دوربینهای APS-C

آموزش عکاسی

بخش اول : عکاسی از غروب خورشید

ترجمه و تنظیم: فاطمه نوروزی

بیشتر بخوانید:
معرفی پرچمداران عکاسی مدرن ( بخش چهارم )

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. سلام
   لطفا با دفتر باشگاه عکاسان جوان به شماره ۰۲۱۷۷۶۲۱۹۶۶ در تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن